Reklama

10 cech dobrego inwestora

Jeśli kiedykolwiek planowałeś zostać profesjonalnym inwestorem, powinieneś dowiedzieć się, jakie cechy musisz w sobie wypracować. Bez nich bowiem twoja kariera będzie krótka.

Koniecznie weź pod uwagę udoskonalenie poniższych nawyków i umiejętności, nim zaryzykujesz wielkie pieniądze na finansowym rynku.

Reklama

1. Dyscyplina

Jeśli nie wyrobiłeś w sobie dyscypliny, nie jesteś jeszcze gotowy na karierę tradera. Dyscyplina jest warunkiem koniecznym i dotyczy wszystkich zagadnień związanych z inwestowaniem, począwszy od udoskonalenia własnego, psychologicznego podejścia handlowego (jak kwestia chciwości i lęku), aż do unikania impulsów opartych na spekulacji i intuicji.

2. Realistyczne oczekiwania

Jako trader powinieneś starać się wygrywać tak często, jak to tylko możliwe. Ale istnieje olbrzymia różnica pomiędzy transakcjami opartymi na racjonalnej analizie a oczekiwaniem, że za każdym razem wygrasz. Traderzy, którzy są przekonani o tym, iż każda ich transakcja to "pewniak", zazwyczaj odpadają jako pierwsi.

3. Nauka przez całe życie

Odnoszący sukces inwestorzy uczą się przez całe życie. Nieustanie czytają książki i artykuły poświęcone rynkom i modyfikują swoje strategie w oparciu o najnowsze informacje. W świecie finansów musisz być bystry i zręczny, jeśli masz zamiar zostać w nim dłuższy czas.

4. Myśl za siebie

Na Wall Street panuje pewna choroba. Nazywa się "mentalność stada". To właśnie ona jest odpowiedzialna za bańki spekulacyjne, które spowodowały w systemie finansowym chaos i krach. Oczywiście należy brać pod uwagę tzw. nastroje rynkowe, jednak każdą decyzję powinieneś podejmować samodzielnie.

5. Bądź dobry w liczbach

Nie mamy tu na myśli zaawansowanej matematyki czy algebry liniowej. Po prostu chodzi tu o porządne zaznajomienie się ze zmiennymi ilościowymi na rynku. Powinieneś potrafić szybko obliczyć spread bid-ask i pipsy, i szybko wyciągać wnioski ze wskaźników takich jak PEG czy P/E. Podszkolenie się w matematyce znacznie ułatwi ci wszystkie działania na rynku.

6. Poznaj siebie

Przygotuj się na to, że przez cały czas będziesz spotykał samozwańczych guru, którzy spróbują sprzedać ci Święty Graal. W rzeczywistości oczywiście nic takiego nie istnieje. Istnieje za to olbrzymia ilość strategii handlowych, metod i narzędzi, które możesz wykorzystać w drodze do sukcesu. Lecz którego narzędzia i strategii użyjesz oraz jak bardzo agresywny lub konserwatywny będziesz - zależy od twojej osobowości i tego, co zechcesz osiągnąć. Powinieneś zastanowić się nad tym, jaki naprawdę jesteś, żeby obrać strategię, która ci będzie najbardziej odpowiadała.

7. Zarządzaj ryzykiem

Zarządzanie ryzykiem jest w finansach kwestią fundamentalną. Oznacza takie wykorzystywanie narzędzi i strategii, by zminimalizować ekspozycję na ryzyko, czyli stopień różnicy między sukcesem a porażką. Zapoznanie się z takimi kwestiami jak dywersyfikacja, współczynnik ryzyka do nagrody, ryzyko handlowe, minimalna dźwignia pomogą ci uniknąć niepotrzebnego ryzyka, z jakim wiąże się rynek finansowy.

8. Wypracuj rutynę

Przyzwyczajenie jest drugą naturą człowieka. Dotyczy to zarówno życia prywatnego, jak i profesjonalnego. Odnoszący sukces inwestorzy wypracowali w sobie przyzwyczajenia, które im towarzyszą codziennie. Wszystko co robią - czy jest to wstawanie wcześnie rano, ustawianie wykresów czy przyglądanie się kalendarzowi ekonomicznemu - ma swój cel. Jeśli twoje działania nie będą celowe, nie odniesiesz sukcesu.

9. Handluj na różnych rynkach

Odnoszący sukces traderzy rzadko kiedy trzymają się jednego rynku lub klasy aktywów. Z czasem stają się ekspertami od różnych rynków, włączając w to akcje, obligacje, towary, indeksy, waluty itp. Dobra znajomość różnych rynków i instrumentów pozwoli ci na dywersyfikację portfela.

10. Zrób wszystko, co możliwe

Ostatnia cecha jest właściwa wszystkim ludziom sukcesu. Różnica pomiędzy sukcesem a porażką zazwyczaj sprowadza się do tego, ile razy zdołałeś się podnieść po tym, jak ci coś nie wyszło. Jeśli chcesz coś osiągnąć w tak konkurencyjnym i chwilami odstraszającym środowisku jak rynek finansowy, powinieneś zrobić wszystko co w swojej mocy, by wygrać. Nieustanie przypominaj sobie, dlaczego w ogóle to robisz i nie pozwól negatywnym doświadczeniom zabić twojej pasji. W końcu to właśnie ona pcha nas do sukcesu.

Dział Analiz EasyMarkets

Dowiedz się więcej na temat: inwestowanie | inwestor | rynek kapitałowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »