Analitycy KOBIZE. Możliwy spadek cen uprawnień do emisji CO2

Jak ocenia w najnowszym raporcie Krajowy Ośrodek Bilansowania i Zarządzania Emisjami, we wrześniu na rynku emisji CO2, nastąpiło wybicie w dół cen uprawnień z kilkumiesięcznego trendu bocznego. Zdaniem ekspertów, może to oznaczać trwałą zmianę trendu na rynku i rozpoczęcie dłużej trwającego trendu spadkowego. Zdaniem analityków, spekulacje na rynku unijnych uprawnień emisji CO2 negatywnie wpływają na wysokość i nieprzewidywalność cen surowców energetycznych.



BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Ceny uprawnień CO2 kluczowe dla cen energii

"Należy zwrócić uwagę, że ceny uprawnień do emisji warte obecnie ok. 66 EUR 'wymazały' już niemal połowę zakresu wzrostów z rajdu cenowego rozpoczętego w listopadzie 2020 r. Technicznie, obraz rynku wygląda niekorzystnie z punktu widzenia kontynuacji trendu wzrostowego. Trend ten trwający od listopada 2020 r. w lipcu br. został przełamany. Co więcej we wrześniu br., nastąpiło również wybicie cen dołem z kilkumiesięcznego trendu bocznego wyznaczonego w obszarze ok. 75-90 EUR" - napisano w raporcie.

Reklama

"Może to oznaczać trwałą zmianę trendu na rynku uprawnień i rozpoczęcie dłużej trwającego trendu spadkowego. Należy zauważyć, że na światowych rynkach akcji, z których rynek w USA jest najbardziej skorelowany z rynkiem uprawnień, od kilkunastu miesięcy trwa bessa" - dodano.

Zmiana trendu na rynku CO2?

Jak podkreślają autorzy raportu, wybicie cen dołem z konsolidacji nastąpiło już na początku września, a pogłębienie spadków do poziomów 64-65 EUR świadczyło o trwałości tej korekty.


"W cenach uprawnień dyskontowano przyszłe czynniki fundamentalne, takie jak np. krótkoterminowe zwiększenie podaży uprawnień w EU ETS poprzez ich sprzedaż na aukcjach w celu sfinansowania programu REPowerEU (czyli uniezależnienia się od paliw pochodzących z Rosji). Na 'stole' pojawiały się różne propozycje poczynając od zwiększenia kwoty tego finansowania, a kończąc na skróceniu okresu tej rynkowej interwencji" - napisano.

"Ponadto, utrzymujące się wysokie ceny energii sprzyjają ograniczaniu produkcji przez sektor przemysłu, co w konsekwencji może oznaczać niższe emisje i sprzedaż 'ponadprogramowych' uprawnień przez ten sektor" - dodano.

Statystycznie, ceny uprawnień EUA na rynku spot giełd ICE oraz EEX we wrześniu 2022 r. spadły z 79,53 do 66,41 EUR/EUA. Średnia ważona cena EUA z 22 transakcyjnych dni września wyniosła 70,78 EUR/EUA. Łączny wolumen obrotów na giełdach ICE i EEX na rynku kasowym wyniósł ok. 91,2 mln uprawnień.




PAP
Dowiedz się więcej na temat: ceny CO2 | system ETS | wysokie ceny energii | polska energetyka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »