Czy w ING szykują nam niespodziankę?
Fitch potwierdził długoterminowy rating ING BSK na poziomie "A", a perspektywę ratingu określił jako stabilną - podał Fitch we wtorkowym komunikacie. Krótkoterminowy rating podmiotu został potwierdzony na poziomie "F1", rating indywidualny na "C", natomiast rating wsparcia na "1".
Wczoraj agencje informacyjne podały , że Grupa ING pozbędzie się biznesu ubezpieczeniowego. Tak zakłada nowa strategia firmy. W jej realizacji ma pomóc Brunon Bartkiewicz, który odchodzi z ING BSK i przenosi się do centrali w Amsterdamie.
ING - ubezpieczenia i banki osobno!
Cała ta operacja to pokłosie kryzysu finansowego, w wyniku którego ING dostał wsparcie od rządu holenderskiego w wysokości 10 mld euro. Dlatego grupa została zmuszona do sprzedaży części aktywów oraz wycofania się z ekspansji w Chinach. Według uzgodnionego z Komisją Europejską planu ING ma się stać niewielką grupą, skupioną na działalności bankowej w Europie.
Zdaniem analityków ING realizuje ogłoszoną w tym roku strategię "Powrót do podstaw". W strategii tej będzie podzielenie obecnego ING na dwa oddzielne biznesy - bankowy i ubezpieczeniowy. Pion inwestycyjny zostanie sprzedany, i ma zredukować wartość aktywów firmy o 600 mld euro.
Marka ING na Polskim rynku jest bardzo mocna i jest jedną z najbardziej rozpoznawanych marek. W Polsce grupa ING jest większościowym udziałowcem notowanego na GPW ING Banku Śląskiego, prowadzi Otwarty Fundusz Emerytalny, oferuje ubezpieczenia na życie, a także fundusze inwestycyjne. Dostarcza również usługi maklerskie i leasingowe.
Czy spółki ING zmienią właściciela?
Naszym zdaniem, nie można wykluczyć że towarzystwo ubezpieczeniowe i emerytalne trafi w inne ręce. Kto może kupić? Na akwizycje jest kilka miesięcy, ale wśród potencjalnych inwestorów można szukać na naszym rynku ( PZU czy Axa) choć nie wykluczamy że na przejęcie zdecyduje się np. amerykański MetLife. Ważne by dobrze funkcjonujące biznesy nie ucierpiały, i nadchodzące zmiany nie spowodowały ucieczkę kadry zarządzającej.
mz