Radosław Stępień będzie wiceprezesem BGK
B. wiceminister infrastruktury Radosław Stępień obejmie od 17 marca stanowisko pierwszego zastępcy prezesa BGK - zdecydowała w czwartek Rada Nadzorcza BGK. Zastąpi dotychczasowego wiceprezesa Jarosława Bełdowskiego; zarazem przestanie pełnić funkcję wiceprezydenta Łodzi.
Jak poinformowała w czwartek rzeczniczka Banku Aneta Czyż, Rada Nadzorcza dokonała zmian w zarządzie wniosek Ministra Infrastruktury i Rozwoju. Jarosław Bełdowski zostanie odwołany ze stanowiska z dniem 17 marca 2014 r., tego samego dnia obejmie je Stępień. Bank nie podał powodów zmian w zarządzie.
Do tej pory Stępień był wiceprezydentem Łodzi, wcześniej pełnił funkcję wiceministra infrastruktury odpowiedzialnego w resorcie Cezarego Grabarczyka za budowę dróg. Premier Donald Tusk odwołał go na wniosek Sławomira Nowaka pod koniec lutego 2012 r.
W związku z objęciem nowego stanowiska, Stępień przestaje pełnić funkcję wiceprezydenta Łodzi. Nikt nie zastąpi go na tym stanowisku; ma ono pozostać nieobsadzone do końca kadencji.
Także w czwartek prezydent Łodzi Hanna Zdanowska zwołała konferencję prasową, na której oficjalnie poinformowała o rezygnacji Stępnia z funkcji wiceprezydenta miasta. Przyznała, że decyzja o jego odejściu do pracy w banku ważyła się od trzech miesięcy. - Ostatecznie uznaliśmy, że należy skorzystać z tej szansy. Stępień zostaje pierwszym wiceprezesem banku, który będzie m.in. bezpośrednio odpowiedzialny również za rozdział pieniędzy na rewitalizację - powiedziała Zdanowska.
Dodała, że na miejsce odchodzącego wiceprezydenta nie powoła żadnej nowej osoby, a jego kompetencje - do jesiennych wyborów samorządowych - przejmie troje pozostałych wiceprezydentów. "Wprowadzanie nowej osoby na tę funkcję to przede wszystkim nauka, poznanie urzędu, poznanie spraw. Nie ma na to czasu" - powiedziała.
Rewitalizacja miasta to dla obecnych władz jedno z najważniejszych zadań. Łódź stara się o organizację tzw. małego Expo, czyli International Expo, które odbywa się pomiędzy wystawami światowymi i ma tematykę zawężoną do jednego konkretnego problemu. Łódź miałaby się ubiegać o zorganizowanie wystawy w 2022/2023 roku, a jej tematem byłaby kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich.
Stępień potwierdził, że długo zastanawiał się na propozycją pracy w BGK i zrezygnowania z funkcji wiceprezydenta. Doszedł jednak do wniosku, że ta propozycja pracy to sukces Łodzi. Jak mówił, w BGK będzie m.in. odpowiadał za unijne fundusze. Zapewnił, że będzie się starać, aby przyznawane Łodzi pieniądze szybko docierały do kasy miasta. Dodał, że prace w łódzkim magistracie zakończy 14 marca.
Opozycja w łódzkim samorządzie zrzuciła Stępniowi ucieczkę przed realizacją najważniejszych inwestycji w Łodzi za które odpowiadał - m.in. budowę trasy W-Z, układu komunikacyjnego wokół dworca Fabrycznego, trasy Górna będzie i zwróciła uwagę, że zakończenie części z nich może się opóźnić. - To rozpoczęcie kampanii wyborczej - skwitował wiceprezydent.
Stępień urodził się w 1963 roku. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. W latach 2005-07 był dyrektorem ds. rozwoju w spółce Partner Center, następnie wiceprezesem zarządu w spółce Partner Logistic. W listopadzie 2007 r. został mianowany na szefa gabinetu politycznego ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka, a następnie powołany przez Prezesa Rady Ministrów na podsekretarza stanu w tym ministerstwie. Od marca 2012 r. pełnił funkcję wiceprezydenta miasta Łodzi. Od 2009 roku był członkiem Rady Nadzorczej Banku Gospodarstwa Krajowego.
Bank Gospodarstwa Krajowego to jedyny w Polsce bank państwowy. Realizuje rządowe programy "Inwestycje Polskie", "Mieszkanie dla Młodych" oraz program gwarancji de minimis. Prowadzi programy wspierania eksportu oraz programy infrastrukturalne, rozwija system poręczeń i gwarancji. Uczestniczy w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, spółek komunalnych i zakładów opieki zdrowotnej, a także w realizacji programów związanych z poprawą sytuacji na rynku mieszkaniowym.