​Ropa wyceniana najwyżej od 2014 r.

​Ropa w USA jest wyceniana najwyżej od 2014 r., a jej ceny dalej rosną. Kraje sojuszu OPEC+ utrzymały swój planowany stopniowy wzrost dostaw surowca - o 400 tys. baryłek dziennie - pomimo grożącemu globalnym rynkom kryzysowi energetycznemu - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na listopad na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 77,70 USD, wyżej o 0,10 proc. Ropa Brent w dostawach na grudzień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie kosztuje zaś 81,44 USD za baryłkę, wyżej o 0,22 proc.

W poniedziałek odbyło się spotkanie krajów kartelu OPEC oraz jego sojuszników, w tym Rosji. Producenci ropy z OPEC+ zdecydowali o utrzymaniu planowanego stopniowego wzrostu podaży swojej ropy - 400 tys. baryłek dziennie, pomimo szybkiego zacieśniania sytuacji na globalnych rynkach paliw i grożącego rynkom kryzysu energetycznego. "Taka decyzja OPEC+ pozwoli nam kontynuować normalizację sytuacji rynkowej" - powiedział wicepremier Rosji Aleksander Nowak.

Reklama

Niektórzy obserwatorzy rynku oczekiwali, że OPEC+ jednak podwyższy dzienny limit dostaw ropy powyżej 400 tys. ze względu na gwałtowny wzrost cen gazu ziemnego, który spowodował zwiększenie popytu na ropę i produkty naftowe przed zbliżającym się sezonem zimowym.

 Analitycy Goldman Sachs Group Inc. oceniają, że zapotrzebowanie na ropę w tym roku wzrośnie jeszcze o dodatkowe 650 tys. baryłek dziennie, ponieważ firmy zmagające się z wysokimi cenami gazu ziemnego przestawiają się na ropę.

"Ceny ropy prawdopodobnie pozostaną wysokie w ostatnim kwartale roku, w sytuacji zamiany gazu na ropę i przy wysokich cenach węgla" - mówi Will Sungchil Yun, starszy analityk ds. rynków surowcowych w VI Investment Corp.

"Myślę, że w przypadku OPEC jest taka narracja: +Słuchajcie, to nie jest nasz kryzys, niewiele możemy zrobić, aby go rozwiązać" - ocenia z kolei Richard Gorry, dyrektor zarządzający w firmie doradczej JBC Asia Pte. "Dodatkowe baryłki ropy z OPEC+ nieco obniżyłyby presję na ceny ropy, ale nie rozwiąże się kryzysu energetycznego, dodając na rynki więcej ropy" - wskazuje. 

  Na zakończenie poprzedniej sesji ropa WTI na NYMEX zyskała 2,3 proc. Następne posiedzenie krajów sojuszu OPEC+ zaplanowano na 4 listopada.

Ropa Brent natychmiast

88,12 0,10 0,11% akt.: 25.04.2024, 12:59
  • Max 88,86
  • Min 87,65
  • Stopa zwrotu - 1T -
  • Stopa zwrotu - 1M -
  • Stopa zwrotu - 3M -
  • Stopa zwrotu - 6M -
  • Stopa zwrotu - 1R -
  • Stopa zwrotu - 2R -
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

Presja inflacyjna i kłopoty deweloperów w Chinach wpływają negatywnie na ceny miedzi

  Notowania miedzi na giełdzie metali w Londynie spadają z powodu rosnącej presji inflacyjnej i nasilających się kłopotów w chińskiej branży nieruchomości. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany niżej o 0,3 proc. - po 9.227,50 USD za tonę - informują maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź tanieje o 0,78 proc. do 4,2055 USD za funt. Inwestorzy z niepokojem obserwują rosnące koszty surowców, co podsyca obawy o inflację na całym świecie.

Tegoroczne zwyżki cen towarów, po wzroście popytu na surowce i przy ograniczeniach podaży, widać w wielu sferach - od benzyny i nowych domów - po samochody i artykuły spożywcze. Tymczasem w Chinach sektor nieruchomości doświadcza problemów z zadłużeniem.

Deweloper China Evergrande Group wciąż nie może uporać się z kryzysem gotówkowym. Do tego inna chińska firma deweloperska - Fantasia Holdings Group Co - znalazła się w kryzysowej sytuacji - w poniedziałek nie spłaciła swojego zadłużenia w związku zapadającymi obligacjami i nie spłaciła też pożyczki.

"Kwestie kredytowe Evergrande, koncentracja lokalnych władz na zmniejszaniu zużycia energii i jej niedobory w niektórych obszarach, negatywnie wpływają na metale bazowe wykorzystywane w budownictwie" - piszą w raporcie analitycy UBS Group.  "Kwestie energetyczne będą negatywnie oddziaływać na rynek metali" - wskazują. Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME zyskała 122 USD i kosztowała 9.250,00 USD za tonę.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: giełdy surowcowe | ropa naftowa | ceny ropy | ceny paliw
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »