Chiny luzują politykę monetarną!

Ropa na giełdzie w Nowym Jorku drożeje o ponad 1 proc. po tym, jak w czasie dwóch poprzednich sesji staniała o niemal 5 proc. Inwestorzy na rynkach paliw oceniają perspektywy popytu w obliczu szybkiego rozprzestrzeniania się nowego szczepu koronawirusa, Omikronu - informują maklerzy. Na rynkach sentyment inwestorów poprawiły Chiny i USA.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na luty kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 69,52 USD, wyżej o 1,33 proc. Brent na ICE w Londynie w dostawach na luty jest wyceniana po 72,30 USD za baryłkę, wyżej o 1,09 proc.

Inwestorzy śledzą informacje dotyczące rozprzestrzeniania się Omikronu, ale jak na razie nie widać znaczącego wpływu tego wirusa na popyt na ropę naftową na świecie.

Reklama

Wskaźniki mobilności pozostają solidne - z danych FlighRadar24 wynika, że w ruchu powietrznym nie zanotowano większych spadków liczby lotów, a w niektóre dni notowano nawet taką samą ich liczbę, jak przed pandemią - w 2019 r.

Z kolei autostrady w Stanach Zjednoczonych są obecnie najbardziej zatłoczone od początku pandemii - wynika z najnowszych danych amerykańskiej administracji.

Z danych firmy Baidu wynika zaś, że ruch uliczny w Pekinie utrzymuje się teraz na poziomie, jaki notowano przed rokiem.

W stolicach krajów Zachodniej Europy przez 12 kolejnych tygodni ruch samochodowy pozostawał na wyższych poziomach niż przed wybuchem Covid-19 - wskazuje w swoich wyliczeniach agencja Bloomberg.

"Teraz kluczową sprawą dla rynków ropy będzie to, ile w ciągu najbliższych tygodni pojawi się nowych ograniczeń w podróżowaniu" - mówi Amrita Sen, główny analityk ds. rynków ropy w firmie doradczej Energy Aspects Ltd.

Analitycy wskazują, że na razie wprowadzane ograniczenia w podróżowaniu dotyczą niewielu krajów i to takich, które zużywają mało ropy naftowej. "Rynek wycenił spadek popytu na ropę o ponad 4 mln baryłek dziennie z powodu ostatniej fali infekcji koronawirusowych" - piszą w nocie analitycy Citigroup.

"Jest za wcześnie, aby sformułować solidną prognozę dotyczącą wpływu szczepu Omikron na popyt na ropę, ale zauważamy, że każda kolejna fala koronawirusa wpływała na globalny popyt na ropę o połowę mniej w porównaniu z poprzednią" - dodają.

ROPA CRUDE

83,25 0,52 0,63% akt.: 19.04.2024, 21:51
  • Max 86,28
  • Min 81,83
  • Stopa zwrotu - 1T -
  • Stopa zwrotu - 1M -
  • Stopa zwrotu - 3M -
  • Stopa zwrotu - 6M -
  • Stopa zwrotu - 1R -
  • Stopa zwrotu - 2R -
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

Miedź na giełdzie metali w Londynie drożeje w czasie wtorkowej sesji - sentyment inwestorów poprawił się w reakcji na luzowanie polityki monetarnej w Chinach i możliwy szybszy tapering w USA. Metal w transakcjach 3-miesięcznych jest wyceniany o 0,4 proc. wyżej - po 9.486,50 USD za tonę - podają maklerzy.

 Na Comex w Nowym Jorku miedź zyskuje 0,63 proc. i jest po 4,3200 USD za funt. W centrum uwagi inwestorów znajduje się globalna polityka monetarna.

Ludowy Bank Chin obniżył w poniedziałek niespodziewanie jednoroczną stopę oprocentowania kredytów bankowych dla firm o 5 pb do 3,80 proc. To pierwsza obniżka tej stopy od 20 miesięcy.

Bank centralny Chin może w przyszłym roku nadal obniżać oprocentowanie kredytów - wynika z doniesień "China Securities Journal" i "Shanghai Securities News".

To zapowiada większe wsparcie finansowe dla chińskiej gospodarki, która negatywnie odczuła skutki załamania się krajowego sektora nieruchomości, spadku konsumpcji prywatnej i pojawiających się fal infekcji koronawirusowych.

Z kolei w USA Rezerwa Federalna przygotowuje się do startu z podwyżkami stóp procentowych, aby poskromić najwyższą od 4 dekad inflację.

Na razie tempo podwyżek stóp procentowych za Oceanem jest celem do monitorowania na rynkach, a analitycy oceniają, że w 2022 r. Fed spełni swoje nowe prognozy, które zakładają 3 podwyżki kosztu kredytu.Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 9 USD i kosztowała 9.446,00 USD za tonę.

MIEDŹ

9 886,00 +151,50 1,56% akt.: 19.04.2024, 19:58
  • Max 9 922,50
  • Min 9 685,50
  • Stopa zwrotu - 1T 4,07%
  • Stopa zwrotu - 1M 7,05%
  • Stopa zwrotu - 3M 17,17%
  • Stopa zwrotu - 6M 21,86%
  • Stopa zwrotu - 1R 8,28%
  • Stopa zwrotu - 2R -5,50%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY
PAP
Dowiedz się więcej na temat: banki centralne | Chiny | surowce naturalne | ropa naftowa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »