Udziały Shella w projekcie gazowym Sachalin-2 przejdą w ręce Rosjan. Jest decyzja Kremla

Novatek przejmie udziały brytyjskiej firmy Shell w projekcie Sachalin-2, czyli punkcie wydobycia ropy i gazu. Rosyjska firma ma odkupić udziały za prawie 95 mld rubli. Rząd Federacji Rosyjskiej wyraził zgodę na transakcję w środę 12 kwietnia.

Rząd Rosji wyraził zgodę na przekazanie firmie Shell 94,8 mld rubli (ok. 1,2 mld dolarów) za przejęcie jej udziałów w projekcie gazowym Sachalin 2. Udziały ma przejąć rosyjski producent gazu LNG, Novatek - podaje agencja prasowa Reuters.

Novatek wystąpił o przejęcie udziałów Shella w poniedziałek 3 kwietnia 2023 roku. Dzień później zgodę na zakup udziałów Shella przez Novatek wyraził prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin. W środę 12 kwietnia zgodę na przejęcie dał rosyjski rząd.

Reklama

Shell wychodzi z Rosji

Po inwazji na Ukrainę w lutym 2022 roku Shell zapowiedział, że opuści Rosję, w tym projekt Sachalin 2. Brytyjska firma paliwowa posiada ok. 27,5 proc. udziałów w tym projekcie. 

W czerwcu 2022 roku dekretem prezydenckim operator projektu został znacjonalizowany, a Putin przekazał, że Shell, wraz z dwiema innymi zagranicznymi spółkami Mitsui i Mitsubishi będą musiały wystąpić o utrzymanie swoich udziałów. Shell zapowiedział we wrześniu 2022 roku, że w nie będzie ubiegał się o akcje dostępne do sprzedaży w ramach tego procesu. 

W ubiegłym roku strata zaksięgowana przez Shell z powodu utraty udziałów w projekcie wyniosła 1,6 mld dolarów - podaje spółka. Ogółem firma odnotowała jednak w 2022 roku rekordowy zysk w wysokości 42 mld dolarów.

Rosyjski LNG płynie do Europy

Możliwości produkcyjne Sachalin 2 wynoszą ok. 9,6 mln ton gazu LNG rocznie. Skroplony gaz z Rosji kupują nadal także europejskie firmy, w tym sam Shell. Jeszcze w lutym 2022 roku Shell podawał, że nadal otrzymuje od Rosji ładunki LNG na mocy długoletniego kontraktu zawartego w 2015 roku - podaje Reuters.

UE wprowadziła w 2022 i 2023 roku embargo na import rosyjskiego węgla oraz import ropy i produktów naftowych drogą morską. Zakup gazu od Rosji jest jednak cały czas dozwolony. Kreml sam odciął niektórym krajom (w tym Polsce) przesył gazu drogą lądową przez gazociągi, ale np. Węgry wciąż otrzymują dostawy w sposób niezakłócony.  

Do tego chociaż kraje UE ograniczyły swoją konsumpcję gazu w 2022 roku, a dostawy gazociągami z Rosji się znacząco zmniejszyły, import rosyjskiego LNG do Europy wzrósł po agresji na Ukrainę. 

Aby odciąć się od gazu LNG z Rosji bez nakładania sankcji ministrowie energii krajów członkowskich zaproponowali pod koniec zeszłego miesiąca mechanizm, który pozwoliłby państwom na wykluczanie dostawców z Rosji i Białorusi w aukcjach na zakup LNG. Rozwiązanie musi być zaakceptowane przez Parlament Europejski. 

GAZ ZIEMNY

3,35 0,16 4,79% akt.: 21.11.2024, 20:44
  • Max 3,45
  • Min 3,19
  • Stopa zwrotu - 1T 8,05%
  • Stopa zwrotu - 1M 43,11%
  • Stopa zwrotu - 3M 45,70%
  • Stopa zwrotu - 6M 17,52%
  • Stopa zwrotu - 1R 11,81%
  • Stopa zwrotu - 2R -49,45%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

 oprac. Martyna Maciuch

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: gaz ziemny | Shell | Novatek | LNG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »