Surowce: Rynki liczą na popyt

Na rynkach surowcowych inwestorzy liczą na mocny popyt pomimo Covid-19. Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko się waha, na razie z przewagą spadków, ale inwestorzy są optymistami i liczą na mocny popyt na paliwa.

Ropa w USA lekko się waha: inwestorzy liczą na mocny popyt na paliwa pomimo Covid-19 Ropa na giełdzie paliw w Nowym Jorku lekko się waha, na razie z przewagą spadków, ale inwestorzy są optymistami i liczą na mocny popyt na paliwa pomimo rozprzestrzeniania się nowych odmian koronawirusa w wielu regionach na świecie - informują maklerzy.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku kosztuje 74,39 USD, niżej o 0,23 proc.

Ropa Brent w dostawach na wrzesień na giełdzie paliw ICE Futures Europe w Londynie jest wyceniana po 75,37 USD za baryłkę, niżej o 0,24 proc.

Reklama

Wprowadzanie szczepionek na świecie przeciwko Covid-19 i duża aktywność gospodarcza w wielu częściach świata, zwłaszcza w Stanach Zjednoczonych, przyczyniła się do wzrostu zużycia paliw.

Jednak rozprzestrzenianie się wysoce zakaźnego nowego wariantu Delta koronawirusa i niepewność co do wielkości dostaw ropy z krajów sojuszu OPEC+ zaciemnia nieco perspektywy zapotrzebowania na paliwa.

Do tego pojawiają się pierwsze sygnały o spowolnieniu odbicia gospodarczego w Chinach. Ekonomiści wskazują, że "zmiękczenie" po początkowym mocnym ożywieniu przyszło szybciej niż się tego spodziewano.

"Dane makro wskazują w wielu przypadkach na silny wzrost popytu, jednak inwestorzy są zaniepokojeni potencjalnym wpływem rosnącej liczby zachorowań na nową odmianę koronawirusa" - mówi Daniel Hynes, starszy strateg ds. surowców w Australia & New Zealand Banking Group. "Do tego pytania o wielkość dostaw ropy z OPEC+ zwiększają niepewność" - dodaje.

We wtorek obraz rynku paliw przedstawi inwestorom Międzynarodowa Agencja Energii. Tego dnia opublikuje ona comiesięczny raport na ten temat. W czwartek z kolei swoją ocenę rynku ropy zaprezentuje w raporcie OPEC.

Ropa WTI na NYMEX w N.Jorku zyskała na zakończenie poprzedniej sesji ponad 2 proc., ale w całym ub. tygodniu staniała o 0,8 proc.

ROPA CRUDE

78,18 -0,08 -0,10% akt.: 13.05.2024, 08:16
  • Max 78,20
  • Min 77,78
  • Stopa zwrotu - 1T 0,26%
  • Stopa zwrotu - 1M -9,34%
  • Stopa zwrotu - 3M 2,06%
  • Stopa zwrotu - 6M 1,05%
  • Stopa zwrotu - 1R 7,40%
  • Stopa zwrotu - 2R -21,36%
Zobacz również: OLEJ KANADA SOK POMARAŃCZOWY Ropa Brent natychmiast

Miedź na LME w Londynie tanieje po mocnej zwyżce notowań na poprzedniej sesji

Miedź na giełdzie metali w Londynie tanieje po mocnej zwyżce notowań na zakończenie poprzedniej sesji. Metal w dostawach 3-miesięcznych jest wyceniany niżej o 0,6 proc. - po 9.460,50 USD za tonę - podają maklerzy.

Na Comex w Nowym Jorku miedź traci 0,76 proc. do 4,3120 USD za funt.

Chiński bank centralny obniżył w piątek stopę rezerw obowiązkowych dla banków, aby zwiększyć akcję kredytową w czasie, gdy pojawiły się w chińskiej gospodarce oznaki spowolnienia ożywienia gospodarczego.

Analitycy oczekują, że w II połowie tego roku Chiny przyspieszą wydatki fiskalne i emisję długów samorządowych w celu sfinansowania inwestycji infrastrukturalnych, co zwiększy zapotrzebowanie na metale przemysłowe.

Na razie jednak w Chinach możliwy jest letni zastój po stronie popytu - z powodu wakacji- co może doprowadzić do powiększenia krajowych zapasów metali przemysłowych. Na zakończenie poprzedniej sesji na LME miedź zdrożała o 196 USD, czyli 2,1 proc., do 9.520,00 USD za tonę.

MIEDŹ

10 095,50 +44,50 0,44% akt.: 13.05.2024, 08:16
  • Max 10 101,00
  • Min 9 972,50
  • Stopa zwrotu - 1T 1,24%
  • Stopa zwrotu - 1M 6,85%
  • Stopa zwrotu - 3M 22,81%
  • Stopa zwrotu - 6M 24,97%
  • Stopa zwrotu - 1R 18,51%
  • Stopa zwrotu - 2R 8,77%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY


PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »