Co ze światową gospodarką w 2023 roku? OECD podnosi prognozy wzrostu PKB

Najnowsze prognozy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) mówią o wzroście światowego PKB w tym roku o 2,6 proc. To o 0,4 pkt proc. więcej niż w ramach poprzednich szacunków opublikowanych w listopadzie ubiegłego roku. Z najnowszej prognozy wynika również, że światowy PKB wzrośnie w 2024 r. o 2,9 proc. (+0,2 pkt proc. więcej niż szacowano w listopadzie).

OECD zrewidował w dół prognozę inflacji zasadniczej w 2023 roku dla grupy państw G-20 z 6 do 5,9 proc., natomiast projekcja inflacji bazowej dla G-20 została podniesiona z 3,8 do 4 proc. 

OECD podnosi prognozy PKB dla USA i strefy euro

Według OECD, wzrost PKB w USA w 2023 r. będzie na poziomie 1,5 proc. wobec 0,5 proc. prognozowanego w listopadzie. Organizacja podniosła prognozę inflacji bazowej USA z 3,6 do 3,9 proc.

Z kolei prognoza wzrostu PKB strefy euro w 2023 r. została podniesiona do 0,8 proc. wobec 0,5 proc. w projekcji w listopadzie. Organizacja podniosła prognozę inflacji bazowej strefy euro z 4,7 do 5,2 proc. 

Reklama

"Rezerwa Federalna i Europejski Bank Centralny muszą naciskać na podwyżki stóp procentowych i nie dać się zepchnąć z kursu przez kruchość globalnego ożywienia gospodarczego i słabości systemu finansowego" - podała OECD.

"Polityka pieniężna musi pozostać restrykcyjna, dopóki nie pojawią się wyraźne sygnały, że bazowe presje inflacyjne są trwale obniżane. Dalsze podwyżki stóp procentowych są nadal potrzebne w wielu gospodarkach, w tym w Stanach Zjednoczonych i strefie euro" - dodała Organizacja w raporcie.

W ocenie OECD "większość banków centralnych w ostatnich miesiącach kontynuowała zacieśnianie polityki pieniężnej, odzwierciedlając utrzymującą się szeroką presję cenową oraz potrzebę zapobieżenia utrwaleniu się wysokiej inflacji w oczekiwaniach inflacyjnych i presji kosztowej".

Prognozy OECD bardziej optymistyczne

W swojej najnowszej ocenie światowej gospodarki organizacja z siedzibą w Paryżu nakreśliła bardziej optymistyczny obraz wyzwań, z którymi muszą sobie poradzić decydenci.

Ostrzegła jednak, że tempo globalnego wzrostu aktywności gospodarczej pozostanie poniżej trendu w latach 2023 i 2024, lecz ryzyko dla perspektyw gospodarczych jest podwyższone. Co kluczowe, presja cenowa jest bardziej intensywna niż wcześniej oczekiwano, napędzana przez rosnące koszty w usługach, wysokie zyski w niektórych sektorach i zacieśnione rynki pracy.

Zalecenia OECD wskazują, że światowa walka z rosnącymi cenami jest daleka od zakończenia. I to pomimo obaw, że szybkie zacieśnianie przez banki centralne przyczyniło się do upadku Silicon Valley Bank i kryzysu zaufania w Credit Suisse.

Mimo to OECD stwierdziła, że banki centralne powinny zachować ostrożność, ponieważ pełny wpływ wysokich stóp procentowych jest trudny do zmierzenia, może uderzyć w gospodarkę bardziej niż oczekiwano, i może ujawnić ryzyka w modelach biznesowych niektórych instytucji finansowych.

Biznes INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Zobacz również:

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »