Wystarczy dobry pomysł na biznes

Od 1995 r. do maja tego roku Fundusz Mikro udzielił już blisko 61,6 tys. pożyczek na ogólną kwotę blisko 480 mln zł. Klientami funduszu są najczęściej właściciele małych firm handlowych, którzy potrzebują środków na cele inwestycyjne, a nie mogą liczyć na kredyt bankowy.

Od 1995 r. do maja tego roku Fundusz Mikro udzielił już blisko 61,6 tys. pożyczek na ogólną kwotę blisko 480 mln zł. Klientami funduszu są najczęściej właściciele małych firm handlowych, którzy potrzebują środków na cele inwestycyjne, a nie mogą liczyć na kredyt bankowy.

Fundusz proponuje cztery formy korzystania z kapitału. Inne dla tych, którzy prowadzą już działalność gospodarczą i potrafią udokumentować jej dochodowość (Mikropożyczka tradycyjna). Inne dla osób, które co prawda nie mogą jeszcze zaświadczyć o rentowności przedsięwzięcia, ale potrafią przedstawić wiarygodny plan wykorzystania pożyczki i gotowych do pomocy poręczycieli (Mikropożyczka). Finansowanie partnerskie adresowane jest do przedsiębiorców z doświadczeniem, którym brakuje środków na rozpoczęcie działalności. Mikropożyczka startowa natomiast trafia do osób dopiero zamierzających rozpocząć działalność, ale potrafiących opisać swój pomysł oraz sposób jego realizacji.

Reklama

Przy wypełnianiu wniosku o pożyczkę nie jest potrzebny formalny biznesplan. Zamiast świadczeń o niezaleganiu z płatnościami na rzecz ZUS i urzędu skarbowego, fundusz wymaga jedynie oświadczeń podpisanych przez pożyczkobiorcę. Jeżeli w ocenie przedstawicieli regionalnych funduszu pomysł na biznes jest możliwy do zrealizowania, a wniosek został dokładnie i czytelnie wypełniony, to umowa może być podpisana w ciągu kilku dni (stali klienci mogą liczyć na otrzymanie pieniędzy w ciągu 24 godzin od złożenia wniosku). Fundusz Mirko zrezygnował także z tzw. twardych zabezpieczeń majątkowych stosowanych przez banki, na rzecz poręczenia, w tym poręczenia wzajemnego w grupie znających się przedsiębiorców.

Fundusz Mikro został utworzony w 1994 r. przez Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości (PAEF), którego zadaniem była realizacja programu wspierania mikroprzedsiębiorczości w Polsce. Przeznaczono na ten cel 20 mln dolarów. W 1999 r. oferta Funduszu Mikro poszerzona została o program wspomagania kapitałowego osób dopiero mających zamiar rozpocząć działalność na własny rachunek, osób prowadzących działalność pozarolniczą na terenach wiejskich oraz stowarzyszeń utworzonych w celu realizacji niewielkich inwestycji.

Fundusz Mikro
Liczba udzielonych pożyczek 61,6 tys.
Liczba aktywnych klientów 8,4 tys.

Pożyczkobiorcy:
mężczyźni 59 proc.
kobiety 41 proc.

Typ działalności gospodarczej:
handel 56 proc.
usługi 35 proc.
produkcja 9 proc.

Kwota wypłaconych pożyczek 479 864 335 zł

(dane na koniec kwietnia 2004 r.)

Gazeta Prawna
Dowiedz się więcej na temat: pomysł na biznes | Biznes
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »