Prezes PZU zrezygnował

Prezes PZU Andrzej Klesyk, który zaczął rządzić koncernem w 2007 r., tj. niecały miesiąc po zaprzysiężeniu przez rząd Donalda Tuska zrezygnował z pełnionej funkcji. Przyczyną rezygnacji Klesyka z zajmowanego stanowiska jest prośba największego akcjonariusza PZU SA - Skarbu Państwa. Rynek spekuluje, że prezesem największego polskiego ubezpieczyciela będzie Michał Krupiński, zwany przez rynek "złotym dzieckiem PiS-u".

W odrębnym komunikacie spółka podała, że rezygnację z pełnienia funkcji członka zarządu złożył też Witold Jaworski.

"Przyczyną rezygnacji pana Witolda Jaworskiego z zajmowanego stanowiska są względy osobiste" - napisano w raporcie.

Jednocześnie Witold Jaworski złożył rezygnację z pełnienia funkcji prezesa i z członkostwa w zarządzie spółki zależnej PZU, Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń na Życie Spółki Akcyjnej.

Z typowego państwowego molocha Klesyk przekształcił PZU w sprawnie działający ubezpieczeniowy koncern - ocenia analityk z jednego z domów maklerskich.

Reklama

Oświadczenie prezesa PZU Andrzeja Klesyka

Wielokrotnie w swoich publicznych wypowiedziach podkreślałem, że prawem właściciela jest dobór osób desygnowanych do kierowania spółką. Szanując to prawo, na prośbę Ministra Skarbu Państwa, reprezentującego największego udziałowca, złożyłem rezygnację ze stanowiska prezesa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA. Podejmując tę trudną decyzję kierowałem się poczuciem odpowiedzialności za firmę, którą przez ostatnie 8 lat zarządzałem. Jako profesjonalista uważam, że należy zagwarantować stabilność i przewidywalność dla kluczowej, polskiej instytucji finansowej, jaką jest PZU. Jest to w interesie nie tylko głównego akcjonariusza, jakim jest Skarb Państwa, ale także tysięcy akcjonariuszy mniejszościowych oraz setek inwestorów instytucjonalnych, którzy stanowią pozostałe 65 proc. akcjonariatu. Z satysfakcją i dumą mogę stwierdzić, że przekazuję spółkę w doskonałym stanie. PZU jest dziś zupełnie inną firmą niż wówczas, kiedy obejmowałem funkcję prezesa w 2007 roku i rozpoczynałem zmiany mające uczynić ją zdolną do efektywnego konkurowania na polskim rynku. Moim celem, który udało się osiągnąć, było uczynienie z PZU firmy silnej, zyskownej, zdolnej do ekspansji międzynarodowej, przyjmującej rolę strażnika polskiego rynku ubezpieczeń. Za mojej prezesury w spółce zakończył się konflikt akcjonariuszy, a PZU zadebiutował na giełdzie. Kondycja finansowa Grupy pozwoliła na regularne wypłacanie dywidendy, a PZU należy do grona polskich spółek giełdowych o najwyższej kapitalizacji. Pozytywne zmiany przyniosły także efekt w postaci podniesienia ratingu spółki do poziomu A, najwyższego w Polsce. Każdy inwestor, który kupił akcje PZU w ofercie pierwotnej na koniec ubiegłego roku podwoił wartość swojej inwestycji, wliczając wypłacone dywidendy. Od 2007 roku intensywnie pracowaliśmy nad zmianami i unowocześnianiem PZU. Przeprowadziliśmy udaną restrukturyzację. Wdrożyliśmy jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów polisowych, pozwalający na lepszą obsługę klientów i usprawnienie operacji w PZU. Zmieniliśmy wizerunek firmy i podnieśliśmy standardy obsługi. Szczycimy się tytułem Mecenasa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Rozpoczęliśmy ekspansję międzynarodową, stając się największą grupą ubezpieczeniową w Europie Środkowo-Wschodniej. Realizując przyjętą strategię zbudowaliśmy kompetencje Grupy w zakresie ochrony zdrowia. Rozpoczęliśmy proces konsolidacji sektora bankowego w oparciu o polski kapitał. Dziękuję całemu zespołowi menadżerskiemu, wszystkim pracownikom i agentom Grupy PZU oraz inwestorom. Bez Was to wszystko nie byłoby możliwe. To jest również Wasz sukces. Andrzej Klesyk

Andrzej Klesyk jest absolwentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Wydział Nauk Społecznych, kierunek ekonomia oraz Harvard Business School, gdzie uzyskał tytuł MBA. Ponadto odbył liczne szkolenia za granicą związane z sektorem finansowym i zarządzaniem, w tym ogólnoświatowe szkolenia dla partnerów i dyrektorów zarządzających The Boston Consulting Group. Posiada rozległe doświadczenie w konsultingu dla sektora finansowego i ubezpieczeniowego. Pracował również w licznych projektach w sektorze detalicznym, dóbr konsumpcyjnych oraz farmaceutycznym w krajach europejskich, USA oraz Republice Południowej Afryki.

Swoją karierę zawodową rozpoczął w latach 1989-1991 jako asystent na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Od kwietnia 1990 roku do stycznia 1991 roku pełnił funkcję Asystenta Doradcy Ministra w Ministerstwie Przekształceń Własnościowych. Od stycznia do sierpnia 1991 roku pracował jako Researcher w Kidder, Peabody Company, Coopers & Lybrand w Nowym Jorku. Od czerwca do sierpnia 1992 roku odbył staż w McKinsey & Company w Niemczech.

Od października 1993 roku do lutego 2000 roku był Senior Engagement Managerem w londyńskim oddziale McKinsey & Company. Od lutego do grudnia 2000 roku pełnił funkcję Prezesa Zarządu Inteligo Financial Services SA. Od grudnia 2000 roku do lutego 2003 roku pełnił funkcję członka zarządu banku Bankgesellschaft Berlin (Polska) SA.

Od kwietnia 2003 roku do grudnia 2007 roku pełnił funkcję partnera i dyrektora zarządzającego The Boston Consulting Group w Warszawie, gdzie współpracował m.in. z PZU przy realizacji projektów ubezpieczeniowych, związanych z likwidacją szkód, direct insurance, assistance oraz ładu korporacyjnego i relacji w ramach grupy PZU.

Od 14 grudnia 2007 roku pełni funkcję Prezesa Zarządu PZU SA. Jako prezes PZU SA jest odpowiedzialny za zarządzanie spółką oraz Grupą PZU. W szczególności odpowiada za: strategię, politykę kadrową, politykę inwestycyjną oraz funkcje wspierające ład korporacyjny tj. dział prawny, zarządzania korporacyjnego i kontroli wewnętrznej. Ponadto Klesyk od kwietnia 2008 roku pełni funkcję Przewodniczącego Rady Nadzorczej PZU Życie SA.

W maju 2008 roku został powołany do Komisji Rewizyjnej Polskiej Izby Ubezpieczeń. Od maja 2014 roku pełni funkcję przewodniczącego tej komisji.

Ponadto jest członkiem The Geneva Association - organizacji non-profit zrzeszającej 80 prezesów zarządów największych firm ubezpieczeniowych na świecie. Reprezentuje PZU SA w corocznych spotkaniach World Economic Forum w Davos, a także w Institute of International Finance w Waszyngtonie.

Sprawdź, jak rynek zareagował na odejście prezesa Klesyka - notowania PZU na GPW

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »