Ważne dla służy granicznej
W dniu 29 sierpnia 2008 roku wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 30 lipca 2008 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzenia postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służb w Straży Granicznej.
Rozporządzenie stanowi wykonanie upoważnienia zawartego w przepisie art. 31 ust. 3 ustawy z dnia 12 października 1990 roku o Straży Granicznej, zgodnie z którym minister właściwy do spraw wewnętrznych został upoważniony do określenia ? w drodze rozporządzenia ? szczegółowego trybu i etapów postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydatów ubiegających się o przyjęcie do służby oraz wzorów składanego przez te osoby kwestionariusza osobowego.
Przepisy nowelizacji rozporządzenia wyłączają z pierwszego etapu postępowania kwalifikacyjnego czynności związane z przeprowadzeniem odpowiedniego postępowania sprawdzającego w zakresie dostępu do informacji stanowiących tajemnicę służbową lub państwową w stosunku do kandydata zgodnie z przepisami ustawy z dnia 22 stycznia 199 roku o ochronie informacji niejawnych. Wprowadzono także regułę stanowiącą, iż postępowania sprawdzające mają być prowadzone równocześnie z innymi czynnościami postępowania. Ma to na celu udrożnienie przebiegu całego postępowania kwalifikacyjnego, którego pierwszy etap ? jak wykazała dotychczasowa praktyka ? był wstrzymywany z uwagi na długość czynności prowadzonych w ramach wzmiankowanych postępowań sprawdzających, co automatycznie wydłużało całą procedurę kwalifikacyjną. Ponadto rozszerzony został wykaz kwalifikacji i umiejętności zawodowych, których posiadanie umożliwia zwolnienie kandydata z drugiego etapu postępowania o posiadania wykształcenia w zawodzie muzyk i umiejętności gry na instrumencie muzycznym przydatnym do pełnienia służby w komórce organizacyjnej oddziału Straży Granicznej realizującej zadania orkiestry reprezentacyjnej Straży Granicznej. Wprowadzona została także reguła zgodnie, z którą uzyskanie przez kandydata 0 punków z któregokolwiek z testów przeprowadzanych w drugim etapie postępowania uniemożliwia dopuszczenie kandydata do kolejnych testów lub z rozmowy kwalifikacyjnej. Przyjęta została także zasada, iż nieprzystąpienia kandydata do testu lub rozmowy kwalifikacyjnej jest równoznaczne z uzyskaniem przez kandydata 0 punktów.
Wprowadzono także przepis umożliwiający zapoznanie się kandydata z zasadami przeprowadzania i oceny testu sprawności fizycznej oraz przeprowadzanie próbnego testu sprawności fizycznej. Dotychczas miało to miejsce dopiero w momencie dopuszczenia kandydata do drugiego etapu postępowania, ale już po chwili uzyskania przez niego pozytywnej oceny z wstępnej rozmowy kwalifikacyjnej. Opisana zmiana ma zapewnić kandydatom dłuższy okres czasu do właściwego przygotowania się do przedmiotowego testu objętego drugim etapem postępowania. Następną zmianą w przepisach jest wpisane paszportu do katalogu dokumentów, których ksero kandydat jest zobowiązany złożyć wraz z podaniem o przyjęcie do służby. Przedstawiciel komórki kadrowej, który przyjmuje kwestionariusz osobowy zobligowany jest do potwierdzenia zgodności wzmiankowanych danych na podstawie przedkładanego paszportu.
Nowelizacja rozporządzenia zniosła obowiązujące dotychczas ograniczenia dotyczące możliwości powoływania do składu komisji przeprowadzającej drugi etap postępowania wyłączenie przedstawicieli Komendy Głównej Straży Granicznej i ośrodków szkolenia Straży Granicznej oraz zabraniających pełnienia funkcji członka komisji przez dwa lata z rzędu. Zamierzeniem tej zmiany jest umożliwienie szerszego udziału w pracy komisji osób znających bliżej aktualne potrzeby terenowych jednostek organizacyjnych Straży Granicznej. Opisana zmiana pozwoli również na wyeliminowanie szeregu problemów dotyczących pracy komisji wynikających z corocznej wymiany całego jej składu i braku możliwości praktycznego wykorzystania doświadczeń zdobytych przez członków poprzedniej komisji.