Widmo globalnej recesji przeraża inwestorów. Fed może podnieść stopy o 0,75 pkt proc.

Na giełdzie w Warszawie WIG20 jest najsłabszy od jesieni 2020 roku i ma problemy z utrzymaniem się na poziomie 1 700 punktów. Na Wall Street wczoraj indeks S&P500 spadł o prawie 4 proc., a Nasdaq o ponad 4,5 proc. Oba wskaźniki cofnęły się do wartości z drugiej połowy 2020 roku. Spektakularne przeceny zanotowały także złoto i kryptowaluty. Inwestorzy na całym świecie są przekonani, że amerykański bank centralny tak bardzo zaostrzy politykę pieniężną, że wywoła wielką recesję.

  • Inflacji w USA wzrosła do 8,6 proc. rok do roku - mocniej od prognoz. Fed może zdecydować się na podniesienie jutro stóp proc. nawet o 0,75 pkt proc.
  • Inwestorzy boją się recesji. Prognozy wskazują, że stopy proc. w USA mogą wzrosnąć do 4 proc. w cyklu 
  • Traci złoto i kryptowaluty. Zyskuje dolar. Euro w zeszłym tygodniu kosztowało 1,07 dolara, a dziś tylko około 1,04

Źródłem najnowszych niepokojów na rynkach światowych stał się komunikat o inflacji w USA, która wzrosła do 8,6 proc., choć spodziewano się, że pozostanie na poziomie 8,3 proc. Zdaniem wielu ekonomistów, nie można pokonać tak wysokiej inflacji bez wyhamowania wzrostu PKB, a to oznacza, że recesja jest nieunikniona.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Reklama

Przed decyzją Fed

Gazeta "Wall Street Journal" spekuluje, że na jutrzejszym posiedzeniu Fed może dojść do podwyżki stóp o 0,75 pkt. proc., choć jeszcze niedawno spodziewano się ruchu w górę o 0,50 punktu. Do grupy tych, którzy stawiają na taki scenariusz dołączyły ostatnio także największe banki inwestycyjne.

Marek Rogalski z DM BOŚ podkreśla, że model CME FED Watch informuje w tej chwili o 96-procentowym prawdopodobieństwie jutrzejszej podwyżki stóp o 0,75 pkt. proc. - Pojawiają się nawet opinie, że równie duży ruch Fed wykona także w lipcu. Gdyby jednak Rezerwa Federalna pozostał przy wcześniejszych deklaracjach o podnoszeniu stóp o 0,50 punktów teraz, w lipcu i we wrześniu, to byłby to argument za silnym odreagowaniem na rynkach. Środowe posiedzenie Fed urasta zatem do miana kluczowego punktu kalendarza w tym miesiącu - dodaje Marek Rogalski.

Z drugiej strony, pojawiają się spekulacje, że trzeba być przygotowanym nawet na decyzję amerykańskiego banku centralnego o podniesieniu stóp aż o 1 punkt procentowy. Przy okazji pojawiają się prognozy, że cykl podwyżek zakończy się na poziomie 4 proc., nie zaś 3 proc., jak sądzono wcześniej. Jeśli tak się stanie, będzie to najmocniejsze zaostrzenie polityki pieniężnej w USA od 28 lat. Ważne jest to, że jutro poznamy nie tylko decyzję o nowej wysokości stóp procentowych, ale także układ tak zwanych kropek, które wskażą jak może kształtować się ścieżka dalszych podwyżek.

Zwycięstwo dolara

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin wyraźnie potaniało złoto oraz kryptowaluty. Jeszcze w poniedziałek uncja "żółtego metalu" kosztowała 1 880 dolarów, a dziś płaci się za nią około 1 820 dolarów. Z kolei bitcoin, który w niedzielę był wyceniany na 28 tysięcy dolarów, spadał w okolice nawet 20 900 dolarów. Tak tani nie był od grudnia 2020 roku.

ZŁOTO

2 740,05 -10,85 -0,39% akt.: 17.01.2025, 22:59
  • Max 2 758,91
  • Min 2 729,34
  • Stopa zwrotu - 1T 0,83%
  • Stopa zwrotu - 1M 2,87%
  • Stopa zwrotu - 3M 1,17%
  • Stopa zwrotu - 6M 11,26%
  • Stopa zwrotu - 1R 36,39%
  • Stopa zwrotu - 2R 43,39%
Zobacz również: GUMA KAUCZUKOWA TARCICA OLEJ PALMOWY

Na rynkach wygrywa natomiast dolar amerykański, który zdaje się wracać do długoterminowej tendencji wzrostowej. Euro w zeszłym tygodniu kosztowało 1,07 dolara, a dziś tylko około 1,04. - Dolar zyskuje podwójnie. Z jednej strony, o jego sile decyduje polityka Fed. Z drugiej, "zielony" znów pełni rolę waluty pierwszego wyboru i w czasie podwyższonej awersji do ryzyka zyskuje na wartości. Kurs euro zbliża się ponownie do dołka z 13 maja oraz minimów sprzed kilku lat na poziomie 1,035 dolara - komentuje Łukasz Zembik z DM TMS Brokers.

EUR/USD

1,0273 -0,0028 -0,28% akt.: 17.01.2025, 22:58
  • Kurs kupna 1,0271
  • Kurs sprzedaży 1,0274
  • Max 1,0330
  • Min 1,0265
  • Kurs średni 1,0273
  • Kurs odniesienia 1,0301
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

Zaskakująco słabe kryptowaluty

Fala spadków przetacza się także przez rynek walut cyfrowych. Bardzo potaniał nie tylko bitcoin, ale także druga kryptowaluta świata, czyli ethereum, którego cena stoczyła się od 3 500 dolarów na początku kwietnia do 1 200 dolarów w tej chwili.

Peter Schiff, ekonomista i zarządzający funduszami, przewiduje dalszy spadek wartości kryptowalut i przestrzega przed pokusą kupowania "dołków". Schiff jest znany z krytycznej opinii na temat walut cyfrowych, jawi się natomiast jako zwolennik złota i tradycyjnych metod inwestowania. Jego zdaniem, wyprzedaż na rynku kryptowalut potrwa tak długo, aż banki centralne nie opanują rosnącej inflacji. Jeszcze przed weekendem Peter Schiff sugerował, że notowania bitcoina mogą spać do 20 tysięcy dolarów, a "ether" zbliży się do tysiąca dolarów.

- O krachu "coinów" zadecydowały niespodziewane dane dotyczące inflacji, które przekroczyły oczekiwania zarówno rynków tradycyjnych, jak i kryptowalutowych. Bitcoin i inne waluty cyfrowe uznawane są za niezwykle ryzykowne aktywa, podążające za notowaniami spółek technologicznych. Rynek nie miał więc innego wyboru, jak tylko skierować kapitał w stronę bezpieczniejszych alternatyw i pozostawiać kryptowaluty na pastwę niedźwiedzi - podsumowuje Peter Schiff.

Jacek Brzeski

Zobacz również:

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »