Reklama

Dlaczego inwestorów interesuje picie kawy?

Kawa znów stała się atrakcyjna dla inwestorów. W Brazylii płoną lasy tropikalne, a tereny te być może przeznaczone zostaną na nowe plantacje. To wpłynie w przyszłości na jej ceny, ale w jeszcze w przyszłym sezonie mają one wzrosnąć.

- Farmerom chodzi o to, aby ewentualne nieużytki zostały przeznaczone pod uprawy soi, kukurydzy bądź właśnie kawy - mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak z XTB.

Reklama

Obecnie utrzymuje się wysoka nadpodaż kawy. Oceniana jest na 4-6 mln worków po 60 kg. Jednak w przyszłym sezonie prognozowany jest jej deficyt, oceniany na 4 mln worków.

- Ten deficyt będzie widoczny głównie w cenie kawy Arabica, a z tego skorzysta przede wszystkim Brazylia oraz Kolumbia - ocenia ekspert XTB.

Obecna cena kawy to 97 centów za jednego funta. Zmienność ceny krótkoterminowo będzie zależna od kursu reala, który znajduje się pod presją z powodu płonących lasów i sporów politycznych z tym związanych.

Dowiedz się więcej na temat: kawa

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »