Opóźni się skup akcji od pracowników PZU

Eureko nie rozpocznie 12 listopada skupu akcji od pracowników PZU. Inwestor nie zdołał bowiem zamknąć transakcji kupna od Skarbu Państwa 21 proc. akcji towarzystwa. Aby ją szybciej sfinalizować, NWZA PZU podjęło decyzję o sprzedaży nieruchomości rolnych.

Eureko nie rozpocznie 12 listopada skupu akcji od pracowników PZU. Inwestor nie zdołał bowiem zamknąć transakcji kupna od Skarbu Państwa 21 proc. akcji towarzystwa. Aby ją szybciej sfinalizować, NWZA PZU podjęło decyzję o sprzedaży nieruchomości rolnych.

Termin zamrożenia zbywalności należących do pracowników akcji PZU mija 11 listopada. Zgodnie z podpisanym przez Eureko pakietem socjalnym, następnego dnia inwestor miał rozpocząć skup tych walorów po 116,5 zł za akcję. Warunkiem tej operacji było jednak zakup przez Eureko 21 proc. akcji towarzystwa od Skarbu Państwa. Transakcja nie została jednak zrealizowana.



Przygotowania trwają

- Z powodu niedomknięcia transakcji między Eureko a Skarbem Państwa skup walorów pracowniczych raczej nie ruszy 12 listopada - twierdzi Mirosław Jaranowski, przewodniczący Federacji Związków Zawodowych Zakładów Ubezpieczeń.

Reklama

Na razie pracownicy dokonują wymiany zaświadczeń o posiadanych walorach. To konieczny zabieg ze względu na przeprowadzony niedawno split akcji PZU. W rezultacie każdy walor został wymieniony na dziesięć.

Do skupu przygotowuje się też Eureko, które organizuje operację, w tym finansowanie. Z tego powodu to inwestor ma dokonać wyboru obsługującego transakcję biura maklerskiego. Pod uwagę brane są trzy instytucje, m.in. DM PKO BP i DM BIG BG. Ustalono już, że pracownicy będą musieli mieć konto, na które przekazane zostaną pieniądze za akcje.



Sprzedaż gruntów

Po przeprowadzeniu transakcji w rękach konsorcjum Eureko/BIG BG znajdzie się 51 proc. akcji towarzystwa. Problem polega jednak na tym, że umowa podpisana z MSP przewiduje, że konieczne do tego jest otrzymanie zezwoleń z resortu spraw wewnętrznych na pośrednie objęcie przez zagranicznego inwestora kontroli nad gruntami należącymi do PZU. Według naszych informacji, procedura uzyskania zgody z MSWiA może jednak jeszcze potrwać, ponieważ PZU dopiero kończy uzupełnianie wymaganych przez resort dokumentów.

Sprawa skomplikowała się dodatkowo, ponieważ w rękach towarzystwa znajduje się około tysiąca nieruchomości, w tym działki rolne. Tymczasem na sprzedaż ziem uprawnych zgodę musi wyrazić resort rolnictwa. Żeby przyspieszyć otrzymanie zezwoleń, walne zgromadzenie akcjonariuszy towarzystwa podjęło w ubiegłym tygodniu uchwałę zezwalającą na ich sprzedaż.

- Rozpiszemy w tej sprawie przetarg - zapowiada Adam Taukert, rzecznik PZU.



Zwłoka ministra

Sposobem na ominięcie konieczności uzyskania promesy MSWiA jest upublicznienie spółki. Zgodę na dopuszczenie akcji do obrotu wydaje Komisja Papierów Wartościowych i Giełd, między innymi na podstawie prospektu emisyjnego. Gotowy już dokument, z naniesionymi poprawkami wymaganymi przez KPWiG, znajduje się w Ministerstwie Skarbu Państwa i czeka na podpis ministra. Zgodnie z jego deklaracjami, będzie on jednak kontynuował upublicznienie spółki po uzyskaniu od inwestora informacji na temat przyszłych planów wobec PZU. Rozmowy na linii MSP-Eureko trwają.



Przedłużenie skupu

W tej sytuacji bardzo prawdopodobne jest, że skup akcji pracowniczych rozpocznie się ze znacznym opóźnieniem, niewykluczone, że nawet po 1 grudnia. W takiej sytuacji zaś pakiet socjalny przewiduje, że pracownicy będą mogli sprzedawać Eureko akcje nie do końca grudnia, ale o miesiąc dłużej.

Na mocy umowy prywatyzacyjnej z listopada 1999 roku pracownicy otrzymali 15 proc. akcji PZU. Od tego czasu część sprzedała walory na "czarnym rynku, a część wzięła kredyt w Citibanku pod ich zastaw. W rezultacie nie wiadomo, ile jeszcze akcji PZU znajduje się w rekach pracowników. Ze względu na ograniczenia prawne dotyczące spółek publicznych Eureko i tak nie będzie mogło w pierwszej turze kupić więcej niż 10 proc. walorów spółki minus jedna akcja.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: PZU SA | pracownicy | skup | skarbu | 12 listopada | Eureko | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »