Czy w 2022 roku uda się zarobić na akcjach?
W pierwszej połowie 2022 r. nasze nastawienie do rynku akcji jest pozytywne, jednak później zalecana jest ostrożność - ocenili analitycy Trigon DM w raporcie, w którym przedstawili swoje typy na 2022 rok. Wskazują, że w perspektywie całego roku dobrze powinny radzić sobie surowce energetyczne.
BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami
"Jesteśmy pozytywnie nastawieni na rynek akcji w krótkim terminie na najbliższe 1-2 kwartały, po czym zalecamy ostrożność. Pandemia wywróciła wszystko do góry nogami, ale nie zmieniła zasad cykli gospodarczych. Uważamy, że jesteśmy blisko szczytu koniunkturalnego, który powinien nastąpić w okolicach połowy przyszłego roku" - napisano w raporcie.
"Klasycznie na tym etapie cyklu najlepiej w perspektywie całego roku powinny radzić sobie surowce. Uważamy, że surowce energetyczne utrzymają się na wysokim poziomie, nie dopuszczając do szybkiego spadku inflacji. Historyczne niedoinwestowanie podaży, ESG i programy infrastrukturalne w tym pomogą" - wskazano.
Analitycy zalecają "przeważaj" dla sektora paliwowego, wydobycia, dóbr konsumenckich, finansów, a także w I połowie 2022 r. dla banków, zaś "niedoważaj" dla energetyki, deweloperów i banków w II połowie roku.
Neutralnie podchodzą do przemysłu, producentów gier, technologii, telekomunikacji, mediów, chemii, budownictwa i biotechnologii.
"Podwyższona przez dłuższy czas inflacja zawsze doprowadzała do schłodzenia realnej gospodarki. Zakładamy, że +this time it’s NOT different+ i dojdzie do spowolnienia w II połowie 2022, większego niż obecnie spodziewa się rynek" - podali.
"Nadzieją na odsunięcie spowolnienia w czasie są naszym zdaniem oszczędności konsumentów, które zgromadzili podczas pandemii. Tracą one co prawda na wartości, ale masowe sięgnięcie po nie mogłoby przesunąć zakładane spowolnienie gospodarcze o 1-2 kwartały" - zauważyli.
Analitycy Trigonu spodziewają się, że w kolejnych miesiącach WIG20 będzie zachowywał się lepiej od szerokiego rynku, ze względu na relatywną siłę dużych spółek wobec małych i średnich.
"Zakładamy, że WIG20 przetestuje w I połowie '22 co najmniej 2.500 pkt. Nasze nastawienie do +miśs+ jest na ten rok gorsze niż do dużych, ze względu na słabszą perspektywę krajowych przepływów oraz obecne większe wychylenie wyników w górę, które powinno się znormalizować" - dodali.
Wśród top picks wskazanych przez Trigon DM są: AB, Auto Partner, Benefit Systems, Budimex, Comarch, Cyfrowy Polsat, Famur, Ferro, Handlowy, Inter Cars, KGHM, Kruk, Lotos, LPP, Newag, Onco Arendi, PCF Group, Rawlplug, Ten Square Games, Votum, Wielton i XTB.
"Inflacja pozytywnie wpływa na wyniki spółek tak długo, dopóki nie przyczyni się do spowolnienia realnego popytu. W scenariuszu utrzymania się wysokiej inflacji w I połowie roku przy nadal względnie dobrym makro spółki mogą zaskoczyć jeszcze wynikami" - napisano w raporcie.
"Zakładamy, że rynek dostrzega już ryzyka makro na drugą połowę roku, ale uważamy, że za wcześnie rozgrywa je już na akcjach w dół. Liczymy na silne sezony wyników za IV kw. '21 i I kw. '22, które przesuną jeszcze w górę oczekiwania całoroczne, po czym widzimy lepszy moment na rozpoczęcie niedoważania akcji" - dodano.
Raport Trigon DM. Dokument sporządził: Grzegorz Kujawski, Maciej Marcinowski, Katarzyna Kosiorek, Kacper Koproń, Michał Kozak, Dominik Niszcz, Łukasz Rudnik, David Sharma. Za strategię rynkową odpowiada Maciej Marcinowski.