Ceny gruntów rolnych mocno w górę. Duże różnice w zależności od województw

Ceny gruntów rolnych w ostatnich latach poszły mocno do góry - wynika z danych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Taka sytuacja może cieszyć rolników, ponieważ są one brane pod uwagę przez banki przy przyznawaniu rolnikom preferencyjnych pożyczek. Jednak w zależności od województwa różnice w cenach sięgają nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Najtaniej jest w woj. zachodniopomorskim, najdrożej - w woj. wielkopolskim.

Największe średnie wzrosty cen gruntów rolnych widoczne są w województwach: lubelskim, podkarpackim oraz podlaskim - w tych regionach poszły one w górę nawet o kilkadziesiąt procent. Z tendencji wzrostowej wyłamało się województwo świętokrzyskie, gdzie średnia cena w III kwartale 2023 roku obniżyła się względem IV kw. 2022 r. o 2 proc.

Rosną ceny gruntów rolnych. Rolnicy mają powody do zadowolenia

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) udostępniła średnie ceny zakupu oraz sprzedaży gruntów rolnych - nowe stawki obowiązują od 16 lutego 2024 roku. Średnia cena ziemi rolnej w Polsce sięgnęła 65 301 złotych za hektar. 

Reklama

Wpływ na cenę ziemi rolniczej ma rodzaj gleby: 

  • Ziemia rolna klasy I, II, IIIa (najlepsze grunty) - ok. 78 333 zł za hektar. 
  • Ziemia rolna klasy IIIB, IV (średnie grunty) - ok. 66 503 zł za hektar. 
  • Ziemia rolna klasy V, VI (grunty najgorszej jakości) - ok.  48 837 zł za hektar. 

Duże różnice w cenach gruntów rolnych w zależności od województw

Znaczące różnice w cenach gruntów rolnych widać wyraźnie, jeżeli popatrzymy na poszczególne regiony w Polsce. W Wielkopolsce średnia cena za hektar wynosi 86 414 zł., natomiast w przypadku najlepszych klas gleby cena ta wzrasta już do około 105,5 tys. zł.

Jednak już w przypadku lubuskiego średnia cena za hektar wynosi 38 310 zł, a dla gruntów najlepszej jakości około 48 tys. zł. Warto jednak zaznaczyć, że średnia wycena była i tak o ok. 5 proc. wyższa niż przed rokiem, ale jednocześnie o 12 proc. niższa niż w IV kw. 2017 r. - wszystko przez spadki notowane w ubiegłych latach.

Z kolei najniższa średnia ceny ziemi rolnej kształtuje się w województwach zachodniopomorskim i lubuskim. Za hektar trzeba zapłacić odpowiednio 34 692 zł i 35 231 zł. Natomiast  w przypadku ziem pierwszej klasy - 43 333 zł i 48 750 zł.

Generalnie jednak rolnicy mogą się cieszyć - o spadkach mogą już zapominać, a największe średnie wzrosty cen widoczne są w województwach: lubelskim (+72,1 proc.), podkarpackim (+67,3 proc.) oraz podlaskim (+58,2 proc.). Ceny praktycznie nie zmieniły się na Śląsku (-0,2 proc.).

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »