Senacka (VAT-owa) poprawka niezgodna z prawem UE

Senat - tak jak chciał rząd, tłumacząc dostosowaniem do UE - uchwalił, że firmy będą mogły odliczać tylko połowę VAT-u za samochód, maksymalnie 5 tys. zł. Europejski Trybunał Sprawiedliwości uznał niedawno podobne rozwiązanie stosowane w Niemczech za niezgodne z prawem.

Mimo to nasi rządowi i senaccy eksperci nie przyznają się do błędu. Urzędnicy Ministerstwa Finansów od rana w pocie czoła analizują ten problem, a ich szef Andrzej Raczko dopiero od RMF usłyszał, że przepis uchwalony przez Senat i popierany przez jego resort może być niezgodny z prawodawstwem unijnym: Ja bym musiał dokładnie to sprawdzić, bo nie mam takich informacji. Ja wiem, że bardzo różne są rozwiązania w poszczególnych krajach unijnych.

Skoro niewiele wiedział minister finansów, reporterka RMF próbowała dowiedzieć się czegoś w UKIE. Rządowi specjaliści ds. Unii nie chcą jednak rozmawiać z mediami; czasu nie znalazł również kierujący Urzędem Sławomir Pietras.

Reklama

Możliwość odliczenia tylko połowy VAT-u od samochodów Urząd zaakceptował, chciał tego też rząd, więc taki przepis zgłosiłem - wyjaśnia z kolei senator Jerzy Markowski: Każda poprawka, która była dyskutowana przy okazji VAT-u, a było ich dokładnie 167, była rozpatrywana pod kątem zgodności prawno-europejskiej, z tą sławną dyrektywą szóstą.

Jeśli posłowie nie odrzucą poprawki senackiej, sprzedaż samochodów może spaść nawet o 60 tys. rocznie - alarmuje branża motoryzacyjna.

W krajach Unii przedsiębiorcy otrzymują w całości zwrot podatku VAT za zakupiony samochód. Tak postanowił Europejski Trybunał Sprawiedliwości.

Niemieckie prawo było w tym zakresie sprzeczne z unijnym dokładnie przez rok. Nasi sąsiedzi poradzili sobie z tym jednak - wystarczyło pismo do urzędu skarbowego, w którym trzeba było się powołać na orzeczenie C 17 /01. Fiskus musiał zaakceptować wniosek o zwrot 100 proc. VAT.

RMF FM
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »