Będzie można pędzić!

Będzie nowelizacja ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich. W resorcie rolnictwa trwają prace nad nowelizacją ustawy z 2004 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich - poinformował w czwartek podczas konferencji poświęconej tej tematyce wiceminister rolnictwa Andrzej Dycha.

Będzie nowelizacja ustawy o wyrobie i rozlewie wyrobów winiarskich. W resorcie rolnictwa trwają prace nad nowelizacją ustawy z 2004 r. o wyrobie i rozlewie wyrobów  winiarskich - poinformował w czwartek podczas konferencji  poświęconej tej tematyce wiceminister rolnictwa Andrzej Dycha.

Według naczelnika wydziału ds. wyrobów winiarskich MRiRW Krzysztofa Boguckiego, w pierwszej kolejności zostaną wprowadzone zmiany wdrażające unijne rozwiązania do polskiego prawa. Chodzi o zniesienie tzw. limitu nasadzeń i limitu produkcji wina. Nie będzie też obowiązku przedstawiania listy odmian winorośli, z których produkuje się wino. Polscy producenci będą mogli produkować je ze wszystkich odmian dopuszczonych do uprawy w UE.

Dotychczas Polska mogła wyprodukować najwyżej 25 tys. hektolitrów wina, co oznacza, że można było uprawiać na ten cel winorośl na powierzchni ok. 250 hektarów.

Reklama

Ponadto wprowadzone zostaną przepisy ułatwiające podjęcie produkcji win zwłaszcza w małych winiarniach, które wytwarzają ten trunek z tzw. upraw własnych. Będzie to polegać na likwidacji części dotychczasowych wymogów, takich jak konieczność posiadania hali czy laboratoriów.

Według Boguckiego, ta część nowelizacji ustawy zostanie przeprowadzona jeszcze w tym roku. Pod koniec maja projekt zostanie przekazany do konsultacji społecznych, a rozpatrzenie projektu przez rząd planowane jest na sierpień. W przyszłym roku resort rolnictwa podejmie pracę nad nowelizacją ustawy w zakresie win owocowych i innych wyrobów winopodobnych.

Bogucki powiedział, że zainteresowanie produkcją win jest spore, ale jego zdaniem nie będzie to produkcja na dużą skalę - raczej trzeba ją traktować jako źródło dodatkowych dochodów, np. dla gospodarstw agroturystycznych.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Andrzej Dycha | NAD | nowelizacja ustawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »