61 proc. zadowolonych z UE
61 proc. respondentów TNS OBOP pozytywnie odbiera członkostwo Polski w UE; negatywną opinię w tej sprawie wyraża 9 proc. badanych, natomiast 27 proc. - nie ocenia tego ani dobrze, ani źle - wynika z przeprowadzonego w lutym sondażu TNS OBOP.
78 proc. ankietowanych uważa, że przystąpienie naszego kraju do Wspólnoty nie wpłynęło znacząco na ich życie. Zdaniem jednej piątej badanych - 21 proc. - członkostwo Polski w UE zmieniło ich życie: według 13 proc. - na korzyść, według 8 proc. - na niekorzyść.
W opinii 57 proc. uczestników sondażu, wejście do Unii wpłynęło także na sytuację naszego kraju: prawie co drugi respondent (47 proc.) dostrzega zmiany na lepsze, 10 proc. badanych - na gorsze.
Ponad jedna trzecia ankietowanych - 35 proc. - uważa, że integracja z UE nie miała znaczenia dla sytuacji Polski.
O wpływie wejścia do Wspólnoty na międzynarodową pozycję Polski przekonanych jest niemal trzy piąte respondentów - 59 proc. Dominuje ocena o korzystnym wpływie - 54 proc. pytanych uważa, że status Polski na arenie międzynarodowej poprawił się. Na pogorszenie się tego statusu wskazuje natomiast 5 proc. ankietowanych. Z kolei 31 proc. respondentów uważa, że unijne członkostwo nie wpłynęło istotnie na pozycję Polski w świecie. TNS OBOP przeprowadził sondaż w dniach 2-6 luty na reprezentatywnej, losowej grupie 1005 mieszkańców Polski powyżej 15. roku życia.