Czy odśnieżać panele fotowoltaiczne? Polacy powinni już to wiedzieć

Panele fotowoltaiczne zimą produkują mniej prądu? Tauron wyjaśnia szczegóły dotyczące produkcji energii elektrycznej, a te mogą być dla wielu Polaków zaskoczeniem. Okazuje się, że niska temperatura nie jest przeszkodą, a kwestią wpływającą na to, ile prądu pojawi się na rozliczeniu rachunku za prąd. Co ważne, zimą bardzo ważne staje się to, jak zamontowane są panele na dachu.

Czy panele fotowoltaiczne produkują zimą mniej prądu? To pytanie bardzo często pojawia się wśród Polaków, którzy zdecydowali się na zainwestowanie w tę formę energii odnawialnej. Okazuje się, że popularne mity dotyczące fotowoltaiki w zimniejszych miesiącach nie są zgodne ze stanem faktycznym. Już wcześniej głos w tej sprawie zabrał Tauron. 

Zima nie szkodzi panelom fotowoltaicznym

Ilość prądu produkowanego przez panele fotowoltaiczne zimą jest mniejsza, ale nie jest to spowodowane przez niższe temperatury. Fotowoltaika działa zupełnie poprawnie nawet w przypadku odnotowania temperatury wynoszącej więcej niż -40 stopni Celsjusza. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że upały są znacznie gorsze dla całej instalacji. 

Reklama

Wysokie temperatury doprowadzają bowiem do przegrzewania się ogniw, a to przynosi ze sobą spadek wydajności produkcji energii przez panele. Jak wskazuje Portal Samorządowy, duża ilość promieni słonecznej doprowadza do zmniejsza żywotności paneli, z racji ciągłego wystawienia ich na pełne słońce. Zjawisko to nazywa się Light Induced Degradation (LID). 

Tauron w informacjach dotyczących fotowoltaiki wyjaśnia, że zimą osoby posiadające w swoim gospodarstwie domowym taką instalacje mogą odnotować nawet dziesięciokrotnie niższe wskazania dotyczące produkcji prądu niż w czerwcu. Niemniej kluczowym czynnikiem nie jest tutaj temperatura, a długość dnia, czyli wystawienia na promienie słoneczne niezbędne do działania tej instalacji. 

Fotowoltaika zimą: Warto to wiedzieć

Fotowoltaika nie będzie działać bez wystawienia paneli na promienie słoneczne. Tauron wyjaśnia, że w okresie zimowym cień może często pojawiać się nawet w przypadku braku istnienia przeszkód z racji, iż “słońce w tym okresie jest najniżej nad horyzontem". Tauron podkreśla jednak, że jest to jedynie przejściowe i nie należy się tym przejmować. 

Warto jednak wiedzieć, jakie elementy wpływają na to, iż zimą panele fotowoltaiczne działają lepiej. Kwestia ilości promieni słonecznych i długości dnia pozostaje poza kwestiami, które kontrolować mogą posiadacze fotowoltaiki. Warto jednak zwrócić uwagę nie tylko na cień i sąsiadujące budynki mogące zasłonić panele. 

Ograniczenie produkcji energii przez panele fotowoltaiczne - nie tylko zimą - to także efekt zanieczyszczenia paneli (kurz, ptasie odchody), a także kierunek i kąt ustawienia paneli. Najlepszym rozwiązaniem jest instalacja paneli pod kątem 30-40 stopni w kierunku południowym. Zimą dodatkowym czynnikiem jest kwestia pojawienia się pokrywy śnieżnej 

Śnieg zalegający na panelach często wywołuje u posiadaczy fotowoltaiki obawy, że ilość produkowanego prądu drastycznie zmaleje. Warto wiedzieć, iż właściwe zainstalowanie paneli (szczególnie w kwestii nachylenia) sprawia, iż śnieg nie zalega na nich zbyt długo. Śnieg nie utrzyma się długo na panelach z racji, iż szkło, z którego wykonany jest produkt, jest śliskie i gładkie. Nie trzeba dodatkowo odśnieżać fotowoltaiki. 

“Przeważa opinia, że szkody, które mogą powstać przy usuwaniu śniegu, przeważają nad korzyściami w postaci zwiększonej produkcji prądu. Tym bardziej że śnieg nie wpływa na stan techniczny i żywotność paneli" - przekazał Tauron. 

Lepiej nie odśnieżać paneli, samooczyszczenie jest bezpieczniejsze

Czy odśnieżać panele fotowoltaiczne? Stanowisko ekspertów z Tauron jest jednoznaczne. Szczotka nie jest narzędziem, które należy łączyć ze szkłem fotowoltaicznym. Producenci przewidzieli kwestie związane z zimową aurą, a możliwość odcięcia paneli od dostępu do światła jest znikoma. 

Kolor paneli umożliwia samoczynne odśnieżanie. W przypadku paneli monokrystalicznych powodem jest niemal czarna barwa, która ułatwia wchłanianie energii cieplnej. Natomiast osoby posiadające ogniwa polikrystaliczne charakteryzuje głęboko niebieska i intensywna barwa oraz nieregularna struktura krzemu. W obu przypadkach dochodzi do łatwego nagrzewania się - nawet zimą - a co za tym idzie w połączeniu z kątem zainstalowania paneli, dochodzi do samoczynnego usuwania się śniegu.

Agata Jaroszewska

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: zima | fotowoltaika | prąd
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »