Rząd oczekuje miliarda dywidend zaliczkowych

Resort skarbu poinformował, że założony w projekcie nowelizacji budżetu dodatkowy 1 mld PLN z tegorocznych dywidend, może zostać zebrany w formie dywidend zaliczkowych z tegorocznych zysków.

Resort skarbu poinformował, że założony w projekcie nowelizacji budżetu dodatkowy 1 mld PLN z tegorocznych dywidend, może zostać zebrany w formie dywidend zaliczkowych z tegorocznych zysków.

MSP zaznacza, że ewentualna wypłata akcjonariuszom zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy na koniec roku obrotowego nie jest dokonywana na podstawie decyzji akcjonariuszy, a tym samym Skarbu Państwa. Z informacji "Parkietu" wynika, że zarządy spółek zadecydują o wypłacie ewentualnej dywidendy na przełomie III i IV kw., gdy będą znały wyniki za 3/4 roku.

Komentarz DM Banku BPS

. Wizja dywidendy zaliczkowej oddala naszym zdaniem sprzedaż kolejnych pakietów akcji;

Spodziewamy się, iż dalsze spekulacje na temat dywidend zaliczkowych mogą pozytywnie wpływać na kurs akcji zarówno PKO BP jak i PZU. Zarówno PZU jak i PKO BP zapewne znajdą się na krótkiej liście spółek, które mogłyby wypłacić dywidendy zaliczkowe. Obydwie spółki z sektora finansowego, mają już stosowne zapisy w statutach, które pozwalają na wypłacenie dywidend, a ich sytuacja finansowo-kapitałowa nie jest przeszkodą. Jednocześnie wizja takiej dywidendy zaliczkowej oddalałaby sprzedaż kolejnych pakietów akcji. Zgodnie z planem prywatyzacji na lata 2012-2013 Skarb Państwa planował bowiem zejście w akcjonariacie do minimum 25%. Obecnie Skarb Państwa posiada 31,39% udział w akcjonariacie PKO BP oraz 35,1875% udział w akcjonariacie PZU.

Reklama

W bieżącym roku, zgodnie z uchwałami WZA Skarb Państwa otrzyma dywidendę w wysokości 706,3 mln PLN z PKO BP co przełoży się na 1,8 PLN na akcję oraz 902,5 mln PLN z PZU co przełoży się na 29,7 PLN. Powyższe kwoty są już uwzględnione w kwocie 5,5 mld PLN szacowanej na lipiec. (M. Czajkowska-Bałdyga)

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: MSP | budzet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »