Wyrok TSUE nie taki straszny? Indeks WIG-Banki na plusie
Choć wszyscy spodziewali się niekorzystnego dla banków wyroku TSUE w sprawie kredytów frankowych, zakończenie dzisiejszej sesji na warszawskiej giełdzie może zaskakiwać. Banki, po chwilowej zapaści w pierwszej połowie sesji, odzyskały siły i branżowy indeks WIG-Banki zakończył dzień na plusie.
Czwartkowa sesja na warszawskiej giełdzie przyniosła wzrosty głównych indeksów. Niekorzystny dla banków wyrok TSUE nie był niespodzianką, choć czwartkowe, dobre notowania banków na warszawskiej giełdzie mogą być odczytane jednak jako pewne zaskoczenie.
WIG20 zyskał ponad 1 proc., WIG umocnił się o 0,82 proc. Obroty wyniosły 1,64 mld zł, z czego 1,33 mld dotyczyło WIG20.
Jakby na przekór zagrożeniom, jakie niesie dla banków zaangażowanych w kredyty frankowe wyrok TSUE, akcje Millennium zdrożały w czwartek o ponad 4 proc. Akcje mBanku (również mocno zaangażowanego w kredyty frankowe) zakończyły dzień z ponad 0,5-proc. wzrostem, choć trzeba przyznać, że przez dużą część sesji traciły.
Znacznie większy PKO BP (również zaangażowany w kredyty frnkowe) na koniec notowań zyskał 0,2 proc.
- Inwestorzy oczekiwali dzisiaj przede wszystkim na wyrok TSUE. Ten, bez zaskoczenia okazał się zgodny z wcześniejszą opinią Rzecznika i choć w pierwszej reakcji banki zaliczyły dynamiczną korektę, subindeks WIG-Banki zakończył sesję na 0,6-proc. plusie - zwraca uwagę Eryk Szmyd Analityk rynków finansowych XTB.
- Sytuacja ta dobrze obrazuje siłę polskiej giełdy w ostatnich miesiącach. Rynek ma obecnie tendencje do odbierania wszystkich informacji "na swoją korzyść" - dodaje analityk XTB.
- Czwartkowe notowania na rynku warszawskim okazały się znacznie lepsze od oczekiwań. Sesja, która odbyła się w cieniu wczorajszej decyzji Rezerwy Federalnej o pauzie w podnoszeniu ceny kredytu i podwyżce ceny kredytu przez Europejski Bank Centralny miała zostać zdominowana przez wyrok TSUE w sprawie tzw. kredytów frankowych - podkreśla Adam Stańczak, analityk DM BOŚ.
- Jeden z najgorszych chyba możliwych wyroków dla banków - niemożność dochodzenia roszczeń za użyczony kapitał i uchylone drzwi do roszczeń klientów - został przyjęty bardzo spokojnie. Indeks WIG-Banki skończył sesję zwyżką o 0,6 procent, a w WIG20 wszystkie spółki bankowe skończyły dzień wzrostami - dodaje ekspert DM BOŚ.
- Efektem dobrej postawy banków i jeszcze lepszej innych spółek było zakończenie sesji zwyżką WIG20 o 1,04 procent oraz wzrost indeksu szerokiego rynku WIG o 0,82 procent - podsumowuje Adam Stańczak.
***