Ropa naftowa. Najdłuższa w tym roku seria zniżek cen

Jak podają maklerzy, mamy właśnie do czynienia z najdłuższą w tym roku serią spadków notowań ropy. Ceny surowca na giełdzie paliw w Nowym Jorku zniżkują już piąty dzień z rzędu. Inwestorzy czekają na publikację protokołu z posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na kwiecień kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 75,98 USD, niżej o 0,50 proc.

Ropa Brent na ICE w dostawach na kwiecień wyceniana jest po 82,71 USD za baryłkę, w dół o 0,41 proc.

Po godzinie 10 spadki cen dodatkowo się pogłębiły - Brent taniała o 0,93 proc., a WTI o 1,10 proc. 

Reklama

Ropa Brent natychmiast

82,84 -0,83 -0,99% akt.: 03.05.2024, 22:57
  • Max 84,39
  • Min 82,81
  • Stopa zwrotu - 1T -
  • Stopa zwrotu - 1M -
  • Stopa zwrotu - 3M -
  • Stopa zwrotu - 6M -
  • Stopa zwrotu - 1R -
  • Stopa zwrotu - 2R -
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

Inwestorzy czekają na publikację protokołu Fed

Na giełdzie paliw w USA trwa najdłuższa w tym roku seria zniżek cen ropy, a inwestorzy czekają na środową publikację protokołu z posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej, który może dostarczyć rynkom wskazówek na temat dalszego zaostrzania warunków monetarnych w Stanach Zjednoczonych.

Gracze rynkowi obawiają się perspektywy bardziej agresywnego podwyższania stóp procentowych przez Fed, który stara się poskromić inflację, a bankierzy z Fed nie rezygnują z jastrzębiego stanowiska wobec zmian w polityce pieniężnej.

Na razie rynki "żonglują" obawami o możliwe większe spowolnienie w gospodarce USA, które ograniczy popyt na paliwa, a nadziejami na ożywienie w Chinach, które zniosły ograniczenia covidowe, a to może wpłynąć na solidny wzrost zapotrzebowania na ropę i jej produkty.

- Oczekiwania co do bardziej jastrzębiego Fed nadal rosną, a to jest silnym "przeciwnikiem" dla wzrostów cen ropy - mówi Warren Patterson, szef strategii surowcowej w ING groep NV. - Jednak sytuacja na rynkach ropy może się znacznie zacieśnić w drugiej połowie roku, a ceny ropy powinny wówczas wybić się z obecnych poziomów - dodaje.

Świat zaczyna na dobre odchodzić od ropy

Analitycy Citigroup oceniają, że popyt na ropę w Chinach i globalnie zaczyna zbliżać się do szczytu, ponieważ odchodzenie na świecie od paliw kopalnych nabiera tempa.

- Powiedziałbym, że to ostanie "hurra" dla popytu na ropę w Chinach i blisko ostatniego "hurra" dla zapotrzebowania na ropę na świecie - wskazał w wywiadzie dla TV Bloomberg Ed Morse, szef działu badań towarowych w Citigroup. - Jesteśmy w fazie, gdy świat definitywnie zaczyna odchodzić od ropy naftowej - podkreślił.

Biznes INTERIA na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Zobacz również:

PAP
Dowiedz się więcej na temat: ceny ropy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »