Ceny rozmów komórkowych powinny w 2013 r. spaść o 20 proc.
- Ceny rozmów telefonii komórkowej powinny w 2013 r. spaść o ok. 20 proc., stanie się tak dzięki obniżkom stawek hurtowych - oceniła w rozmowie z PAP nowa prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE) Magdalena Gaj.
Czy UKE pod pani kierownictwem będzie dążyć do tego, aby ceny połączeń telefonicznych i internetu były niższe?
Magdalena Gaj: - W 2006 roku, gdy Anna Streżyńska objęła stanowisko szefowej UKE, rynek był zmonopolizowany, a ceny połączeń telefonicznych i internetu stosunkowo wysokie. Dzięki jej aktywności udało się to zmienić - ceny spadły o ok. 50-70 proc. W przyszłości na pewno nie nastąpi już tak znaczna obniżka cen. Będę jednak dalej obniżać stawki hurtowe telefonii komórkowej, tzw. MTR-y. Na pewno spowoduje to spadki cen telefonii komórkowej, spodziewam się, że o ok. 20 proc. w 2013 roku.
Będzie kontynuowana polityka likwidacji "białych plam" dostępu do internetu?
- Oczywiście, to jeden z priorytetów działania UKE. Te działania będę inne w przypadku inwestycji prywatnych, inne w odniesieniu do publicznych. W przypadku tych ostatnich to samorządy wybudują sieci telekomunikacyjne, a zdaniem UKE będzie stworzenie zasad i cen ich udostępniania. Na takim poziomie, aby nie zaburzyły konkurencji na rynku.
W przetargach na częstotliwości, jakimi kryteriami będzie kierować się UKE?
- Prawo telekomunikacyjne mówi o kryteriach: konkurencyjności oraz ceny. Przetargi będą poprzedzone konsultacjami z rynkiem, co najmniej na sześć miesięcy przed ich ogłoszeniem. Będziemy brali pod uwagę wszelkie opinie. W przypadku przetargu na częstotliwości 1800 MHz duży nacisk będzie położony na konkurencyjność, ale i cena także jest istotna. Przetarg na częstotliwości 800 MHz zostanie przeprowadzony w 2013 roku.
Jaką politykę zamierza prowadzić UKE wobec rynku pocztowego?
Teraz regulacje na rynku pocztowym prawie nie istnieją, dlatego, że nie ma na nim konkurencji. Ten rynek będzie jednak uwalniany. Będę chciała stworzyć w UKE zespół specjalistów odpowiedzialnych za ten rynek - analogiczny, jak w przypadku rynku telekomunikacyjnego. Trzeba będzie przygotować modele jakości usług i kalkulacji kosztów, które będą wykorzystanie w regulacjach tego rynku, kiedy zostanie on zliberalizowany. To duże wyzwanie.
Komentarz DM BZWBK
Redukcja cen połączeń w telefonii komórkowej o 20% może być osiągnięta wyłącznie przez drastyczne obniżenie stawek MTR. Wierzymy, że mogą to być cięcia o jakieś 7-8 gr na przełomie 2012/2013, aby osiągnąć wspomniany cel. Nie tylko przychody TP z pewnością się skurczą w 2013 roku, ale istnieje również nadal zagrożenie wojną cenową, destrukcyjne dla poziomu EBITDA. Podtrzymujemy rekomendację Sprzedaj.
Paweł Puchalski, CFA