Paliwa: Ropa najtańsza od maja

Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadły poniżej 65 USD za baryłkę - najniżej od maja. To już 6. z kolei sesja ze spadkami notowań ropy. Nastroje na globalnych rynkach pogorszyły się po sygnałach z Fed, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy zacznie ograniczać skup aktywów - informują maklerzy.

W USA ropa wyceniana najniżej od maja

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 64,35 USD, niżej o 1,70 proc. Ropa Brent w dostawach na październik na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje zaś 67,33 USD za baryłkę, niżej o 1,33 proc.

Rozpoczęcie redukcji programu skupu aktywów w tym roku byłoby właściwe - napisano w protokole z ostatniego posiedzenia Fed, w tzw. minutes.

"Jeśli gospodarka będzie się rozwijać zgodnie z prognozami, to właściwym byłoby rozpoczęcie zmniejszania programu skupu aktywów jeszcze w tym roku" - napisano w minutes.

Reklama

Na razie bankierzy z Fed są podzieleni co do szczegółów redukcji.

"Ogólnie środowisko na rynkach ropy jest kruche od pewnego czasu, a środowa publikacja minutes Fed dodała do tego kolejną +warstwę+ kruchości" - mówi Howie Lee, ekonomista Oversea-Chinese Banking Corp. "Mamy szeroką awersję do ryzyka na różnych rynkach" - dodaje.

Dodatkową presję na rynki ropy wywierają też mieszane dane o amerykańskich zapasach paliw.

ROPA CRUDE

83,24 0,51 0,62% akt.: 19.04.2024, 22:57
  • Max 86,28
  • Min 81,83
  • Stopa zwrotu - 1T -2,35%
  • Stopa zwrotu - 1M 0,58%
  • Stopa zwrotu - 3M 13,00%
  • Stopa zwrotu - 6M -6,92%
  • Stopa zwrotu - 1R 5,01%
  • Stopa zwrotu - 2R -18,95%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

Zapasy ropy naftowej w USA w ubiegłym tygodniu spadły o 3,2 mln baryłek, czyli o 0,7 proc., do 435,5 mln baryłek - poinformował amerykański Departament Energii (DoE).

Zapasy benzyny wzrosły w tym czasie o 0,7 mln baryłek, czyli 0,3 proc., do 228,2 mln baryłek.

Rezerwy paliw destylowanych, w tym oleju opałowego, spadły o 2,7 mln baryłek, czyli o 1,9 proc., do 137,8 mln baryłek - podał DoE.

Analitycy zwracają uwagę, że chociaż zapasy ropy w USA spadły, to nastąpił niespodziewany wzrost zapasów benzyny, co może sygnalizować, że popyt na paliwa jest niepewny w czasie gdy rozprzestrzeniający się w USA wariant Delta koronawirusa zagraża gospodarce.

Miedź na LME tanieje; chiński rynek nieruchomości ryzykiem dla cen metali

 Miedź na giełdzie metali w Londynie tanieje - na rynkach rośnie zagrożenie dla popytu na metal m.in. ze strony chińskiego rynku nieruchomości. Miedź w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniana niżej o 1,6 proc. wobec 9.042,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - podają maklerzy.

 Na Comex w Nowym Jorku miedź tanieje o 0,59 proc. do 4,0955 USD za funt.  Chińskie władze w ostatnich tygodniach przyspieszyły kampanię mającą na celu zapanowanie nad wzrostami cen nieruchomości, a w lokalnych mediach pojawiają się obawy o potencjalną bańkę na chińskim rynku nieruchomości.

 Na razie odradzanie się epidemii koronawirusa w Chinach stało się przeszkodą dla rynku nieruchomości, a w tym miesiącu prawdopodobnie będzie widoczny spadek transakcji w tym sektorze.

Analitycy wskazują, że miedź jest nie tylko używana do przewodów i rur w czasie budowy domów, ale też zakup nowego domu czy mieszkania wiąże się z koniecznością nabycia nowego sprzętu AGD, w którym wykorzystywana jest duża ilość miedzi.  "Ze wszystkich metali przemysłowych miedź wydaje się szczególnie narażona na kryzys w Chinach" - piszą w nocie rynkowej analitycy Capital Economics."Miedź jest intensywnie wykorzystywana w budownictwie i będzie +cierpieć+ z powodu wstrzymywania budów domów w tym kraju" - dodają.

"Również tło polityczne w Chinach jest niekorzystne dla rynków. Dążenie prezydenta Chin Xi Jinpinga do "wspólnego dobrobytu" w Chinach podsyca na rynkach spekulacje, że Pekin może forsować długo oczekiwany podatek od nieruchomości, aby usunąć zawirowania z rynku mieszkaniowego" - pisze "China Today".

Na dodatek w Chinach rozprzestrzenianie się koronawirusa negatywnie wpływa na perspektywy popytu. "W tej chwili trudno jest coś +wróżyć z fusów+ dla metali, ale możemy spodziewać się dalszych krótkoterminowych spadków notowań, biorąc pod uwagę obecny krajobraz" - wskazuje Ed Meir, analitycy ED&F Man Capital Markets. Na zakończenie poprzedniej sesji na LME miedź straciła 205 USD i kosztowała 9.042,00 USD za tonę, najmniej od kwietnia.

MIEDŹ

9 886,00 +151,50 1,56% akt.: 19.04.2024, 19:58
  • Max 9 922,50
  • Min 9 685,50
  • Stopa zwrotu - 1T 5,03%
  • Stopa zwrotu - 1M 10,16%
  • Stopa zwrotu - 3M 17,87%
  • Stopa zwrotu - 6M 23,30%
  • Stopa zwrotu - 1R 10,21%
  • Stopa zwrotu - 2R -4,34%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY


PAP
Dowiedz się więcej na temat: giełdy towarowe | paliwa | ceny ropy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »