Tak bogacą się Buffett i Gates. To wielcy kolekcjonerzy dywidend

Strategie inwestycyjne słynnych i zaprzyjaźnionych ze sobą multimiliarderów, Warrena Buffetta i Billa Gatesa, są podobne. Obydwaj bardzo często stawiają na firmy gwarantujące wysokie stopy dywidend. Tegoroczne dywidendowe wpływy Buffetta to prawdopodobnie ponad 6 miliardów dolarów. Bill Gates zgromadzi z tego tytułu około 460 milionów dolarów.

  • Statystyki pokazują, że spółki regularnie dzielące się zyskami z akcjonariuszami osiągają znacznie lepsze wyniki finansowe niż firmy, które tego nie robią.
  • Na dywidendowej liście Warrena Buffetta są przede wszystkim: Bank of America, American Express, Coca-Cola i Chevron.
  • Bill Gates najwięcej zyskuje na dywidendach wypłacanych przez: Canadian National Railway, Microsoft, Waste Management, Caterpillar i Deere & Company.

Na regularnie aktualizowanej przez Bloomberga liście najbogatszych ludzi świata Bill Gates jest teraz czwarty z osobistym majątkiem szacowanym na 134 miliardy dolarów. Warren Buffett zajmuje siódme miejsce, a jego stan posiadania to 118 miliardów.

Reklama

Gates i Buffett wykazują wyraźne zamiłowanie do dochodów z dywidend. Nie jest żadną tajemnicą, że spółki regularnie dzielące się zyskami z akcjonariuszami osiągają znacznie lepsze wyniki finansowe niż firmy, które tego nie robią. Jednak wszyscy "polujący na dywidendy" muszą zazwyczaj uzbroić się w cierpliwość i przez dłuższy czas utrzymywać w portfelu wybrane akcje. Obydwaj multimiliarderzy tak właśnie się zachowują.

Akcje przez Buffetta trzymane "na zawsze"

"Wyrocznia z Omaha", czyli 93-letni Warren Buffett, działa na rynku poprzez swój wehikuł inwestycyjny Berkshire Hathaway, firmę którą kupił w 1965 roku. Sędziwy inwestor ma w swoim portfelu wiele spółek, na których nigdy się nie zawiódł i z ich akcjami nie rozstaje się od kilkudziesięciu lat. Dla Buffetta te udziały nie są zwykłym przedmiotem handlu, ale raczej wyrazem posiadania części wysokiej jakości biznesów.

Gdy multimiliarder przekona się do jakiejś spółki, to gotów jest trzymać ją "na zawsze". Nabywając pod koniec lat 80. pierwsze udziały w Coca-Coli, Buffett nie miał żadnych wątpliwości, że producent napojów jest wyjątkową firmą z niesamowitą siłą marki i potencjałem wzrostu na całym świecie.

Większość spółek, na które stawia Buffett, dzieli się zyskami ze swoimi akcjonariuszami. Wiele wskazuje na to, że w tym roku Berkshire Hathaway zbierze z tytułu dywidend ponad 6 miliardów dolarów. Na dywidendowej liście "Wyroczni z Omaha" są przede wszystkim: Bank of America, American Express, Coca-Cola i Chevron.

Bank of America w zasobach Berkshire Hathaway na koniec trzeciego kwartału 2023 roku był reprezentowany przez akcje o wartości 29 miliardów dolarów. Buffett po raz pierwszy zainwestował w Bank of America w 2011 roku. Bank wypłaca kwartalną dywidendę w wysokości 0,22 dolara na akcję, co daje Berkshire roczny dochód przekraczający 200 milionów dolarów. BofA zwiększył dywidendę o 50 proc. od 2021 roku i prowadzi politykę podnoszenia wypłat wraz ze wzrostem zysków.

W American Express Berkshire Hathaway zaangażowany jest od 1993 roku, a wartość pakietu akcji to około 26 miliardów dolarów. Daje to wehikułowi Buffetta 18,7 proc. udziałów w AmEx, co czyni go zdecydowanie największym akcjonariuszem firmy. Pomimo spowolnienia gospodarczego AmEx ciągle przynosi wysokie zyski. Inwestycja Berkshire w AmEx w ciągu ostatnich 25 lat dała około 1000 proc. zwrotu. American Express wypłaca kwartalną dywidendę w wysokości 0,52 dolara na akcję, co daje Berkshire około 300 milionów dolarów rocznego dochodu.

Coca-Cola w portfelu firmy Buffetta jest obecna od 1988 roku. Berkshire posiada 400 milionów jej akcji o wartości około 24 miliardów dolarów, co stanowi 9,2 proc. udziałów i czyni inwestora największym współwłaścicielem spółki. Pod koniec lat 80. Buffetta za jedną akcję Coca-Coli płacił średnio 2,73 dolara, podczas gdy dzisiejsza cena to prawie 60 dolarów. Całkowity zwrot Berkshire (wraz z dywidendami) szacuje się na ponad 5800 proc. Coca-Cola jest nazywana królem dywidend - wypłaty dla akcjonariuszy podnosi regularnie od 60 lat. Przy obecnej kwartalnej dywidendzie w wysokości 0,44 dolara na akcję, Berkshire otrzymuje ponad 704 miliony dolarów rocznego dochodu.

Chevron jest jednym z największych holdingów energetycznych w portfelu Berkshire Hathaway. Nawet po zmniejszeniu swojej pozycji w trzecim kwartale 2023 roku, wehikuł Buffetta nadal posiada około 158 milionów akcji Chevronu o wartości 23 miliardów dolarów. Daje mu to 2,9 proc. udziałów w gigancie naftowo-gazowym. Chevron podnosił swoje wypłaty z zysku przez 35 kolejnych lat. Przy kwartalnej stopie dywidendy w wysokości 1,42 dolara na akcję Berkshire otrzymuje ponad 224 miliony dolarów rocznego dochodu.

Czołowa "piątka" Gatesa

Bill Gates przeszedł do historii jako założyciel Microsoft Corporation - przedsiębiorstwa, które jest jedną z największych firm technologicznych na świecie o wartości przekraczającej 1,5 biliona dolarów. Dywidendy z inwestycji giełdowych multimiliardera zasilają w tej chwili Fundację Billa i Melindy Gates.

Tegoroczna suma dywidend przejętych przez organizację charytatywną jest szacowana na około 460 milionów dolarów. Większość tej kwoty (400 milionów) pochodzi z "doborowej piątki" firm.

Canadian National Railway to czwarta co do wielkości firma kolejowa w Ameryce Północnej. Gates jest właścicielem prawie 55 milionów akcji spółki, których wartość wynosi około 6,3 miliarda dolarów. Kwartalna dywidenda w wysokości 0,57 dolara na akcję przynosi inwestorowi roczny dochód przekraczający 125 milionów dolarów.

Udziały Gatesa w firmie Microsoft, którą stworzył i doprowadził do statusu giganta rynku technologicznego, pozostają niezmiernie ważną częścią jego portfela, mimo że wycofał się z bieżącego zarządzania. Multimiliarder ma ponad 39 milionów akcji, a po ostatnim wzroście kwartalnej dywidendy z 0,68 do 0,75 dolara na akcję, roczny dochód Gatesa z tego tytułu to prawie 118 milionów dolarów.

Waste Management to największa na kontynencie północnoamerykańskim spółka zajmująca się gospodarką odpadami. Multimiliarder ma ponad 35 milionów akcji o wartości około 6 miliardów dolarów. Z kwartalną dywidendą w wysokości 0,70 dolara na akcję jego roczny dochód z tej inwestycji zbliża się do 99 milionów dolarów.

Caterpillar to producent maszyn budowlanych i górniczych. Gates ma w tej spółce prawie 7,5 miliona akcji o wartości około 1,8 miliarda dolarów. Kwartalna dywidenda w wysokości 1,30 dolara na akcję przynosi mu roczny dochód na poziomie 38 milionów dolarów.

Deere & Company to jeden ze światowych liderów rynku maszyn rolniczych i budowlanych. Multimiliarder jest posiadaczem prawie 4 milionów akcji o wartości około 1,45 miliarda dolarów. Dywidenda w wysokości 1,35 dolara na akcję powiększa w tym roku stan posiadania Gatesa o około 21 milionów dolarów.

Jacek Brzeski

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dywidenda | giełda nowojorska | Warren Bufett | Bill Gates
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »