Członkowie zarządu odwołani, za to prezes zostaje. Zmiany w strategicznej spółce

Strategiczna spółka Skarbu Państwa, PERN SA, ze zmianami w zarządzie i radzie nadzorczej. Odwołano czterech wiceprezesów i zmieniono skład rady. Na stanowisku pozostał za to prezes PERN - wynika z komunikatu spółki.

Nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy PERN odwołało z zarządu czterech wiceprezesów, zmieniło też skład rady nadzorczej spółki - poinformowała spółka w poniedziałek. Zmiany w zarządzie i radzie nadzorczej obowiązują w spółce od 1 marca - wskazano. Z komunikatu PERN wynika natomiast, że na stanowisku prezesa pozostał Mirosław Skowron.

PERN to spółka Skarbu Państwa. Zarządza w Polsce m.in. siecią rurociągów i baz magazynowych ropy naftowej. To podmiot strategiczny dla bezpieczeństwa energetycznego Polski, który odpowiada za tłoczenie rurociągami ropy naftowej w Polsce do rafinerii Grupy Orlen w Płocku i w Gdańsku, a także do dwóch rafinerii w Niemczech - Schwedt i Leuna. Spółka posiada na terenie kraju 19 baz paliw o łącznej pojemności ponad 2,6 mln metrów sześciennych oraz cztery bazy ropy naftowej, których pojemność wynosi w sumie ponad 4,1 mln metrów sześciennych.

Reklama

Zmiany w strategicznej spółce. Prezes się ostał

Jak podał w komunikacie PERN, od 1 marca 2024 roku "zarząd spółki pracuje w składzie: Mirosław Skowron - prezes zarządu, Zdzisław Koper - wiceprezes zarządu". W informacji zaznaczono, że także "od 1 marca 2024 roku rada nadzorcza pracuje w składzie: Adam Piotrowski - przewodniczący rady nadzorczej, Marek Kosicki - sekretarz rady nadzorczej, Michał Drzazga - członek rady nadzorczej, Marcin Kacprzak - członek rady nadzorczej".

Z informacji opublikowanych przez PERN wynika, że z zarządu spółki odwołano czterech wiceprezesów. Chodzi o Damiana Wieczorka, Pawła Kolczyńskiego, Włodzimierza Marosa i Sebastiana Bojemskiego. Byli oni powoływani na te stanowiska w latach 2022-2023. Z kolei w przypadku rady nadzorczej, jak wynika z komunikatu PERN, odwołani zostali Dariusz Gwizdała, Adam Taracha i Aneta Rożek. Byli oni powoływani na te funkcje w latach 2016-2023.

Prezesa powołał PiS. Pozostał w zarządzie

Prezes PERN Mirosław Skowron objął to stanowisko niecały rok temu, z początkiem maja 2023 roku. Z kolei wiceprezes spółki Zdzisław Koper pełni swoją funkcję od września 2019 roku. Został wtedy powołany jako reprezentant załogi. Pozostający w radzie nadzorczej PERN Adam Piotrowski, Marek Kosicki, Michał Drzazga i Marcin Kacprzak byli tam powoływani w latach 2016-2021 roku.

Skowron przed objęciem stanowiska w PERN był w latach 2018-2023 członkiem zarządu Ciechu, którego właścicielem jest KI Chemistry Sebastiana Kulczyka. Skowron odpowiadał tam m.in. za kwestie związane z produkcją, energetyką i utrzymaniem ruchu.

Wcześniej Skowron był prezesem między innymi Elektrowni Ostrołęka Energi, a także w Przedsiębiorstwie Budowy Kopalń w ramach Grupy KGHM, w Polimeksie-Energetyka i PGE Elektrownia Opole.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: PERN | ropa naftowa | spółki skarbu państwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »