Reklama

​Dla ropy najgorszy miesiąc w tym roku

Ropa na giełdach paliw tanieje o niemal 3 proc. i jest wyceniania poniżej 70 dolarów za baryłkę. Dla tego surowca kończy się najgorszy miesiąc w tym roku, z najmocniejszym spadkiem cen od marca 2020 r. Inwestorzy oceniają ryzyka dla rynków paliw, jakie stwarza nowy wariant koronawirusa Omikron i czekają na spotkanie krajów sojuszu OPEC+, które zdecydują o polityce produkcyjnej grupy na styczeń - informują maklerzy.

 Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na styczeń kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 67,95 dolarów, niżej o 2,87 proc., po spadku notowań w listopadzie o ponad 17 proc.

Brent na ICE w Londynie w dostawach na styczeń jest wyceniana po 70,91 USD za baryłkę, niżej o 3,44 proc. Inwestorzy analizują informacje na temat nowego wariantu koronawirusa Omikron.

Firma farmaceutyczna BioNTech, która wraz z koncernem Pfizer opracowała szczepionkę na koronawirusa, poinformowała w poniedziałek, że pracuje nad preparatem dostosowanym do wariantu Omikron, który został po raz pierwszy wykryty w ub. tygodniu w Republice Południowej Afryki.

Reklama

Firma przez dwa tygodnie będzie zbierać dane laboratoryjne na temat Omikrona, aby móc ustalić, czy koniecznie jest dostosowanie szczepionki. Koncern Moderna również ogłosił, że podjął pracę nad ewentualną modyfikacją szczepionek kątem nowego wariantu wirusa.

Teraz potencjalne ryzyka dla rynków paliw ze strony nowego szczepu koronawirusa zostaną rozważone przez kraje sojuszu OPEC+, które 1-2 grudnia zdecydują, czy zwiększą dostawy ropy w styczniu 2022 roku o 400 tys. baryłek dziennie. Według niektórych delegatów na to spotkanie OPEC+, sojusz jest coraz bardziej skłonny do tego, aby odstąpić od planu zwiększenia dostaw ropy o 400 tys. b/d.

"Prawdopodobnie jest jednak za wcześnie, aby z pewnym przekonaniem stwierdzić, dokąd zmierza rynek, dopóki nie będziemy mieli więcej informacji na temat wariantu Omikron" - mówi tymczasem Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp.

 "Jeśli OPEC+ się wstrzyma ze zwyżką dostaw, na rynkach będzie to powód do wzrostów cen" - dodaje.  Tymczasem w USA trwają przygotowania do uwolnienie ropy ze strategicznych rezerw (SPR) pomimo ostatnich mocnych spadków cen surowca na globalnych rynkach paliw.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena poinformowała w poniedziałek, że przystąpi do realizacji planu sięgnięcia po 50 mln baryłek ropy z SPR, i wskazała, że może dodać na rynek jeszcze więcej ropy. Prezydent Joe Biden zaapelował, aby Amerykanie nie wpadali w panikę z powodu nowego wariantu Opticon i wskazał, że blokady w gospodarce USA nie będą konieczne. 

ROPA CRUDE

87,19 0,58 0,67% akt.: 28.01.2022, 07:31
 • Max 87,58
 • Min 86,78
 • Stopa zwrotu - 1T 3,25%
 • Stopa zwrotu - 1M 14,92%
 • Stopa zwrotu - 3M 6,40%
 • Stopa zwrotu - 6M 21,37%
 • Stopa zwrotu - 1R 65,84%
 • Stopa zwrotu - 2R 65,21%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

 Miedź na LME podtrzymuje zwyżki notowań po danych PMI z Chin


Miedź na giełdzie metali w Londynie podtrzymuje zwyżki z poprzedniej sesji po publikacji we wtorek nieco lepszych od rynkowych prognoz danych PMI z Chin. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana na LME wyżej o 0,1 proc. - po 9.590,00 dol. za tonę - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź traci jednak 0,25 proc. do 4,3300  dol za funt. Obawy inwestorów o spowolnienie gospodarcze w Chinach, które są największym odbiorcą metali przemysłowych na świecie, nieco osłabły po danych PMI.

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym, w listopadzie wyniósł 50,1 pkt. wobec 49,2 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. Analitycy szacowali PMI na 49,7 pkt. Z kolei w usługach indeks PMI wyniósł w XI 52,3 pkt., a konsensus zakładał 51,5 pkt.

Inwestorzy nie spuszczają z pola widzenia doniesień na temat nowego szczepu koronawirusa Omikron. Koncern farmaceutyczny BioNTech podał, że pracuje nad preparatem dostosowanym do wariantu Omikron, który został po raz pierwszy wykryty w ub. tygodniu w Republice Południowej Afryki.

Szef firmy Phizer Inc, która wraz z BioNTech, opracowała wcześniej szczepionkę przeciwko koronawirusowi, Albert Bourla, powiedział w Bloomberg TV, że firma przeprowadza testy laboratoryjne aby sprawdzić, jak działa szczepionka na nowy wariant Omikron.

Tymczasem prezes firmy Moderna - Stephane Bancel - powiedział "Financial Times", że istniejące szczepionki mogą być mniej skuteczne w walce z Omikronem i mogą minąć miesiące, zanim szczepionki dla danego wariantu koronawirusa będą dostępne na dużą skalę. Na razie istnieją pewne oznaki, że Omikron stanowi mniejsze zagrożenie niż początkowo sądzono, ale inwestorzy nadal będą z uwagą obserwować rozwój sytuacji.

Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 118 USD, czyli 1,2 proc. do 9.578 USD za tonę. W piątek metal na LME staniał o 342 dol.

MIEDŹ

9 713,50 -203,00 -2,05% akt.: 27.01.2022, 19:29
 • Max 9 868,50
 • Min 9 712,50
 • Stopa zwrotu - 1T -3,56%
 • Stopa zwrotu - 1M 1,54%
 • Stopa zwrotu - 3M 1,42%
 • Stopa zwrotu - 6M -0,80%
 • Stopa zwrotu - 1R 23,87%
 • Stopa zwrotu - 2R 68,99%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »