Ogromna przecena akcji chińskiej firmy. Utrata 99 proc. wartości w kwadrans

Utrata 99 proc. wartości firmy w 15 minut – wydaje się to niemal niemożliwe, a jednak takie "osiągnięcie" stało się udziałem chińskiego producenta cementu, spółki Tianrui. We wtorek 9 kwietnia, w ciągu ostatniego kwadransa sesji na giełdzie w Hongkongu, doszło do spektakularnej wyprzedaży akcji tej firmy. W efekcie obrót walorami Tianrui został w środę zawieszony.

Z oficjalnego komunikatu giełdowego Tianrui, cytowanego przez Bloomberg, dowiadujemy się, że obrót akcjami firmy na hongkońskim parkiecie został wstrzymany od godz. 9:00 lokalnego czasu do momentu ujawnienia informacji poufnych. 

Tąpnięcie kursu o 99 proc. Co stało się z chińską spółką Tianrui?

We wtorek 9 kwietnia kurs akcji Tianrui runął o 99 proc. do około 0,05 dolara hongkońskiego za walor, a kapitalizacja rynkowa spółki spadła do 141 mln dolarów hongkońskich (czyli 18 mln dolarów amerykańskich). Podczas tej wyprzedaży, jak podaje Bloomberg, właściciela zmieniło ok. 281 mln akcji Tianrui, czyli jedna trzecia walorów znajdujących się w wolnym obrocie - z czego ponad 80 mln akcji było przedmiotem obrotu w ostatnich minutach sesji giełdowej. 

Reklama

Jak zauważa Bloomberg, przypadek Tianrui przypomniał inwestorom o ryzyku związanym z mało znanymi chińskimi firmami o dużej koncentracji udziałów, które angażują się w dość wątpliwe praktyki, jak np. wykorzystywanie akcji do zabezpieczania pożyczek. Tianrui jest przykładem takiej sytuacji. Z komunikatu giełdowego spółki opublikowanego w styczniu wynika, że w Tianrui ok. 70 proc. akcji posiada kontrolujący akcjonariusz Li Liufa wspólnie z małżonką. Również w styczniu firma informowała, że 97 mln akcji Tianrui zostało zastawionych w celu zabezpieczenia 12-miesięcznego kredytu na kwotę 166,5 mln juanów.  

Najprawdopodobniej, jak zasugerował w rozmowie z Bloombergiem Steven Leung, dyrektor wykonawczy w hongkońskiej spółce-córce znanej singapurskiej firmy maklerskiej UOB Kay Hian, doszło do dużego zlecenia sprzedaży, które zaowocowało paniką na rynku wobec małej liczby chętnych na zakup akcji. 

Problemy chińskiego sektora nieruchomości i powiązanych z nim branż

Sentyment do chińskiego sektora deweloperskiego i budowlanego jest słaby - media regularnie donoszą o problemach finansowych największych deweloperów, co pogarsza nastawienie do powiązanych z nimi branż. 

Tianrui w 2023 r. zanotowało stratę netto w wysokości 634 mln juanów wobec zysku 449 mln juanów w 2022 r. Spółka tłumaczyła wówczas, że powodem był słaby popyt na cement, wynikający z pogorszenia się koniunktury na chińskim rynku nieruchomości. Wskazywała też na rosnącą konkurencję na rynku i wysokie koszty surowców. 

Według informacji dostępnych na stronie internetowej Tianrui, cytowanych przez Bloomberga, producent cementu z siedzibą w prowincji Henan notowany jest na giełdzie w Hongkongu od 2011 r. Jego zdolności produkcyjne kształtują się na poziomie około 58 milionów ton cementu w skali roku. Spółka prowadzi działalność głównie w środkowych i północnych Chinach i podkreśla, że jej produkty były wykorzystywane w dużych projektach infrastrukturalnych realizowanych przez Państwo Środka, takich jak linie kolei dużych prędkości. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: hongkong | chińska giełda | kursy akcji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »