Wystarczy podpis księgowego
Senacka Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych opowiedziała się za rozwiązaniem umożliwiającym uznanie za dowód księgowy faktury VAT bez podpisów odbiorcy i wystawcy. Komisja opowiedziała się za przyznaniem prawa do wypełniania wszystkich zeznań i deklaracji przez osoby usługowo prowadzące księgi rachunkowe. Wcześniej taką propozycję rządu odrzucił Sejm.
Wczoraj senacka Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych rozpatrzyła częściowo uchwaloną przez Sejm 5 listopada br. ustawę o zmianie ustawy o doradztwie podatkowym i rachunkowości. Przypomnijmy, że były to połączone dwa projekty ustaw: rządowy i senacki. Nowelizacja ustawy m.in. umożliwia uzyskanie wpisu na listę doradców podatkowych osobom, których kwalifikacje zawodowe nabyte w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu zostały uznane w Polsce. Ponadto ustawa ta wprowadza nowe rozwiązania odnośnie do obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotów wykonujących doradztwo podatkowe, w tym podmiotów uprawnionych do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. Wprowadzona została także zmiana umożliwiająca uznanie faktury VAT bez zamieszczonego na niej podpisu wystawcy oraz odbiorcy za dowód księgowy do ujęcia w księgach rachunkowych.
Przypomnijmy, że Sejm odrzucił rządową propozycję mającą na celu rozszerzenie uprawnień osób usługowo prowadzących księgi rachunkowe o możliwość sporządzania deklaracji i zeznań podatkowych nie związanych z prowadzonymi przez te osoby księgami oraz możliwość doradzania podatnikom w tym zakresie. Teraz komisja senacka rekomendowała przyjęcie poprawki zgodnej z intencjami rządu, a więc rozszerzającej uprawnienia tzw. usługowców. W czasie debaty nad tą poprawką jeden z senatorów zauważył, że TK w swoim wyroku stwierdził, że "to, co było przedmiotem trzeciego czytania w Sejmie, a nie znalazło się w uchwalonej ustawie, nie może być przedmiotem debaty Senatu". Mimo tych zastrzeżeń komisja opowiedziała się za powrotem do rozwiązań proponowanych wcześniej przez rząd. Komisja rekomendowała też poprawki rozszerzające zakres odpowiedzialności cywilnej doradców podatkowych na czynności inne niż związane z doradztwem.
Komisja nie zdołała wczoraj zakończyć prac nad ustawą.
Wiesława Moczydłowska