Reklama

Orange Polska skorzysta z pomocy France Telecom

- Orange Polska skorzysta z możliwości finansowania przez France Telecom w celu optymalizacji kosztów finansowych - podała TP SA w komunikacie. Telekomunikacja Polska S.A. planuje zwalniać bo rynek, na którym działa się kurczy, a konkurencja narasta - pisze dzisiejszy "Puls Biznesu".

"Będąc częścią Grupy France Telecom, Grupa Kapitałowa Telekomunikacji Polskiej zdecydowała o skorzystaniu z możliwości finansowania przez FT w celu optymalizacji kosztów finansowych. W wyniku tej decyzji Grupa obniży udział finansowania zaciąganego od podmiotów zewnętrznych i skorzysta z możliwości finansowania oferowanych przez FT.

W ten sposób grupa zabezpieczy przyszłe potrzeby pożyczkowe oraz płynność Orange Polska. Powinno to pozwolić grupie na obniżenie kosztów finansowych poprzez eliminację niewykorzystywanych linii kredytowych (np. linia zapasowa), minimalizację kosztów utrzymania nadwyżek środków w stosunku do długu oraz poprzez synergię organizacyjną" - napisano w komunikacie.

Reklama

TP SA zawrze umowy o finansowanie w 2013 roku, której stronami będą TP SA oraz France Telecom lub jednostka zależna od FT.

"Zgodnie z warunkami umów TP SA będzie miała dostęp do finansowania, którego celem będzie zabezpieczenie pozycji TP SA w związku z wygasającą w 2013 roku linią kredytową w wysokości 400 mln euro oraz pozostającym do spłaty zadłużeniem, w tym z tytułu kredytu EIB w wysokości 0,9 mld zł, jak również na pokrycie potrzeb operacyjnych" - napisano. Dodatkowo TP oraz FT będą stronami umowy o konsolidację nadwyżek środków pieniężnych na rachunkach grupy.

Kto zarabia na TP S.A?

TP podała, że warunki finansowania oraz konsolidacja środków pieniężnych oparte będą na zasadzie transakcji między podmiotami niepowiązanymi i ustalane w oparciu o warunki rynkowe.

France Telecom jest akcjonariuszem TP SA, posiadającym akcje stanowiące 49,79 proc. kapitału zakładowego TP i głosów na jej WZ.

PAP

TP S.A. zwolni 5 tys. osób

Telekomunikacja Polska S.A. planuje zwalniać po około 1,7 tysiąca osób rocznie do 2016 roku, bo rynek, na którym działa się kurczy, a konkurencja narasta - pisze dzisiejszy "Puls Biznesu".

Gazeta napisała, że zarząd TP SA, działającej obecnie pod marką Orange Polska, spotkał się w tej sprawie ze związkami zawodowymi informując je, że grupa zamierza zredukować zatrudnienie o 4,5-5 tysięcy osób w okresie 2014-2016. W lutym prezes TPSA Maciej Witucki informował zaś, że w tym roku grupę opuści 1,7 tysiąca pracowników. Na koniec 2012 roku w telekomunikacyjnej grupie pracowało 22,4 tysiąca osób.

Komentarz BM PKO BP

Wiadomość Pulsu Biznesu oznacza, że plany redukcji personelu są długofalowe. Choć spóźnione (w 2012 budżet płac nie zmienił się wobec 2011, a EBITDA spadła o 18 proc.), ciecia w zatrudnieniu są konieczne, by amortyzować spadek przychodów i spowalniać spadek marży EBITDA. Na koniec 2012 w spółce pracowało 22,4 t yś pracowników, redukcje oznaczają spadek o 30 proc. 4 lata. Według naszych prognoz przychody spadnąw ciągu tego okresu o 20 proc..

(W. Giller)

_ _ _ _ _ _ _ _

Orange (Grupa TP Orange (Grupa TP) planuje dalsze zaciskanie pasa, w tym cięcia kosztów wewnątrz firmy i wyprzedaż części majątku. - Są miejsca, gdzie jesteśmy jeszcze w stanie koszty ograniczać. W takich firmach jak nasza, w firmach technologicznych oszczędza się głównie na technologii - mówił Agencji Informacyjnej Newseria Maciej Witucki, prezes Orange Polska. Oszczędności mają być mniejsze niż trzy lata temu, kiedy dały około 400 mln zł.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »