Reklama

Zmiana w prawie zamówień publicznych to tylko kosmetyka

- Wchodząca w życie 16 kwietnia nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych, podwyższająca z 14 tys. euro do 30 tys. euro wartość zamówienia, powyżej której trzeba ją stosować, jest zmianą o bardzo ograniczonym charakterze - mówi ekspert Pracodawców RP Piotr Wołejko.

W sytuacji gdy w zasadzie cała obecna ustawa dotycząca zamówień publicznych powinna być napisana od nowa, nowela odnosząca się do progów jej stosowania to zaledwie niewielka kosmetyka. Jednak, jak się okazuje, nawet ona zajęła ustawodawcy pół roku. Być może był to efekt kumulacji prac w sejmowej podkomisji, gdzie rozpatrywano równolegle kilka projektów. Trudno jednak pozbyć się myśli, że skoro w sumie tak drobna zmiana wymagała aż sześciu miesięcy prac, to przygotowanie od podstaw nowego Prawa zamówień publicznych może okazać się zadaniem ponad siły ustawodawcy.

Reklama

Tymczasem nadarza się idealna okazja do gruntownej rewizji przepisów, a mianowicie konieczność wdrożenia przyjętych na początku tego roku dyrektyw unijnych.

Kluczowa zmiana, którą niesie za sobą prawo europejskie, to rezygnacja z kryterium ceny na rzecz jakości wykonania i długookresowych kosztów użytkowania. W Polsce ponad 9 na 10 przetargów rozstrzyga się właśnie na podstawie najniższej ceny. Poza tym warto przypomnieć, że unijny ustawodawca dąży też do pełnej elektronizacji postępowań o udzielenie zamówienia publicznego oraz ograniczenia formalności. To bardzo słuszne działania, dlatego też powinniśmy jak najszybciej wdrożyć te dyrektywy do polskiego prawodawstwa.

Kliknij i pobierz darmowy program PIT 2013

Najlepszym rozwiązaniem byłoby więc - zamiast kolejnych nieczytelnych, podatnych na błędy i niekorzystne zmiany nowelizacji przepisów - napisanie nowej ustawy, która będzie zgodna z unijnym prawem. Co ważne, powinna być przygotowana z uwzględnieniem modelu UE+0, czyli bez wprowadzania żadnych dodatkowych wymogów ponad to, co nakazuje unijna regulacja.

Piotr Wołejko, ekspert Pracodawców RP

Dowiedz się więcej na temat: przetarg | zamówienia publiczne | nowelizacja ustawy | rp.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »