Ciągłe bogatsze o 29 spółek

29 spółek awansuje do notowań ciągłych, 3 zaś najprawdopodobniej spadną do podwójnego fixingu - zadecydował wczoraj Zarząd GPW.

29 spółek awansuje do notowań ciągłych, 3 zaś najprawdopodobniej spadną do podwójnego fixingu - zadecydował wczoraj Zarząd GPW.

Reorganizacja ta zostanie dokonana 18 kwietnia i wówczas też nastąpi likwidacja pojedynczego fixingu oraz przeniesienie znajdujących się tam spółek co najmniej do podwójnego fixingu.

Oczywiście, ta reorganizacja nie jest ostateczna. Włodzimierz Magiera, wiceprezes GPW, zapowiada, iż następne badanie płynności i korekta nastąpią prawdopodobnie za kolejne trzy miesiące. - Cały czas będziemy obserwować, jak zachowuje się rynek w nowej formule i niewykluczone że dokonamy korekty po kolejnym kwartale. Spółki niezadowolone z tego, iż nie awansowały do notowań ciągłych, będą mogły już wcześniej podpisać umowę z animatorem i złożyć wniosek z prośbą o awans - mówi wiceprezes Magiera.

Reklama

Tak jak wcześniej informowano, podstawowym parametrem, jakim kierowała się giełda, były dane statystyczne dotyczące obrotów i zainteresowania spółką wśród inwestorów.

Kryterium pomocniczym decydującym o awansie była wola spółki do znalezienia się w notowaniach ciągłych oraz podpisanie przez nią umowy z animatorem.

- Wyznaczyliśmy wskaźnik uwzględniający wartość transakcji, ich liczbę oraz wolumen obrotu. Do tego dołączone zostało dodatkowe kryterium w postaci średniej liczby zleceń na sesję na danym papierze, spread oraz uczestnictwo w indeksach - wyjaśnia PARKIETOWI Mirosław Szczepański, zastępca dyrektora działu notowań Giełdy Papierów Wartościowych.

Niezwykle ważne było również podpisanie umowy z animatorem. - Cała grupa 15 spółek, które podpisały umowy z animatorami, została zakwalifikowana do notowań ciągłych, nawet jeśli znalazły się one daleko w statystykach. Także w przypadku tych trzech podmiotów, które rekomendujemy do spadku, istnieje szansa uchronienia się przed zdegradowaniem - zapewnia Mirosław Szczepański. Warunkiem jest podpisanie umowy na animatora emitenta na warunkach animatora rynku bądź umowy z giełdą na animatora rynku w terminie do 12 kwietnia br.

W szczególnej sytuacji znalazł się Elkop, który niespełna miesiąc temu trafił do notowań ciągłych bezpośrednio z rynku pozagiełdowego. Okazało się jednak, że jego umowa z Domem Maklerskim BSK na animowanie obrotu została już rozwiązana, a dane statystyczne nie wystarczyły do utrzymania obecnej pozycji firmy. - Rzeczywiście, Dom Maklerski Banku Śląskiego po tygodniu doszedł do wniosku, iż działanie na naszych papierach jest nieopłacalne ze względu na znaczne spadki. Umówiliśmy się jednak, że gdy sytuacja się uspokoi, to wrócimy do rozmowy na temat animowania obrotu - powiedział PARKIETOWI Czesław Koczorek, prezes zarządu Elkopu.

Awansują: Apator, Bauma, Centrozap, Energomontaż-Północ, Leta, ŁDA Invest, Mitex, Mostostal Siedlce, Novita, Orfe, Pażur, PIA Piasecki, Projprzem, Relpol, Swarzędz, Wandalex, Beton Stal, Strzelec, Euro Bud Invest, Groclin, Manometry, LG Petro, Mostostal Płock, Hydrotor, Remak, Elektromontaż Export, Kompap, Wawel, Kruszwica

Spadną (?): Oława, Polar, Elkop

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: reorganizacja | GPW
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »