Ulga na internet w zeznaniu rocznym za 2010 r.

Jedną z najpopularniejszych ulg podatkowych, z jakiej korzystają polscy podatnicy jest tzw. ulga internetowa.

Kiedy skorzystasz z ulgi internetowej?

Pomimo, iż wydaje się, że przepisy dotyczące stosowania tej ulgi nie są skomplikowane, to wśród podatników co roku pojawiają się pytania dotyczące jej prawidłowego stosowania.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 z późn. zm., dalej jako "ustawa o PIT"), podstawą obliczenia podatku jest dochód po odliczeniu wydatków ponoszonych przez podatnika z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika. Ulga ta jest limitowana, wysokość odliczenia nie może przekraczać w roku podatkowym 760 zł. Podatnik, chcąc skorzystać z omawianej ulgi, powinien posiadać dokumenty stwierdzające poniesienie przedmiotowych wydatków, których wysokość została udokumentowana fakturą VAT (art. 26 ust. 7 pkt 1 ustawy o PIT).

A zatem do skorzystania z tzw. ulgi internetowej wymagane jest spełnienie następujących warunków:

  • poniesienie przez podatnika wydatku z tytułu użytkowania sieci Internet w lokalu (budynku) będącym jego miejscem zamieszkania,
  • udokumentowanie wysokości wydatku fakturą VAT oraz posiadanie dokumentu stwierdzającego jego poniesienie.

Spełnienie łącznie powyższych warunków umożliwia podatnikowi skorzystanie z "ulgi internetowej".

Konieczne dokumenty

Jak już wskazano, wydatek dotyczący korzystania z internetu musi być udokumentowany fakturą w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm., dalej jako: "ustawa VAT"). Należy zwrócić uwagę, że dla dokonania odliczenia istotny jest fakt poniesienia przedmiotowego wydatku, a nie okoliczność otrzymania faktury VAT. Oznacza to, że wydatek poniesiony na korzystanie z sieci Internet podatnik może odliczyć w zeznaniu podatkowym za ten rok, w którym go faktycznie poniósł, a nie za rok, w którym wystawiono mu fakturę.

Podatnik musi również posiadać dowód, że faktycznie poniósł wydatek z tytułu korzystania z internetu. Może nim być: bankowe potwierdzenie zapłaty albo oświadczenie na fakturze "zapłacona gotówką". Oznacza to, że od niezapłaconej faktury nie ma możliwości odliczenia ulgi.

Kto nie odliczy ulgi?

Podatnik, który korzysta z internetu powinien zwrócić uwagę, by na fakturze widniało jego imię i nazwisko. Warto również zadbać o to, by adres na fakturze zgadzał się z adresem miejsca, gdzie podatnik faktycznie mieszka, a nie z miejscem, gdzie jest zameldowany (oczywiście w większości przypadków te dwa miejsca będą się ze sobą pokrywać). Ulgę internetową odlicza się bowiem tam, gdzie podatnik zamieszkuje. Oznacza to, że podatnik wynajmujący mieszkanie może skorzystać z ulgi, gdy faktura będzie wstawiana na jego nazwisko, a nie na nazwisko wynajmującego.

W przypadku osób korzystających z tzw. pakietów (dostęp do internetu jest tylko jedną z usług) warto upewnić się, że wydatki poniesione na dostęp do internetu są wyszczególnione na otrzymanej fakturze VAT. Zgodnie bowiem z interpretacją Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 września 2008 r. (sygn. IPPB1/415-833/08-2/TS): "W przypadku, gdy na fakturze nie jest wyszczególniona część wydatków poniesionych na użytkowanie internetu, a tylko zbiorcza suma wydatków poniesionych na pakiet usług - podatnikowi ulga nie przysługuje".

Z faktury VAT musi wyraźnie wynikać, jaka kwota dotyczy użytkowania internetu. Podatnicy, którzy jako jedyny dowód posiadają książeczki opłat za internet albo paragon fiskalny potwierdzający kupno karty zdrapki (tzw. karty pre-paid), nie mają możliwości odliczenia w zeznaniu rocznym poniesionych wydatków. Należy podkreślić, że odliczenie dotyczy tylko abonamentu za korzystanie z internetu, niezależnie od tego, czy podatnik łączy się z nim wykorzystując stałe łącze, czy bezprzewodowo (także poprzez urządzenia mobilne w komputerze lub telefonie komórkowym). Jednak, aby podatnik używający internetu przez komórkę mógł pomniejszyć swój dochód o wydatki poniesione na sieć, musi używać internetu w miejscu zamieszkania. Warto też zauważyć, że montaż, opłata aktywacyjna, remont, koszt modemu, serwis, obsługę techniczną nie dają prawa do ulgi.

Ulga dla małżonków

W przypadku małżonków warto zadbać, by faktury były wystawiane na nich obojga - pozwoli to na skorzystanie z ulgi w ramach odrębnych limitów, nie więcej jednak niż 760 zł na osobę. Ministerstwo Finansów podaje, że jeśli podatnik płaci za internet wspólnie z osobą zamieszkującą razem z nim (np. małżonkiem, dzieckiem, rodzicem), to każda z tych osób ma prawo do ulgi internetowej w ramach odrębnego limitu. Należy jednak zwrócić uwagę, by faktury VAT były wystawiane na osoby ponoszące wydatki.

Potwierdza to Dyrektor Izby Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 30 stycznia 2009 r. (sygn. IPPB4/415-134/08-4/JK), stwierdzając, że "ulga na korzystanie z sieci Internet przysługuje odrębnie każdemu z małżonków, pod warunkiem, że każdy z nich uzyskuje dochód oraz udokumentuje poniesiony wydatek fakturą, na której wystawca określi jako odbiorców usług dane osobowe każdego z małżonków". Jednak warto zauważyć, że sądy administracyjne zajmują odmienne stanowisko, przykładowo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku z dnia 19 sierpnia 2008 r. (sygn. I SA/Łd 127/08) stwierdza, że gdy oboje małżonków ponosi rzeczywiste koszty użytkowania internetu, to zamieszczenie na fakturze dokumentującej wydatek danych tylko jednego z małżonków nie pozbawia prawa do ulgi internetowej drugiego.

Faktura tylko "papierowa" lub elektroniczna

Faktura VAT może być wystawiona w formie "papierowej" lub elektronicznej. W przypadku, gdy podatnik otrzymuje fakturę w formie papierowej, sytuacja jest oczywista. Często jednak podatnicy rezygnują z takiej formy, wyrażając zgodę na otrzymywanie od operatora na podany adres e-mail obrazu faktury lub jest on udostępniany na stronie internetowej operatora. Zdaniem Ministerstwa Finansów w takim przypadku podatnik nie ma do czynienia z fakturą VAT w formie elektronicznej i dokument taki nie stanowi podstawy do skorzystania z ulgi internetowej. Podatnicy pragnący skorzystać z analizowanej ulgi powinni w takim przypadku zwrócić się do operatora z wnioskiem o wystawienie "papierowych" faktur VAT.

Jaki formularz?

Osoby pragnące skorzystać z "ulgi internetowej", przed wypełnieniem formularzu PIT-37 lub PIT-36 powinny pamiętać również o druku PIT/O, stanowi on bowiem informację o odliczeniach od dochodu i od podatku. Wypełniając go, kwotę odliczenia przysługującą podatnikowi (czyli kwotę wydatków na internet) należy wpisać w poz. 21. W przypadku, gdy ulga przysługuje także małżonkowi - w poz. 22. Następnie kwotę odliczenia przepisuje się do zeznania rocznego tj. do poz. 99 w części D formularza PIT-37, a jeśli zeznanie składane jest wspólnie z małżonkiem - to z poz. 22 załącznika do poz. 100 (w formularzu PIT-36 będą to odpowiednio poz. 145 i 146).

Justyna Zając-Wysocka

Radca prawny, Dyrektor Departamentu Doradztwa Podatkowego Małopolskiego Instytutu Studiów Podatkowych w Krakowie

Artykuł ma charakter jedynie informacyjny i stanowi publikację zainspirowaną treścią artykułów prasowych, interpretacji organów podatkowych i orzeczeń sądów administracyjnych. Nie stanowi porady ani opinii podatkowej czy prawnej w rozumieniu art. 2 ust. 1 i art. 31 ustawy o doradztwie podatkowym (Dz. U. z 1996 r. Nr 102, poz. 475, ze zm.) i jest odzwierciedleniem poglądów wyrażanych przez autorów publikacji. Małopolski Instytut Studiów Podatkowych Sp. z o.o. nie bierze odpowiedzialności za ewentualne skutki podejmowanych decyzji na ich podstawie.

Pobierz: program do rozliczeń PIT

Małopolski Instytut Studiów Podatkowych
Dowiedz się więcej na temat: PIT | faktura | ulga na internet | ulga internetowa | wydatek | podatnik
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »