Czas na zapłatę do 25 listopada. Potem wyślą wezwanie, grozi postępowanie egzekucyjne

Co miesiąc termin na zapłatę abonamentu RTV mija 25. dnia. Każdy, kto może odbierać sygnał publicznych nadawców, jest zobowiązany opłacać abonament RTV. Brak opłat to narażanie się na konsekwencje. W pierwszej połowie 2023 roku Poczta Polska postarała się o wszczęcie postępowań egzekucyjnych wobec niemal 6 tys. osób.

  • Opłacanie abonamentu RTV jest monitorowane przez Pocztę Polską nie tylko w ramach kontroli.
  • W wypadku wystąpienia zaległości w opłatach Poczta Polska wysyła upomnienie, które daje jeszcze określony czas na zapłatę.
  • To dokładnie 7 dni na uregulowanie zaległych opłat abonamentowych, a zrobić to trzeba pod groźbą postępowania egzekucyjnego.

Abonament RTV jest opłatą, którą powinien regulować każdy, kto posiada telewizor lub radio. W praktyce jednak zaniechanie tej czynności nie skutkuje negatywnymi konsekwencjami, dopóki nikt nie udowodni nam, że pomimo zaistnienia obowiązku opłacania, abonamentu nie płacimy. 

Reklama

Za niepłacenie abonamentu RTV grozi kara finansowa

Poczta Polska ma w swych szeregach około kilkadziesiąt osób, które zajmują się kontrolowaniem, czy obowiązek opłacania abonamentu RTV występuje i czy wskazana osoba reguluje opłatę. To właśnie ci ludzie mogą zapukać do naszych drzwi, choć sama Poczta Polska przyznała, że częściej kontrolowane są przedsiębiorstwa.

Gdy kontrola wykaże, że w miejscu poddawanemu kontroli znajduje się telewizor czy radio, a nie jest opłacany abonament RTV, trzeba liczyć się z karą finansową. Za nieopłacanie abonamentu RTV można zapłacić 30-krotność miesięcznej stawki, która wynosi obecnie 8,70 zł za radio i 27,30 za telewizor lub telewizor i radio jednocześnie. Uregulować trzeba również zaległe składki.

Nie muszą nawet przychodzić z kontrolą. Komu grozi postępowanie egzekucyjne?

Kto powinien spodziewać się postępowania egzekucyjnego z tytułu niepłacenia abonamentu RTVZ takimi konsekwencjami muszą liczyć się ci, którzy zarejestrowali w przeszłości urządzenie, ale przestali opłacać abonament RTV. Poczta Polska cały czas kontroluje stan opłacania abonamentu zarejestrowanych urządzeń. Jeśli telewizor czy radio się zepsują i ich pozbędziemy, powinniśmy je wyrejestrować.

Jeśli dana osoba przestaje opłacać abonament RTV i nie dostarczy pieniędzy do 25. dnia miesiąca, który jest terminem ostatecznym na wniesienie opłaty, zweryfikowana przez Pocztę Polską osoba musi spodziewać się listownego upomnienia. Od jego doręczenia na regulację zaległości ma 7 dni.

W wypadku, gdy adresat wezwania nie dopełni obowiązku w wyznaczonym czasie, musi liczyć się z wystawieniem przez Pocztę Polską tytułu wykonawczego, który skieruje do odpowiedniego dla dłużnika urzędu skarbowego. Od tej chwili sprawą zajmą się już poborcy podatkowi.

Poborca podatkowy może zająć konto bankowe. W skrajnych przypadkach nawet dom

W ciągu pierwszych 6 miesięcy 2023 roku postępowanie egzekucyjne za niepłacenie abonamentu RTV wszczęto przeciw 5958 osobom, jak donosi portal Wirtualne Media. Z danych resortu finansów wynika, że to spadek względem analogicznego okresu poprzedniego roku. W pierwszej połowie 2022 roku tego typu postępowań było 25 444, a w całym roku 46 255.

Czym grozi postępowanie egzekucyjne? Urząd skarbowy ma postarać się o pokrycie zadłużenia z majątku dłużnika. W przypadku większych kwot długów spłacenie może nastąpić nawet z zajętej nieruchomości. W sumie skarbówka na cel opłaty zadłużenia pieniądze ściągnąć może z:

  • rachunku bankowego,
  • nadpłaty podatku,
  • emerytury,
  • pensji,
  • akcji i obligacji,
  • nieruchomości.

Zadłużenie jest za duże, ale abonament RTV chcemy zapłacić. Pomogą raty

Ratunkiem przed konsekwencjami nieopłacania abonamentu RTV, jest zgłoszenie się po rozłożenie zadłużenia na raty. To najlepsze wyjście w wypadku tych, których zadłużenie jest zbyt duże do spłacenia naraz, a chcą się z nim uczciwie zmierzyć.

Wnioskować w tym celu trzeba do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji. W wyjątkowych sytuacjach można się starać nawet o umorzenie zadłużenia.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament | termin | zadłużenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »