553,30 zł dodatku od 1 marca. Specjalne świadczenie ZUS przyzna w 30 dni na wniosek

Dodatek dla sierot zupełnych jest waloryzowanym dodatkiem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Do przyznawania świadczenia uprawnieni są wszyscy bez względu na wiek, którzy stracili rodziców. Od 1 marca wysokość dodatku dla sierot zupełnych zwiększy się do 553,30 zł w wyniku waloryzacji, a kwota ta będzie obowiązywać przez kolejny rok.

Dodatek dla sierot zupełnych, jest dodatkiem wypłacanym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych na podstawie art. 76 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenie to nie jest szeroko znane, a jego nazwa może powodować, że potraktujemy je jako mało śmieszny żart. Dodatek w wysokości 553,30 zł jest jednak jak najbardziej realną pomocą świadczoną przez ZUS osobom, które straciły rodziców.

Reklama

Dodatek dla sierot zupełnych. Dla kogo jest to świadczenie socjalne?

Jak sama nazwa wskazuje, dodatek dla sierot zupełnych jest formą pomocy finansowej świadczonej osobom, które nie posiadają rodziców. Wypłata dodatku może mieć również miejsce, gdy matka nie żyje, a ojciec beneficjenta pozostaje nieznany.

Dodatek dla sierot zupełnych wypłacany jest jedynie w wypadku, gdy istnieje uprawnienie do pobierania przez daną osobę renty rodzinnej. W tak zaistniałych okolicznościach nie ma znaczenia wiek osoby uprawnionej do dodatku.

Ile dodatku dla sierot zupełnych z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Od 1 marca waloryzacja świadczenia

Wysokość dodatku dla sierot zupełnych zwiększa się co roku 1 marca. Świadczenie socjalne jest waloryzowane wraz z rentą rodzinną. W okresie 1 marca 2022 - 28 lutego 2023 wysokość renty rodzinnej wynosiła 481,97 zł. Od 1 marca po waloryzacji świadczenia wysokość dodatku dla sierot zupełnych to już 553,30 zł. Kwota ta będzie obowiązywać do 29 lutego 2024 roku.

Co ciekawe, w wypadku dodatku dla sierot zupełnych świadczenie to trafia do każdej sieroty w rodzinie, bez względu na to, ilu jest uprawnionych do tego świadczenia. Tak więc nie ma znaczenia, czy dane małżeństwo miało jedno dziecko, dwójkę czy pięcioro. Jeśli umrą, a dzieci nabędą prawo do renty rodzinnej, każde z nich będzie mogło otrzymać dodatek dla sierot zupełnych.

Jakie dokumenty złożyć po dodatek dla sierot zupełnych? Oprócz wniosku potrzeba poświadczenia daty zgonu

Aby wnioskować o dodatek dla sierot zupełnych, należy przedstawić odpowiedni wniosek (druk ERRD) o wypłatę świadczenia oraz dokumenty poświadczające datę zgonu rodziców. Jeśli natomiast nie mamy pojęcia, co z ojcem i jest on nam nieznany, powinniśmy przedłożyć również akt urodzenia, z którego wynika brak danych ojca.

Dokumenty powinniśmy złożyć w dowolnym czasie po spełnieniu warunków koniecznych do przyznania dodatku. ZUS na swoich stronach wyjaśnia, że dokumentację należy dostarczyć do dowolnej jednostki organizacyjnej Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Nie musimy jednak robić tego osobiście, a możemy w tym celu wykorzystać pośrednika lub wysłać wniosek o wypłatę dodatku dla sierot zupełnych pocztą.

Jak szybko ZUS wyda decyzję w sprawie dodatku? Od decyzji możesz się odwołać

Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że wnioski o przyznanie dodatku dla sierot zupełnych rozpatruje w ciągu 30 dni od złożenia. Dokumenty złożone przez beneficjenta rozpatrywane są przez odpowiedni organ rentowy, który odpowiada miejscu zamieszkania wnioskodawcy lub przez jednostkę organizacyjną ZUS wyznaczoną przez prezesa.

ZUS może odrzucić nasz wniosek o wypłatę świadczenia. Wówczas wnioskodawcy przysługuje bezpłatne odwołanie od negatywnej decyzji. To złożyć trzeba pisemnie lub ustnie w placówce ZUS, która decydowała w sprawie dodatku dla sierot zupełnych. Jeśli jednak nie złożymy odwołania od negatywnego werdyktu ZUS w ciągu miesiąca od jego wydania, wówczas następuje uprawomocnienie decyzji Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i dodatek dla sierot zupełnych przepada.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dodatek | emerytura | świadczenie | dodatek dla sierot zupełnych
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »