Rynki czekają na nowe sankcje na Moskwę

​Ceny ropy na giełdach paliw wahają się, a inwestorzy oceniają ryzyka dla dostaw surowca w związku z wojną na Ukrainie. Prezydent Joe Biden, który w czwartek weźmie udział m.in. w szczycie NATO w Europie może wraz ze swoimi sojusznikami nałożyć nowe sankcje na Rosję za jej atak militarny na Ukrainę - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na maj kosztuje na NYMEX w Nowym Jorku 115,01 USD, wyżej o 0,07 proc.

Ropa Brent na ICE w Londynie w dostawach na maj jest wyceniana po 122,27 USD za baryłkę, wyżej o 0,55 proc.

Prezydent USA Joe Biden jest już w Brukseli, gdzie w czwartek spotka się z przywódcami NATO, UE i państw G7 podczas rozmów poświęconych rosyjskiej agresji na Ukrainę.

Biden weźmie udział w nadzwyczajnym szczycie NATO, zaplanowanym wcześniej szczycie UE i spotkaniu G7, by omówić kroki na rzecz odstraszania Rosji i obrony w odpowiedzi na atak sił rosyjskich na Ukrainę.

Reklama

Administracja Joe Bidena i Unia Europejska są bliskie osiągnięcia porozumienia mającego na celu zmniejszenie zależności Europy od rosyjskich dostaw energii, ponieważ Stany Zjednoczone i ich europejscy sojusznicy starają się coraz silniej izolować Moskwę i ukarać ją za inwazję na Ukrainę.

Doradca amerykańskiego prezydenta ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan powiedział, że porozumienie może zostać ogłoszone już w piątek. Ma ono zapewnić dostawy gazu ziemnego i wodoru z USA dla krajów Europy - podały anonimowe źródła znające plany amerykańskiej administracji.

"Głównym priorytetem zarówno dla prezydenta Bidena, jak i jego europejskich sojuszników jest zmniejszenie zależności Europy od rosyjskiego gazu, "full stop" i praktyczna mapa drogowa jak to zrobić - jakie kroki należy podjąć, w czym mogą uczestniczyć Stany Zjednoczone, a co Europa musi zrobić sama" - powiedział Sullivan dziennikarzom na pokładzie Air Force One.

"Można oczekiwać, że USA będą szukać sposobów na zwiększenie dostaw LNG do Europy, nie tylko na przestrzeni lat, ale także miesięcy" - wskazał.

"Będę rozmawiać z prezydentem USA Joe Bidenem na temat dodatkowych dostaw gazu LNG" - zapowiedziała już szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Potwierdziła również, że UE planuje dokonywać wspólnych zakupów gazu.

W tweecie Von der Leyen wskazała, że celem jest zobowiązanie USA do dodatkowych dostaw gazu na kolejne dwie zimy.

Jednak źródła zaznajomione z planami USA wskazują, że jest mało prawdopodobne, iż Stany Zjednoczone zagwarantują konkretne ilości dostaw gazu do UE. Źródła dodają, że nie jest jasne, jak ten układ będzie działał i czy będzie m.in. zawierał porozumienie w sprawie cen.

Obecnie europejscy nabywcy gazu muszą ostro konkurować z krajami azjatyckimi o ograniczone światowe dostawy ładunków skroplonego gazu ziemnego.

Rosja jest największym dostawcą gazu ziemnego do UE i odpowiada za ponad 40 procent importu tego paliwa przez Unię, która również w dużym stopniu uzależniona jest od tego kraju jeśli chodzi o import węgla i ropy naftowej.

ROPA CRUDE

83,02 0,21 0,25% akt.: 25.04.2024, 10:53
  • Max 83,25
  • Min 82,58
  • Stopa zwrotu - 1T 0,00%
  • Stopa zwrotu - 1M 1,46%
  • Stopa zwrotu - 3M 8,80%
  • Stopa zwrotu - 6M -2,02%
  • Stopa zwrotu - 1R 4,23%
  • Stopa zwrotu - 2R -18,61%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

Miedź tanieje na giełdzie w Londynie

Notowania miedzi na giełdzie w Londynie notują w czwartek rano małe spadki. Metal na LME, w dostawach 3-miesięcznych, jest wyceniany niżej o 0,1 proc. wobec10.438,00 USD za tonę, notowanych na zakończenie poprzedniej sesji - informują maklerzy.

Na Comex miedź zwyżkuje o 0,50 proc. i jest po 4,8005 USD za funt.  Na światowych rynkach metali bazowych ceny wzrosły na początku tego miesiąca do rekordowych poziomów, po czym spadły.

Trwająca już miesiąc wojna na Ukrainie powoduje, że na rynkach coraz mocniejsze są obawy o dostawę surowców, w tym ropy naftowej, gazu, miedzi, niklu aluminium i pszenicy. Tymczasem w Peru lokalne społeczności, m.in. z Cusco i Paruro, znów zablokowały drogę do kopalni miedzi Las Bambas - podaje lokalna rozgłośnia radiowa RPP.

RPP podaje, że Ministerstwo Górnictwa Peru zwróciło się do przedstawicieli 21 społeczności w sprawie kontynuowania negocjacji 30 marca. Na zakończenie poprzedniej sesji miedź na LME w Londynie zyskała 170 USD do 10.438 USD za tonę.

Ceny gazu

Ceny gazu w Europie nieznacznie spadają w czwartek rano. Inwestorzy rozważają żądania przedstawione przez prezydenta Rosji Władimira Putina ws. zapłaty za gaz w rublach - informują traderzy. Kontrakty na gaz (ICE Endex Dutch TTF) w Amsterdamie zniżkują o 1,7 proc. i są poniżej 115,00 euro za MWh, po wzroście w środę na zakończenie handlu o 18 proc.

W środę Władimir Putin ogłosił, że Rosja będzie domagać się od "nieprzyjaznych" krajów zapłaty w rublach za sprzedaż gazu. Ta wypowiedź wywołała gwałtowny wzrost cen gazu - o 34 proc. i wzmogła obawy, że takie posunięcie pogłębi kryzys energetyczny w regionie.

Administracja prezydenta USA Joe Bidena i Unia Europejska są bliskie osiągnięcia porozumienia mającego na celu zmniejszenie zależności Europy od rosyjskich dostaw energii. Rosja jest największym dostawcą gazu ziemnego do UE i odpowiada za ponad 40 procent importu tego paliwa przez Unię.  7 marca cena gazu w Europie wzrosła w ciągu jednego dnia o 79 proc. do rekordowych 345 euro za MWh.

GAZ ZIEMNY

1,98 0,00 -0,05% akt.: 25.04.2024, 10:54
  • Max 1,98
  • Min 1,96
  • Stopa zwrotu - 1T 0,00%
  • Stopa zwrotu - 1M -39,39%
  • Stopa zwrotu - 3M -56,33%
  • Stopa zwrotu - 6M -69,97%
  • Stopa zwrotu - 1R -59,51%
  • Stopa zwrotu - 2R -84,54%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY
PAP
Dowiedz się więcej na temat: ropa naftowa | sankcje wobec Rosji | ceny ropy i gazu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »