Reklama

Krajobraz po dynamicznej zniżce cen złota

Po wtorkowej gwałtownej przecenie złota, notowania tego kruszcu wczoraj poruszały się w nerwowej konsolidacji - cena złota wahała się w czasie sesji w szerokim zakresie pomiędzy poziomami 1870 USD i 1960 USD za uncję, ostatecznie stabilizując się w rejonie 1920 USD za uncję.

Dzisiaj złoto próbuje odrabiać straty, jednak ruch w górę jest delikatny i sięga na razie zaledwie okolic 1940 USD za uncję.

Czy oznacza to, że strona popytowa na rynku złota pozostaje słaba, a w kolejnych dniach nie ma co liczyć na powrót do wyrazistych zwyżek notowań tego kruszcu? Z pewnością najbliższe dni mogą przynieść chwiejną konsolidację i brak zdecydowania inwestorów. Wielu z nich po ostatnich zniżkach straciło wiarę w hossę na rynku złota i wyszło z długich pozycji.

Niemniej, wielu inwestorów instytucjonalnych oraz tych o długim horyzoncie inwestycji podkreśla, że fundamentalnie sytuacja na rynku złota wcale się istotnie nie zmieniła, a to oznacza, że nadal na globalnym rynku dominować będą czynniki wspierające stronę popytową na rynku tego kruszcu.

Reklama

Faktycznie, wiele wskazuje na to, że obserwowane w tym tygodniu spadki to bardziej oczyszczająca korekta niż zapowiedzi powrotu do trwałych zniżek. Wykres notowań złota w ostatnich tygodniach uparcie pokazywał wykupienie rynku, co sugerowało, że taki ruch może się pojawić.

O ile więc ceny złota w najbliższych dniach mogą jeszcze konsolidować lub delikatnie spaść, to w długoterminowej perspektywie cena złota najprawdopodobniej będzie dalej rosnąć. Najważniejszym czynnikiem podtrzymującym zainteresowanie złotem pozostaje niepewność na globalnym rynku, związana z pandemią i jej skutkami dla globalnej gospodarki.

 Notowania złota - dane dzienne

ZŁOTO

1 783,50 +4,00 0,22% akt.: 07.12.2021, 12:47
 • Max 1 784,95
 • Min 1 777,20
 • Stopa zwrotu - 1T -0,38%
 • Stopa zwrotu - 1M -2,23%
 • Stopa zwrotu - 3M -2,53%
 • Stopa zwrotu - 6M -6,06%
 • Stopa zwrotu - 1R -3,41%
 • Stopa zwrotu - 2R 20,64%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

  Pesymizm OPEC w sprawie popytu na ropę naftową

Bieżący tydzień ma szansę być kolejnym tygodniem mało wyrazistych ruchów notowań ropy naftowej. Cena tego surowca dzisiaj porusza się w wąskiej konsolidacji - notowania ropy WTI oscylują w rejonie 42,50 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent porusza się nieznacznie ponad poziomem 45 USD za baryłkę.

Większy od oczekiwań spadek zapasów ropy naftowej w Stanach Zjednoczonych, zaprezentowany w raportach Amerykańskiego Instytutu Paliw oraz Departamentu Energii, pomógł stronie popytowej na rynku ropy naftowej w bieżącym tygodniu. Niemniej, mgliste perspektywy dotyczące popytu na paliwa nadal są największym problemem na rynku tego surowca.

W Stanach Zjednoczonych pod znakiem zapytania stoją dodatkowe działania stymulacyjne ze względu na brak porozumienia między Republikanami a Demokratami w tym zakresie - a to oczywiście negatywne wpływa na oczekiwania dotyczące popytu na paliwa w USA.  Mało optymistyczne prognozy dotyczące popytu na ropę zaprezentował także kartel OPEC w swoim comiesięcznym raporcie dotyczącym globalnego rynku ropy naftowej. Według tej organizacji, w bieżącym roku popyt na ropę na świecie spadnie o 9,06 mln baryłek dziennie. To korekta w stosunku do poprzedniej prognozy, zakładającej spadek o 8,95 mln baryłek dziennie.

OPEC podtrzymał oczekiwania odbicia popytu w górę w 2021 roku, jednak zaznaczył, że prognozy te obarczone są dużą dozą niepewności. Nadal kluczowym czynnikiem budującym tę niepewność jest pandemia, która budzi obawy o utrzymanie się lub powrót restrykcji związanych z przemieszczaniem się i funkcjonowaniem wielu przedsiębiorstw.

 

Ropa Brent natychmiast

75,04 +1,96 2,68% akt.: 07.12.2021, 12:47
 • Max 75,09
 • Min 73,22
 • Stopa zwrotu - 1T 0,60%
 • Stopa zwrotu - 1M -10,50%
 • Stopa zwrotu - 3M 2,23%
 • Stopa zwrotu - 6M 2,89%
 • Stopa zwrotu - 1R 50,25%
 • Stopa zwrotu - 2R 14,49%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy DM BOŚ

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »