Bank Anglii podjął decyzję ws. stóp procentowych. Ruch zgodny z prognozami

Bank Anglii zdecydował o kolejnej podwyżce stóp procentowych - o 25 pkt. proc. Stopa referencyjna wynosi obecnie 4,5 proc. Decyzja ta była oczekiwana przez ekonomistów.

Po raz dwunasty z rzędu Bank Anglii (Bank of England) podjął decyzję o podwyższeniu poziomu stóp procentowych. Tym samym stopa referencyjna wynosi już 4,5 proc. - podwyżka sięgnęła 25 pkt. bazowych. Ruch ten był zgodny z oczekiwaniami ekonomistów - Wielka Brytania nadal toczy walkę z wysoką inflacją. 

To nie koniec podwyżek stóp?

Jeszcze po lutowym posiedzeniu podano, "że dalsze podwyżki stóp proc. będą wskazane, ponieważ inflacja jest bardziej uporczywa niż wcześniej sądzono". Kolejna decyzja o podwyższeniu stóp nie była zaskoczeniem dla ekspertów. Spośród 39 ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga panowała niemal jednomyślność co do decyzji o podwyżce o ćwierć punktu procentowego do 4,5 proc. Obecnie, jak wskazują, w Banku toczy się dyskusja co do planowania polityki monetarnej na najbliższe miesiące. Zdaniem części analityków cykl podwyżek nie zakończy się na obecnych poziomach - główna stopa procentowa może osiągnąć 5 proc. 

Reklama

- Wątpimy, czy Bank będzie chciał zakończyć podwyżki w czwartek -  powiedział James Smith, ekonomista w ING, cytowany przez Bloomberga. Dodał jednak, że jeśli w ciągu najbliższych kilku tygodni nie pojawią się "niepożądane wiadomości gospodarcze" spodziewana jest przerwa w podwyżkach już w czerwcu.

Podwyżkę do 4,5 proc. prognozowali analitycy PKO BP.

"Za dzisiejszą podwyżką stóp przemawiają m.in. opublikowane w ostatnim miesiącu jastrzębie dane o płacach i inflacji. Podobnie jak europejski i amerykański odpowiednik. BoE zbliża się jednak do końca cyklu zacieśniania polityki pieniężnej. Biorąc pod uwagę akcentowane przez przedstawicieli banku opóźnienia w oddziaływaniu podwyżek stóp na gospodarkę, ruchy na kolejnych posiedzeniach zapewne będą ostrożne" - napisano w Dzienniku Ekonomicznym. 

Eksperci portalu Comparic.pl spodziewają się ewentualnych obniżek stóp dopiero w II kwartale przyszłego roku, 

Rekordowo wysokie ceny żywności

Utrzymująca się wysoka inflacja na Wyspach nie pozwala bankowi centralnemu na zakończenie cyklu podwyżek stóp. Choć ostatnie dane z marca pokazują powolne spowolnienie dynamiki wzrostu cen konsumpcyjnych (10,1 proc. wobec zwyżki o 10,4 proc. w lutym), poziom ten nadal pozostaje wysoki - tym bardziej że analitycy spodziewali się odczytu na poziomie 9,8 proc. Pomimo wyhamowania wzrostu cen w marcu, inflacja w Wielkiej Brytanii była najwyższa w Europie Zachodniej. Jak dotąd wskaźnik inflacji odnotował tam swój rekord od ponad 40 lat w październiku 2022 roku, wynosząc 11,1 proc.

Brytyjski urząd statystyczny informował, że w marcu  ceny żywności i napojów bezalkoholowych na Wyspach wzrosły o 19,1 proc. w ujęciu rocznym. To największy taki wzrost od sierpnia 1977 roku. Na lepszy niż w poprzednim miesiącu wynik miał fakt, że ceny paliw silnikowych i oleju opałowego spadły w porównaniu do analogicznego okresu w ubiegłym roku, gdy po wybuchu wojny w Ukrainie znacząco wzrosły.

EUR/GBP

0,8299 0,0011 0,13% akt.: 20.12.2024, 22:58
  • Kurs kupna 0,8297
  • Kurs sprzedaży 0,8301
  • Max 0,8313
  • Min 0,8271
  • Kurs średni 0,8299
  • Kurs odniesienia 0,8288
Zobacz również: CAD/JPY AUD/NZD AUD/JPY

USD/GBP

0,7832 -0,0012 -0,15% akt.: 09.08.2024, 10:35
  • Kurs kupna 0,7833
  • Kurs sprzedaży 0,7831
  • Max 0,7851
  • Min 0,7829
  • Kurs średni 0,7832
  • Kurs odniesienia 0,7844
Zobacz również: SEK/PLN NZD/PLN HUF/PLN
INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Bank Anglii | stopy procentowe | Wielka Brytania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »