W jakiej walucie wykazać podatek VAT w fakturze
Przepisy prawa podają, że kwoty podatku na fakturze sprzedaży wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest sama kwota należności. Zatem należy pamiętać, że kwota należnego podatku wykazana w fakturze zawsze powinna zostać określona w PLN. Oczywiście podatnicy są uprawnieni do wykazania kwoty podatku zarówno w walucie obcej jak i złotówkach (vide § 5 ust. 6 zdanie pierwsze rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur VAT).
W 2009 r. uległy bowiem zmianie przepisy Kodeksu cywilnego oraz Prawa dewizowego. W wyniku opisywanej nowelizacji została uchylona zasada walutowości określona, zgodnie z którą z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych w ustawie, zobowiązania pieniężne na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej mogły być wyrażone tylko w złotych polskich. Tym samym w poprzednio obowiązującym stanie prawnym dla rozliczenia w walucie obcej pomiędzy podmiotami krajowymi konieczne było uzyskanie pozwolenia dewizowego. Natomiast na mocy opisywanej nowelizacji, począwszy od stycznia 2009 r. możliwe jest rozliczenie w walucie innej niż polska złotówka. Jednocześnie Podatnik jest uprawniony do spełnienia świadczenia wyrażonego w walucie obcej w złotych jeżeli nie przeciwstawia się temu ustawa, orzeczenie lub warunki danej czynności prawnej.
W tym miejscu warto zaznaczyć, iż również przepisy dotyczące podatku VAT nie zabraniają podatnikom polskim wystawiania faktur VAT w wartościach wyrażonych w walucie obcej. Trzeba mieć jednak na uwadze, iż stosownie do treści § 5 ust. 6 rozporządzenia w spawie m. in. wystawiania faktur, podatnik zobowiązany jest wykazać kwotę podatku należnego określonego na wystawionej fakturze VAT w polskich złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności.
W miejscu tym warto się zastanowić czy błędne przeliczenie kwoty podatku VAT przez sprzedawcę powoduje po stronie nabywcy konieczność ponownego przeliczenia kwoty podatku naliczonego oraz odliczenie tej kwoty w wartości w jakiej podatek ten faktycznie powinien być wykazany.
Przykład:
Spółka A otrzymała od Spółki B fakturę za wykonaną usługę. Faktura została wystawiona w walucie obcej, przy czym sprzedawca omyłkowo zastosował błędny kurs waluty obcej do przeliczenia kwoty podatku. W konsekwencji kwota podatku wyszczególniona w fakturze była wyższa o 45 zł od właściwej. Czy Spółce B przysługuje prawo do odliczenia kwoty podatku w wysokości wyższej niż należna?
Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit a) ustawy o VAT). Jak wynika z § 5 ust. 6 rozporządzenia w sprawie wystawiania faktur VAT, kwoty podatku wykazuje się w złotych bez względu na to, w jakiej walucie określona jest kwota należności w fakturze.
Spółka B jako podatnik VAT ma obowiązek zastosować się do wszystkich przepisów wynikających z przepisów podatkowych. Należy więc uznać, iż w analizowanej sprawie uczyniła zadość dyspozycji § 5 ust. 6 ww. rozporządzenia (podała kwotę podatku należnego w walucie polskiej). Zatem w analizowanej sytuacji nie znajdują zastosowania mówiące o konieczności przeliczenia na polskie złote wartości wykazanych w walucie obcej.
W związku z powyższym, dla Spółki A jako nabywcy (dokonującej zakupów od podatnika VAT) kwota jaką kontrahent wykazał w polskich złotych na fakturze jako podatek należny (VAT) stanowi kwotę podatku naliczonego. Powyższe znajduje odzwierciedlenie w jednej z podstawowych zasad neutralności podatku VAT. Obie strony transakcji względem budżetu państwa wykażą tę samą kwotę podatku (jedna jako podatek należny, druga zaś jako podatek naliczony).
Paweł Barnik , ECDDP Sp. z o.o.