Chcesz głosować przez pełnomocnika? Może okazać się już za późno

Posiadający orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności, a także osoby, które ukończyły 60 lat, aby zagłosować 1 czerwca w wyborach prezydenckich nie muszą przychodzić do lokalu wyborczego. Może to za nich zrobić pełnomocnik, o ile na czas został złożony wniosek. Jak zagłosować przez pełnomocnika?

W drugiej turze wyborów prezydenckich, podobnie jak w pierwszej, można głosować przez pełnomocnika. Trzeba jednak to zgłosić - najpóźniej dziewięć dni przed dniem elekcji. Ci, którzy złożyli wniosek przed 18 maja, nie muszą ponownie tego robić. Zaś wyborcy, którzy chcieli skorzystać z tej formy głosowania tylko w drugiej turze, zgodnie z informacją Państwowej Komisji Wyborczej mieli czas na zgłoszenie wniosku do 23 maja. 

Wybory prezydenckie 2025. Jak zagłosować przez pełnomocnika?

Uprawnienia do głosowania za pośrednictwem pełnomocnika posiadają osoby, które będą głosować w Polsce, są pełnoletnie i posiadają orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności. Z tej opcji mogą też skorzystać ci, którzy najpóźniej w dniu wyborów ukończyli 60 lat, a także przebywający na kwarantannie bądź w izolacji.

Reklama

Prawa do wyznaczania pełnomocnika nie mają wyborcy głosujący za granicą, na polskich statkach morskich lub chcą głosować korespondencyjnie. Prawa takiego nie mają również wyborcy głosujący w obwodach odrębnych głosowania. Są nimi zakłady karne, zakłady lecznicze, domu pomocy społecznej, a także domy studenckie lub zespoły domów studenckich.

Chęć głosowania przez pełnomocnika można zgłosić w urzędzie, osobiście w siedzibie komisarza wyborczego lub wysłać pocztą. Dokument można również przesłać drogą elektroniczną, korzystając z profilu zaufanego. Trzeba wówczas wskazać datę wyborów, dane swoje i pełnomocnika i dołączyć jego pisemną zgodę oraz kopię aktualnego orzeczenia o ustaleniu stopnia niepełnosprawności. Kopia nie jest wymagana od osób, które ukończyły 60 lat. 

Kto może zostać pełnomocnikiem?

Pełnomocnikiem, czyli upoważnionym, by zagłosował w czyimś imieniu, może zostać osoba, która ma bierne prawo wyborcze. Może ona przyjąć pełnomocnictwo do głosowania tylko od jednej osoby lub od dwóch, jeżeli co najmniej jedną z nich jest wstępny, zstępny - żona, mąż, brat, siostra lub osoba pozostająca w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli w stosunku do pełnomocnika.

Funkcji pełnomocnika nie można powierzyć mężowi zaufania czy kandydatowi w wyborach. Pełnomocnikiem nie może też zostać osoba, która wchodzi w skład obwodowej komisji wyborczej. 

Trzeba pamiętać, aby idąc na głosowanie, oprócz dokumentu tożsamości, wziąć ze sobą akt pełnomocnictwa. Inaczej pełnomocnik nie będzie mógł oddać głosu za inną osobę.

Ponowne głosowanie w drugiej turze w wyborach prezydenckich zostanie przeprowadzone w dniu 1 czerwca. Ministerstwo Spraw Zagranicznych ogłosiło, że głosowanie na kontynentach amerykańskich - w Ameryce Południowej i Ameryce Północnej - odbędzie się 31 maja 2025 r. W pierwszej turze największe poparcie – odpowiednio 31,4 i 29,5 proc. głosów – otrzymali: Rafał Trzaskowski, kandydat KO i kandydat PiS Karol Nawrocki.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: pełnomocnik | polityka | wybory | wybory prezydenckie | głosowanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »