Coraz większa koncentracja obrotów

Aż na 41 spółkach z GPW płynność akcji jest bliska zeru. Ponad 90% wartości obrotu realizuje się na papierach spółek z WIG20. Jest to dowód większej siły inwestorów finansowych i malejącego znaczenia drobnych graczy.

Aż na 41 spółkach z GPW płynność akcji jest bliska zeru. Ponad 90% wartości obrotu realizuje się na papierach spółek z WIG20. Jest to dowód większej siły inwestorów finansowych i malejącego znaczenia drobnych graczy.

Z kolei najbardziej płynne walory należą do emitentów ratujących się przed bankructwem.

Koncentracja popytu na najbardziej płynnych i dużych spółkach to normalny proces, który przechodzą wszystkie giełdy. Tak dzieje się w Moskwie, Pradze czy Budapeszcie. Podobny proces przeszły rynki zachodnioeuropejskie. Przenoszenie obrotów na największe firmy to efekt coraz większej siły inwestorów finansowych, malejącej roli indywidualnego drobnego inwestora oraz pozyskiwania przez giełdowe firmy inwestorów strategicznych.

- Zjawisko, jakie obserwujemy na GPW, to nic wyjątkowego. Nie jest ono spowodowane niewłaściwym rozwojem giełdy czy wejściem systemu Warset. Warszawski rynek przechodzi teraz transformację, której doświadczyły już rynki z krajów bardziej zaawansowanych gospodarczo - powiedział PARKIETOWI Wiesław Rozłucki, prezes GPW (na fot.).

Reklama

Wśród giełd środkowoeuropejskich nie wyróżniamy się niczym szczególnym. Na giełdzie w Moskwie z 392 papierów, tak naprawdę płynnych jest tylko kilka, jak Łukoil, Norilsk Nikiel czy Surgutnieftiegaz. Podobnie jest na rynkach w Budapeszcie i Pradze.

Na pierwszym, płynnych papierów jest około 5 (na 59 notowanych), z kolei na drugim - jest to nie więcej niż 10 (na 122 spółki w obrocie). Tylko na giełdzie w Lublanie nie widać koncentracji obrotów na małej grupce akcji. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest tam notowanych zaledwie 36 walorów.

W Polsce ponad 90% wartości obrotów realizowane jest na spółkach należących do WIG20. Natomiast nieco inaczej przedstawia się lista spółek, na których akcjach realizowany jest największy wolumen obrotu.

Spekulanci w akcjach

Netia, Stalexport, Leta, Ocean czy Beton Stal mają bardzo poważne kłopoty finansowe. Ostatnie cztery miały do czynienia z postępowaniem upadłościowym i procesem układowym. Natomiast strata netto Netii po trzech kwartałach tego roku jest najwyższa spośród wszystkich spółek na GPW. Akcje wszystkich tych firm charakteryzują się stosunkowo wysoką płynnością. Najchętniej handluje się akcjami Oceanu - średni wolumen obrotów na sesję przekracza 1,15% liczby wszystkich akcji firmy. Papiery te od prawie trzech miesięcy są jednymi z najbardziej płynnych na parkiecie - podobnie jak w przeszłości walory Universalu czy Polisy. Przypomnijmy, że w ostatnim miesiącu notowań drugiego z tych podmiotów zdarzały się sesje, podczas których właściciela zmieniało 5% wszystkich akcji. W ostatnim miesiącu wolumen obrotów wyniósł znacznie więcej niż liczba wyemitowanych akcji. Nie wróży to dobrze Netii. W jej wypadku zdarzały się sesje, kiedy właściciela zmieniało nawet 10% akcji.

Z inwestorem bez obrotów

Lista liderów rankingu "zerowej" płynności to spis spółek z wysokim udziałem inwestora branżowego w kapitale akcyjnym. Z pierwszych 13 firm tylko w jednej właściciel strategiczny ma mniej niż 90% w kapitale akcyjnym. Z pierwszych 50 aż 20 to firmy, które mają inwestora z ponad 90-proc. udziałem w kapitale akcyjnym - a takich spółek jest na GPW 35. - Nie jestem przekonany, czy wysokie zaangażowanie się inwestora w kapitał akcyjny firmy z GPW wpływa niekorzystnie na wolumen obrotów. Wydaje się, że przyczyną takiej sytuacji jest coraz większa rola inwestorów finansowych, którzy wolą inwestować w duże spółki - tłumaczy prezes Rozłucki.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: WIG20 | GPW | firmy | koncentracja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »