Reklama

Surowce. Zimny prysznic dla złota

Notowania złota kontynuują słabą passę, która dominuje na rynku tego kruszcu w bieżącym tygodniu. Cena złota dzisiaj rano oscyluje w okolicach 1775 USD za uncję, czyli w okolicach wczorajszego zamknięcia sesji. Wczorajsza publikacja minutes z posiedzenia FOMC uderzyła w surowce.

Kontynuacja zniżek notowań złota

Wczoraj w centrum uwagi na rynku złota była publikacja minutes z posiedzenia FOMC, działającego w ramach Fed.

Dokument ten pokazał, że Rezerwa Federalna jest skłonna przyjąć mniej jastrzębie podejście do polityki monetarnej w obliczu hamujących odczytów inflacji w USA.

Ta sugestia sprzyjała stronie popytowej na rynku złota, a tuż po publikacji minutes FOMC notowania kruszcu podskoczyły w górę.

Zwyżka nie trwała jednak długo. Notowania złota nadal pozostają pod presją podaży, co wynika przede wszystkim z utrzymującej się siły amerykańskiego dolara, wynikającej z rosnącej na nowo awersji inwestorów do ryzyka.

Reklama

O ile samo złoto także jest traktowane przez inwestorów jako tzw. bezpieczna przystań, to w dużo większym stopniu widać to na rynku kruszcu w formie fizycznej (monety, sztabki) niż pod kątem instrumentów finansowych opartych o notowania złota.

Ponadto, ze słów przedstawicieli Fed wynika, że mimo hamującej inflacji, mają oni zamiar podtrzymać proces zacieśniania polityki monetarnej - z tym, że może on po prostu przebiegać w wolniejszym tempie.

Działania Fed pozostaną kluczowym czynnikiem wpływającym na notowania złota, bowiem im wyższe stopy procentowe, tym wyższy jest koszt alternatywny inwestowania w złoto, które przecież odsetek nie wypłaca.

Dopiero konkretne informacje o przewidywalnej dacie zakończenia cyklu podwyżek byłyby dla złota silniejszym sygnałem do wzrostu notowań.

ZŁOTO

1 722,05 -8,45 -0,49% akt.: 05.10.2022, 11:37
 • Max 1 736,55
 • Min 1 718,40
 • Stopa zwrotu - 1T 6,00%
 • Stopa zwrotu - 1M 0,70%
 • Stopa zwrotu - 3M -4,07%
 • Stopa zwrotu - 6M -10,27%
 • Stopa zwrotu - 1R -2,02%
 • Stopa zwrotu - 2R -8,89%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY


 

Duży spadek zapasów i rekordowy eksport ropy naftowej 

Po dynamicznym tąpnięciu notowań ropy naftowej na początku bieżącego tygodnia, ceny tego surowca wpadły w konsolidację. Notowania ropy WTI od wtorku poruszają się w rejonie 87-88 USD za baryłkę, z kolei cena ropy Brent porusza się w rejonie 92-94 USD za baryłkę.

Wczoraj jedną z istotnych informacji, które pojawiły się na rynku ropy naftowej, był raport Departamentu Energii USA, pokazujący wyraźny spadek zapasów tego surowca. W raporcie podano bowiem, że zapasy ropy w USA w poprzednim tygodniu zniżkowały aż o 7,06 mln baryłek, podczas gdy oczekiwano jedynie symbolicznej zniżki o około 200 tys. baryłek. Dodatkowym pozytywnym akcentem okazał się istotny spadek zapasów benzyny w USA, bo aż o 4,64 mln baryłek przy oczekiwaniach trzykrotnie mniejszej zniżki.

Warto jednak zaznaczyć, że tak duży spadek zapasów ropy naftowej miał związek przede wszystkim z istotnym wzrostem eksportu, który w poprzednim tygodniu wyniósł aż 5 mln baryłek dziennie, co jest rekordowym wynikiem. Nie jest on jednak dużym zaskoczeniem, ponieważ w obliczu spadku importu ropy naftowej z Rosji, na dywersyfikację dostaw stawiają m.in. kraje europejskie, zaopatrujące się w ropę nie tylko na Bliskim Wschodzie czy w rejonie Morza Północnego, lecz także importujące ropę z USA.

Sytuacja na wykresie cen ropy pokazuje jednak, że nawet powyższe dane nie zdołały wesprzeć istotnie notowań tego surowca. Inwestorzy obawiają się przede wszystkim spadku popytu na ropę w obliczu spowolnienia gospodarczego na świecie - i to właśnie ten czynnik w ostatnich miesiącach dominuje na rynku ropy.

Ropa Brent natychmiast

91,48 -0,32 -0,35% akt.: 05.10.2022, 11:37
 • Max 92,16
 • Min 91,15
 • Stopa zwrotu - 1T 8,74%
 • Stopa zwrotu - 1M -1,34%
 • Stopa zwrotu - 3M -19,35%
 • Stopa zwrotu - 6M -14,96%
 • Stopa zwrotu - 1R 12,93%
 • Stopa zwrotu - 2R 134,22%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY


Dorota Sierakowska

Analityk surowcowy DM BOŚ

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »