Czesi wybudują pierwszy dom z grzybni. "Zaprojektowany na wzór grzybów parasolowych"
W Czechach powstanie pierwszy dom wykonany z grzybni. Badania laboratoryjne przeprowadzone na próbkach mikokompozytu potwierdziły, że materiał nadaje się m.in. do izolacji ścian zewnętrznych czy wytwarzania mebli. Grzybnię uzupełnią inne naturalne materiały, zwłaszcza drewno. Jak zapowiadają pomysłodawcy, wnętrze zostało zaprojektowane w taki sposób, że mimo niewielkiej przestrzeni, jest ono "praktyczne i przytulne".
Czesi są przekonani, że mykokompozyt posiada właściwości odpowiednie do stosowania w budownictwie. - Ten innowacyjny materiał może być stosowany do izolacji ścian zewnętrznych, dachów i podłóg, jako nienośna konstrukcja domu, doskonale likwiduje mostki termiczne i jest doskonałym izolatorem akustycznym - uważa Jakub Seifert, prezes Stowarzyszenia MYMO, które wspólnie z Buřinką angażuje się w projekt o nazwie SAMOROST.
- Dodatkowo można z niego wykonać nowoczesne meble czy dekoracje - dodaje prezes Seifert.
Czesi uważają, że grzybnia, czyli plecha stanowiąca ciało grzybów, może zastąpić styropian.
- Choć wydaje się to science fiction, od początku postrzegaliśmy je jako budulec przyszłości. I to, że nie myliliśmy się i wybraliśmy właściwą drogę, zostało teraz potwierdzone - uważa Libor Vošický, prezes zarządu Buřinki , inicjator i darczyńca projektu SAMOROST.
Nowatorski dom z grzybni został zaprojektowany na wzór dwóch grzybów parasolowych. System konstrukcyjny opiera się na prostocie. Główną izolację grzybni uzupełnia drewniana konstrukcja nośna. - Chciałem w jak największym stopniu imitować wygląd grzybów parasolowych rosnących dziko - zdradził Tomasz Kloza, autor projektu. - Wybraliśmy zieloną elewację, aby połączyć dwie części mieszkalne - dodał architekt.
Elementów nawiązujących do natury ma być więcej. - Wszystko po to, żeby uczynić przestrzeń wnętrza tak praktyczną, jak to tylko możliwe, ale jednocześnie wywołać poczucie natury połączonej z luksusem i zachwycić gości od pierwszego wejrzenia - mówi Karolína Petřeková, autorka wnętrza. I tak np. w części kuchennej znajdą się lodówka oraz kuchenka gazowa połączone ze zlewem, który zasilany będzie wodą z beczki umieszczonej w szafce pod blatem kuchennym.
Dom z grzybni pozwala na nieskończoną różnorodność wielkości "grzybków", a także ich wewnętrznego układu pomieszczeń oraz zastosowania. W tym projekcie zdecydowano się połączyć kuchnię z miejscem wypoczynkowym w jednym grzybku i sypialnią w drugim.
W kuchni oprócz blatu roboczego, półek i szafek, znalazła się przestrzeń do siedzenia oraz miejsce przeznaczone na stół do jedzenia. W sypialni znajdzie się wiele gadżetów: od schowków po obszary zaprojektowane specjalnie na telefony komórkowe, tablety, zegarki. Energia dla urządzeń, oświetlenia i sprzętu do ładowania będzie dostarczana przez akumulator. Ciepło w chłodniejszych okresach zapewnią elektryczne grzejniki.
Czeski dom z grzybni będzie gotowy pod koniec tego roku. - Modelowy przykład domu przeznaczony jest jako przestrzeń mieszkalna, np. do bardziej luksusowego biwakowania, tzw. glampingu. Jednak budynek tego typu z pewnością znajdzie znacznie więcej zastosowań - uważa Jakub Seifert.