Wzrost przychodu oraz marży na sprzedaży Rank Progress w I półroczu 2015

W I półroczu 2015 r. Rank Progress zwiększył przychody i zysk na sprzedaży brutto. Legnicki deweloper przeszedł jednocześnie przez proces due diligence w ramach transakcji sprzedaży części nieruchomości.

W I półroczu 2015 r. Rank Progress zwiększył przychody i zysk na sprzedaży brutto. Legnicki deweloper przeszedł jednocześnie przez proces due diligence w ramach transakcji sprzedaży części nieruchomości.

Grupa Rank Progress wypracowała w I półroczu 33,7 mln zł przychodów ze sprzedaży (nie uwzględniając zmiany stanu produktów), wobec 31,4 mln zł w analogicznym okresie roku ubiegłego. Wzrost przychodu r/r spowodowany jest głównie tym, że w I pół. 2014 nie funkcjonowały jeszcze oddane później do użytku obiekty w Krośnie oraz w Oleśnicy.

Wynik na sprzedaży brutto Grupy wzrósł r/r o ponad jedną czwartą z 5,9 mln zł do 7,4 mln zł. Grupa odnotowała jednocześnie 13,3 mln zł straty na działalności operacyjnej oraz 26,6 mln straty netto. Wynik w znaczącej części determinowany jest pozycjami czysto księgowymi - głównie przeszacowaniem w dół o 18,8 mln zł wartości posiadanych przez spółkę nieruchomości. To efekt nominalnego spadku ich wartości przez umocnienia złotego względem euro (spółka generuje przychód w euro, raportując w złotych) oraz spadku wycen obiektów handlowych w Oleśnicy oraz Chojnicach.

Reklama

- Wyniki w branży deweloperskiej, a szczególnie w jej komercyjnym sektorze, są mocno uzależnione od czynników niezależnych, takich jak kurs walut czy wyceny rzeczoznawców. Dlatego warto oceniać je w szerszym kontekście i dłuższej perspektywie - mówi Jan Mroczka, prezes i główny akcjonariusz Rank Progress.

Jeśli chodzi o ważne wydarzenia w 1H 2015, to przypomnijmy, że w marcu br. rozpoczęto budowę centrum handlowego Aviator w Mielcu. Obiekt o powierzchni ponad 25 tys. m kw. powinien być gotowy wiosną 2016 r.

Priorytetowym celem zarządu Rank Progress na najbliższy czas pozostaje sprzedaż części posiadanych nieruchomości. W tym celu prowadzone są rozmowy z potencjalnymi nabywcami. Z kilkoma z nich spółka jest w finalnym etapie negocjacji - procedują oni obecnie formalności związane z pozyskaniem finansowania. - Dopełniliśmy już wszelkich wymagań procesu due diligence. Kupujący, zgodnie z naszą wiedzą, są w trakcie rozmów z bankami w sprawie pozyskania finansowania. Od momentu jego udzielenia, jesteśmy w stanie domknąć transakcję w ciągu maksymalnie dwóch miesięcy - tłumaczy Jan Mroczka.

Rank Progress SA

Rank Progress SA to firma inwestycyjno-deweloperska z siedzibą w Legnicy, działająca na polskim rynku nieruchomości od 1997 r. Spółka specjalizuje się w przygotowaniu i realizacji projektów obejmujących pozyskiwanie atrakcyjnie zlokalizowanych gruntów, a następnie w ich zabudowie obiektami handlowymi z przeznaczeniem na wynajem lub sprzedaż. Rank Progress tworzy grupę kapitałową obejmującą spółki celowe, poprzez które realizowane są poszczególne projekty. Istotnym atutem Grupy Rank Progress jest bank ziemi, w którego skład wchodzą atrakcyjnie zlokalizowane grunty na terenie całej Polski.

Do głównych inwestycji realizowanych przez Grupę Rank Progress należą wielkopowierzchniowe centra handlowo-usługowe, parki handlowe oraz galerie handlowe ulokowane w średniej wielkości miastach. Po ukończeniu obiekty te są odsprzedawane lub oddawane w najem. W latach 2001 - 2014 Rank Progress zrealizował 33 projekty inwestycyjne, w tym wybudował 10 własnych galerii i parków handlowych - w Jeleniej Górze, Legnicy i Świdnicy, Kaliszu, Kłodzku, Zamościu, Zgorzelcu, Grudziądzu, Oleśnicy oraz w Lipienicach k. Chojnic.

Od 2013 roku Rank Progress zajmuje się również projektami deweloperskimi z zakresu gospodarowania odpadami.

Opr. KM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: wzrost | sprzedaż | przychody | przychód
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »