Chiny importują rosyjską ropę na potęgę. W maju padł rekord
Chiny w maju importowały z Rosji prawie dziesięć milionów ton ropy naftowej. To największy miesięczny import do Chin od początku inwazji Rosji na Ukrainę i dwukrotnie więcej niż jeszcze w lutym 2022 roku.
Wielkość chińskiego importu rosyjskiej ropy osiągnęła w zeszłym miesiącu najwyższy poziom od czasu inwazji Moskwy na Ukrainę w lutym 2022 roku. Chiny kupiły w maju od Rosji 9,71 mln ropy.
W ubiegłym miesiącu wicepremier Federacji Rosyjskiej Aleksander Nowak wskazywał, że rosyjskie dostawy energii do Chin w tym roku mają wzrosnąć o 40 procent.
Liczby dotyczące handlu paliwami odzwierciedlają pogłębienie więzi gospodarczych między krajami. Chiny są obecnie największym partnerem gospodarczym Rosji. Wartość całej wymiany handlowej między Rosją a Państwem Środka wzrosła do poziomów nienotowanych od czasu inwazji. W 2022 roku wyniosła 190 mld dolarów.
Podczas marcowego spotkania chiński przywódca Xi Jinping i prezydent Rosji Władimir Putin podkreślali znaczenie więzów handlowych łączących oba kraje. Zobowiązali się do zwiększenia wartości wymiany handlowej do poziomu 200 miliardów dolarów w 2023 roku.
Po rozmowach z Xi Putin powiedział także, że "osiągnięto wszystkie porozumienia" w sprawie ogromnego nowego gazociągu Siła Syberii 2. Rurociąg ten mógłby ułatwić transport 50 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego do Chin rocznie. To mniej więcej poziom całkowitej przepustowości porzuconego projektu Nord Stream 2 prowadzącego z Rosji do Niemiec.
Moskwa jest przekonana, że nowy rurociąg zostanie uruchomiony. Ale Pekin jak dotąd unikał jednoznacznego zobowiązania w tej kwestii.
Chiny i Rosja w ostatnich latach zintensyfikowały współpracę gospodarczą i kontakty dyplomatyczne. Ich partnerstwo strategiczne zacieśniło się od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Podczas marcowego szczytu w Moskwie Xi zaprosił Putina do odwiedzenia Pekinu, a obaj przywódcy zadeklarowali, że stosunki "wkraczają w nową erę".
Analitycy twierdzą, że Chiny mają przewagę w stosunkach z Rosją, a ich wpływy rosną wraz z pogłębianiem się międzynarodowej izolacji Kremla.
Pekin twierdzi, że Chiny zachowują neutralność w obliczu wojny. Chińskie władze są jednak krytykowane przez kraje zachodnie za odmowę potępienia Moskwy i jej powiązań z Rosją.
W lutym rząd Chin opublikował dokument wzywający do "politycznego rozwiązania" toczącej się wojny. Zdaniem krajów zachodnich takie rozwiązanie miałoby umożliwić Rosji utrzymanie większości terytorium, które przejęła.
W zeszłym miesiącu chiński przywódca zaoferował swoje "zdecydowane poparcie" dla "podstawowych interesów" Moskwy podczas spotkania z premierem Michaiłem Miszustinem w trakcie jego wizyty. Była to pierwsza wizyta rosyjskiego urzędnika na najwyższym szczeblu w Chinach od czasu rozpoczęcia inwazji.