Jak pomnażać swoje pieniądze w TFI?
Aby zrozumieć, czym jest fundusz inwestycyjny, najlepiej wyobrazić sobie wielką górę pieniędzy, do której dorzuca się wielu inwestorów, również prywatnych osób powiększających swój kapitał w funduszach inwestycyjnych.
Licencjonowany doradca inwestycyjny zarządza tą fortuną, nazywaną aktywami netto funduszu. W naszym kraju jedyną instytucją, która jest uprawniona do tworzenia funduszy są towarzystwa funduszy inwestycyjnych.
Pierwszym krokiem do rozpoczęcia oszczędzania razem z funduszem inwestycyjnym, np. Union Investment TFI SA, jest założenie rejestru, czyli swego rodzaju konta, jak w banku, tyle że pod inną nazwą. Można tego dokonać osobiście, korespondencyjnie, lub przez internet.
Osobiste założenie rejestru wiąże się z wizytą w punkcie obsługi klienta (POK). Najczęściej są nimi placówki bankowe i biura maklerskie, choć rejestr może dla nas otworzyć także agent. Adres najbliższej placówki może podać telefoniczny konsultant; można go również znaleźć w internecie.
Aby otworzyć rejestr w POK, trzeba zabrać ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem, np. dowód osobisty oraz numer NIP i numer swojego konta bankowego.
Aby otworzyć rejestr korespondencyjnie, wystarczy wysłać na wskazany adres wypełniony formularz otwarcia rejestru, dostępny na stronie internetowej wraz z kserokopią dowodu osobistego i dokonać wpłaty pieniędzy na konto odpowiedniego funduszu. Z kolei, by mieć podgląd do stanu swoich rejestrów przez internet, trzeba podpisać odpowiednią umowę w POK.
Minimalna wpłata do funduszy Union Investment TFI SA nie przekracza w większości przypadków 50 zł - każdy może więc sobie pozwolić na taką formę oszczędzania. Oczywiście tu także obowiązuje zasada - im więcej wpłacisz, tym potencjalnie możesz więcej zyskać.
Pomnażanie pieniędzy z funduszami inwestycyjnymi pozwala realizować różne krótko- i długookresowe cele. Przed wyborem funduszu dobrze jest przedyskutować go z pracownikiem POK i dopytać o interesujące nasz szczegóły, takie jak: oczekiwany zysk w wybranym przez nas czasie, ryzyko, optymalny czas inwestycji.
Zakup jednostek uczestnictwa nie jest zatem czymś trudnym. Wystarczy udać się do punktu obsługi klienta lub skorzystać z internetu, a później - czekać na zyski.