Reklama

​Wiele niewiadomych na rynku ropy naftowej

Ostatnie dni na rynku ropy naftowej są wyjątkowo burzliwe. Strach przed rozprzestrzenianiem się nowego wariantu koronawirusa, omikron, uderzył mocno w ceny ropy naftowej pod koniec poprzedniego tygodnia. Presja spadkowa na tym rynku utrzymuje się nadal, a ceny ropy naftowej notują najniższe poziomy od przełomu sierpnia i września tego roku.

Notowania ropy WTI zeszły już nawet wyraźniej poniżej 70 dolarów za baryłkę i poruszają się w rejonie 68 dolarów za baryłkę. Natomiast cena ropy Brent zbliżyła się do bariery 70 dolarów za baryłkę i porusza się na razie w okolicach 70,60 dolarów za baryłkę. 

Czy omikron stanowi aż tak duże zagrożenie dla popytu na ropę naftową?

Na razie większość inwestorów nie potrafi sobie na to pytanie klarownie odpowiedzieć. Nowy wariant koronawirusa na pewno zaczął już powoli na ten rynek wpływać, ponieważ pojawiły się pierwsze obostrzenia związane z przemieszczaniem się: dużo krajów zawiesiło połączenia lotnicze z RPA. Jednak nowa odmiana wirusa jest już obecna także w Europie, co stwarza pole do dywagacji, czy kolejne restrykcje nie pojawią się w krajach europejskich.  

Reklama

Restrykcje dotyczące podróżowania mogą potencjalnie negatywnie przełożyć się na popyt na ropę naftową. Nieustannie ciekawa jest jednak także podażowa strona tego rynku, głównie w kontekście nadchodzącego spotkania OPEC+. Już 2 grudnia rozszerzony kartel OPEC+ ma zadecydować o kształcie porozumienia naftowego w kolejnych miesiącach.

 Biorąc pod uwagę rozwój wydarzeń na rynku ropy naftowej w ostatnich tygodniach, organizacja ta może zdecydować się na modyfikację dotychczasowych działań, które zakładały stopniowy, ale powolny, wzrost produkcji ropy naftowej z miesiąca na miesiąc.

Jednak w obecnej sytuacji, w której pojawiła się duża presja na spadek cen ropy naftowej (nie tylko ze względu na nowy wariant koronawirusa i nowe obostrzenia, lecz także ze względu na zapowiedzi uwolnienia rezerw ropy przez kilka krajów, z USA na czele), OPEC+ potencjalnie mogłoby zdecydować się na wstrzymanie się od dalszych podwyżek wydobycia ropy naftowej.

  Paweł Grubiak, Prezes Zarządu, Doradca Inwestycyjny w Superfund TFI, 2021.11.30

Ropa Brent natychmiast

88,02 -0,72 -0,81% akt.: 27.01.2022, 05:35
  • Max 88,65
  • Min 87,78
  • Stopa zwrotu - 1T 0,91%
  • Stopa zwrotu - 1M 15,64%
  • Stopa zwrotu - 3M 3,62%
  • Stopa zwrotu - 6M 19,69%
  • Stopa zwrotu - 1R 58,57%
  • Stopa zwrotu - 2R 45,99%
Zobacz również: OLEJ KANADA ROPA CRUDE SOK POMARAŃCZOWY

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »