29 lutego mija termin. Część Polaków do czwartku musi zapłacić 300 zł

Opłata roczna BDO 2024 jest zobowiązaniem dotyczącym części Polaków. Termin uregulowania opłaty rocznej w 2024 roku mija 29 lutego. W zależności od przynależnej kategorii trzeba zapłacić 100 zł lub 300 zł. Czym jest opłata roczna, co to jest BDO i kto musi do końca lutego opłacać daninę? Wyjaśniamy.

 • Opłata roczna BDO wynosi 300 zł i dotyczy wybranych przedsiębiorców.
 • Czas na uregulowanie opłaty mija z końcem lutego.
 • Brak zapłaty skutkuje usunięciem z Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO).

Opłata roczna BDO 2024 to tegoroczna wersja daniny, którą muszą opłacać każdego roku polscy przedsiębiorcy na poczet wpisu do Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO). Brak należnej opłaty za wpis do BDO skutkuje usunięciem z bazy, a dalsza działalność odbywać się będzie pod groźbą wysokiej kary finansowej.

Reklama

Kto musi zapłacić opłatę roczną BDO 2024?

Do zapłacenia opłaty rocznej zobowiązani są Polacy prowadzący własne biznesy. Mowa o przedsiębiorcach wymienionych w art. 57 ust. 1 ustawy o odpadach. Przedsiębiorstwa, które obowiązuje opłata roczna to podmioty wprowadzające na polski rynek:

 • akumulatory i baterie,
 • sprzęt elektroniczny i elektryczny,
 • pojazdy,
 • opony,
 • oleje smarowe,
 • produkty w opakowaniach.

Opłata roczna dotyczy również:

 • importerów, producentów oraz wewnątrzwspólnotowych (w ramach UE) nabywców opakowań,
 • autoryzowanych przedstawicieli wyznaczonych decyzją producentów sprzętu z zagranicy.

Ile trzeba zapłacić opłaty rocznej BDO 2024?

Wysokość opłaty zależy od wielkości przedsiębiorstwa. Opłata różni się stawką, w zależności od rozmiaru działalności - niższą stawkę zapłaci mikroprzedsiębiorstwo, a wyższą przedsiębiorstwo inne niż mikro. Do zapłacenia w ramach opłaty rocznej za wpis do bazy danych mamy dwie kwoty:

 • dla mikroprzedsiębiorców opłata roczna BDO 2024 wynosi 100 zł,
 • dla pozostałych przedsiębiorców opłata roczna BDO 2024 wynosi 300 zł .

Kto jest zwolniony z opłaty rocznej BDO?

Są wyjątki od obowiązku opłaty rocznej BDO. Przedsiębiorcy nie muszą wnosić opłaty, jeśli w tym samym roku dokonali opłaty rejestrowej za wpis do BDO i po raz pierwszy znaleźli się w bazie danych. Opłata roczna i opłata rejestrowa za wpis do bazy danych BDO nie obowiązuje przedsiębiorcy również, gdy ten znajduje się w systemie ekozarządzania i audytu (EMAS).

Jak zapłacić opłatę roczną BDO 2024?

Opłata rejestrowa i opłata roczna BDO jest opłacana w urzędzie marszałkowskim właściwym dla miejsca prowadzenia działalności. Wpłaty należy dokonać na numer rachunku urzędu. W 2024 roku termin uregulowania opłaty rocznej mija w czwartek, 29 lutego. Z kolei opłatę rejestrową należy wnieść do dwóch tygodni od rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Jaka kara za brak opłaty rocznej BDO?

Brak opłaty rocznej grozi wykreśleniem z bazy danych, a prowadzenie działalności bez takiego wpisu zagrożone jest karą finansową w wysokości od 1 tys. zł do nawet 1 mln zł. 

Jednak nawet mając uregulowaną opłatę roczną BDO, możemy narazić się na karę finansową. Wystarczy, że nie umieścimy przypisanego z BDO numeru rejestrowego na dokumentach przedsiębiorstwa. To taki sam obowiązek, jak pokrycie opłaty rocznej. 

Przemysław Terlecki 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: opłata | BDO | termin
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »